elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Dünyanın Güneş Enerjisiyle Çalışan İlk Aile Otomobili

Hollanda’da bulunan TU(University of Technology) öğrencilerinin oluşturduğu STE(The Solar Team Eindhoven) ekibi yapmış olduğu güneş enerjili aile arabası ile dünyanın ilgisini üzerilerine çekti. ‘Stella’ adını verdikleri bu araç, 4 kişinin binmesine olanak sağlayan, sezgisel direksiyon(intuitive steering) özelliğine ve standart bir bagaja sahip olan ve de tek bir şarj ile 600km mesafe kat edebilen dünyanın ilk güneş enerjisiyle çalışan aile otomobilidir. Bu haberimizin devamında ‘Stella’ hakkında ayrıntılı bilgiler vereceğiz.A- A+
29.07.2013 tarihli yazı 10043 kez okunmuştur.

Stella 4 kişilik koltuklarla donatılmıştır. Ayrıca kolaylıkla ulaşılabilir bagaja sahiptir. En önemli özelliklerinden biri de 600km boyunca enerjisinin tükenmemesidir. 'Stella' günümüz otomobillerinin hızları göz önünde bulundurulduğunda fazlasıyla yavaş kalır. Ancak bu aracın fonksiyonları ve 600km gibi bir mesafeyi tek seferlik bir sarjla kat edebiliyor olması onun hız konusundaki dezavantajını geri planda bırakıyor.
  


 

Stella'nın tepesine monte edilmiş olan güneş hücrelerinin, fotovoltaik panellerle(güneş ışınlarını elektrik enerjisine çeviren sistem) donatılmış olmasıyla ortalama olarak tüketeceği elektrik enerjisinden çok daha fazla miktarda elektrik enerjisi üretebilmektedir. 
 


 

► İlginizi Çekebilir : Bu Çevre Dostu Araçlara Hayran Kalacaksınız | Özel Dosya 1. Bölüm


 


 

Bu üretilen fazla elektrik enerjisi göz önünde bulundurarak araca yerleştirilmiş olan ek bir jeneratör yardımıyla bu fazla enerjinin, aracın elektriği kullandığı sisteme, enerji nakil sistemi aracılığıyla taşınması sağlanır.
  

Bu araç, aerodinamik şekilli olmasıyla sürücüye son derece verimli-yakıt sürüşü sağlamaktadır.

 


 

Stella, karbon ve alüminyum gibi hafif malzemelerle kombine edilerek aerodinamik bir tasarıma dönüştürülmüştür.
LED dizileri kullanımı ve dokunmatik ekran görüntü dönüştürme sistemi ile birlikte kokpitte var olan tüm gereksiz kontrol düğmeleri ve butonları bu araçta bulunmamaktadır. Bu da araçta interaktif bir kokpit yapısı oluşturmaktadır.
 Stella bu yıl ekim ayında gerçekleşecek olan “World Solar Challenge 2013” yarışmasına katılacak ve bu yarışmada ‘stella’ kruvazör sınıfında(cruiser class) yarışacak. Yarışma Avustralya’da şehir merkezlerine uzak olan bir bölgede yapılacak ve güneş enerjisiyle çalışan bu araçlarla kat edilecek mesafe tam olarak 3000km olacak. Onun için yarış 6 Ekimde başlayıp 13 Ekime kadar devam edecek. Bu yarışmada 3000km i en erken tamamlayabilecek aracı bulmanın yanında en az bunun kadar önemli olan bir hedef daha var. O da; bu yarış süresi içerisinde sürücülere en kullanışlı sürüş imkânı sağlayabilen aracı keşfetmektir.


 

Kaynak : 

 


ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.