elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Enerji Sistemlerinin Günümüzdeki Yeri ve Önemi

Sanayi devriminden sonra artan enerji ihtiyacı ve tüketimi beraberinde birçok yeniliği getirdi. Buna bağlı olarak bitmek tükenmek bilmeyen enerji ihtiyacına yeni çözümler üretmek için birçok yeni mühendislik dalı ve türevleri ortaya çıktı. Arge, inovasyon çalışmaları farklı bir boyuta ulaştı.Yazımızda genel görüş ve değerlendirmeleri bulabilirsiniz.A- A+
12.08.2013 tarihli yazı 16153 kez okunmuştur.

Dünyadaki artan nüfus ve refah seviyesi, enerji tüketimini yoğun olarak arttırmıştır. Sadece 1950’den bu yana iki kattan daha fazla artan Dünya nüfusunun 2050’ye kadar %40 yükselmesi beklenmektedir. Bu veriler enerji sorununa bir çözüm bulunulmasını kaçınılmaz kılmaktadır. Artan enerji ihtiyacı talebini karşılamak; bunu yaparken de sera gazı salınımı ile mücadeleyi de kapsayan ekonomik, çevresel ve sosyal yönden duyarlı yöntemler kullanabilmektir. Dünyadaki insanlar enerji kaynaklarını daha duyarlı bir şekilde kullanmalı, bu doğrultuda arge ve inovasyon çalışmalarına ağırlık vermelidir. Bunların gerçekleşmesi için de yenilenebilir enerji kaynaklarına geçiş süreçleri hızlandırılmalıdır.

 


Petrol kaynaklarının hızlıca tükenmesine bağlı olarak gelecekte ulaşım sorunlarının oluşmaması için elektrikle çalışan araba projesi tüm Dünya’da sektördeki projeler açısından önemini korumaktadır. Öngörüler 2020 yılında elektrikle çalışan araba sayısı tüm araçaların %10'nunu bulması yönündedir. Bu veri bile enerji sistemlerindeki dönüşüm ve değişimi kaçınılmaz kılmaktadır. Güneş enerjisinden eletrik üretimi, Rüzgar tribünlerinden eletrik üretimi, Dalga enerjisinden eletrik üretimi, Deniz suyundan tatlı su üretilmesi gibi birçok proje de enerji sistemlerinin önemini daha arttırmaktadır. Tüm bu yenilik ve gelişmeler de devlet tarafından desteklenmektedir ve yenilenebilir enerji konusunda arge çalışmaları sürdürülmektedir. Yeni çıkarılan kanun ve yönetmekliklerle herkes kendi enerjisini alternatif yollardan üretmesi mümkün kılınmıştır.

 


 
Ülkemizde de devlet tarafından ve gerek özel üniversiteler olsun birçok mühendislik disiplini kurulmuştur. Elektrik, Enerji Sistemleri Mühendisiği, Mühendislik ve Doğa Bilimleri, Nükleer Enerji Mühendisliği sadece bunlardan birkaçıdır. Tüm yeni gelişmeler ışığında bu ve bunun gibi çeşitli bölümlerde okuyanlara farklı bir görev düşmektedir.

 


 
Sonuç olarak enerji sistemlerin günümüzdeki yeri ve önemi daha da arttrılmalı ve gerekli panel, konferans tartışma ortamları oluşturulup; üniversite ve sektördeki insanların buluşması sağlanarak bu konudaki arge ve inovasyon çalışmalarına hız verilmelidir.Kaynak:


tr.wikipedia.org
Ahmet Han Ahmet Han Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırAktif etkinlik bulunmamaktadır.
ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar