elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Dünyanın İlk Görünmez Gökdeleni
"Tower Infinity"

İnşasına 2014 yılı içerisinde Amerikan firması olan GDS Architects tarafından başlanması planlanan ve “Tower Infinity” adını verdikleri bu gökdelen inşası bittiğinde 450 metrelik yüksekliği ve de görünmezlik özelliğiyle Güney Kore’nin sembol yapısı olacak. Yazımızın devamında bu gökdelenin görünmezliğini sağlayacak olan projeksiyon sisteminden bahsedeceğiz. Ayrıca gökdelenin mimari iç yapısı hakkında bir kaç detaya değineceğiz.A- A+
30.10.2013 tarihli yazı 12547 kez okunmuştur.

Bu düşsel projenin arkasında yer alan “GDS Architects” özel geliştirdikleri LED cephe sistemi ile kullanılacak olan optik kameralar sayesinde yapının arkasındaki görüntü çok rahat bir şekilde gözlenebilecek. Yani bu gökdelene ön cepheden bakan birisi sanki gökdelen hiç yokmuş gibi gökdelenin arkasındaki sahayı gözlemleyebilecek. 

 

LED Cephe Sistemi ile Optik Kameralar Nasıl Çalışacak?


Gökdelenin 3 farklı yüksekliğine birer projeksiyon yerleştirilecek. Çevrenin geniş çaplı görüntüsünü alabilmek için de her projeksiyonda 6 tane olacak şekilde 18 tane profesyonel optik kamera konulacak. Bu kameralar yardımıyla elde edilen görüntüler projeksiyonlar aracılığıyla yansıtılacak. Son olarak projeksiyonlarda oluşturulan bu 3 ayrı büyük görüntüyü panoramik hale dönüştürülüp birleştirilecek.

Aşağıda yer verdiğimiz konsept fotoğraflarla bu durumu anlamamız daha bir kolaylaşacaktır.

 

 Görüldüğü gibi 3 farklı yükseklikte yer alan projeksiyonlar ile projeksiyon noktalarına yerleştirilmiş optik profesyonel kameralar sayesinde panoramik görüntü elde ediliyor. Yapının görünmezliği için gereken sistem bu şekilde özetlenebilir.
 


► İlginizi Çekebilir : CCTV Nedir? Nerelerde Kullanılır?


 

Görünmezlik teknolojisinin nasıl çalışacağını ve nasıl uygulanacağını aşağıdaki iki resimde görebiliriz. Tower Infinity üzerinde LED cephe sistemi aktif hale getirildiğinde istenilen derecede görünürlük katılabilecek. Sistemin 30%'luk gücünde gökdelen soluk bir görüntüye bürünecekken, sistemden 100%'lük güç alındığında gökdelenin varlığını hissetmek neredeyse imkânsız olacak.

 


 

Bu fotoğrafta ise gökdelenin, projeksiyonların kapalı olduğu zamanki görünümü gösterilmektedir.
  

Gökdelenin Görünmezliği Ne Tür Olumsuzlar Doğurabilir?


Görünmez bu tarz devasa yükseklikteki bir yapının varlığı akla ilk olarak şu soruyu getiriyor; bu yapı uçaklar ve de kuşlar için bir tehlike oluşturur mu?

Aslında en tehdit verici olanı uçakların uçuşları için bir risk mi? Çünkü gökdelenin yapılacağı konuma yakın bir konumda Incheon Uluslararası Havaalanı var. GDS Architects firmasının bu konu hakkındaki açıklamaları ise Tower Infinity'nin herhangi bir risk oluşturmayacağı yönünde. Çünkü uçakların gökdelenin farkına varabilecekleri bir ışıklandırma yapılacak. Kuşlar için ise hiç risk taşımamaktadır ki zaten gökdelendeki bu zahirilik gökdelenin çok yakınında bulunanlar için hissedilebilir olmayacak.

 

Gökdelenin Görünmezlik Dışındaki Mimari Özellikleri


Tower Infinity, yapımı bittiğinde dünyanın en yüksek 3. gözetleme platformuna sahip olacak.
 Kat planının açık olması sayesinde ise ferah bir hava sahası oluşacak ve de aynı anda birden fazla kat gözlemlenebilecek.
 Ağırlıklı olarak eğlence ve konfor odaklı bir gökdelen olacak. İçerisinde 4D sinema, restoranlar, su parkları ve bunun dışında birçok şey olacak.
 Fakat gökdelenin tepesinde yer alan Gözetleme Platformu bu yapının en değerli parçası olacak. Çünkü turistleri ve yerli halkın çoğunu eğlence merkezlerinden çok bu yükseklikten Güney Kore'yi gözlemleyebilme imkanı etkileyecektir.
 Son olarak Tower Infinity ile diğer bilinen gökdelenlerin yüksekliklerini gösteren resimli çizelgeyi aşağıda görebilirsiniz.
 


 

Kaynak :

►Nationalpost
►GDSarchitects

 


 


 


ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.