elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Al Gore'un 17 Temmuz Konuşması

44. Amerika Birleşik Devletleri Başkan Yardımcısı Albert Arnold Gore Jr.'ın 17 Temmuz tarihli Ekonomi, Küresel Isınma ve Güvenlik temalı konuşması.A- A+
23.07.2008 tarihli yazı 7264 kez okunmuştur.
Bu yazımda Al Gore'un 17 Temmuz da yaptığı konuşmanın bir kısmını sizlere tercüme ederek sunmaya karar verdim.


Konuşmada, dünyanın başındaki üç önemli sıkıntının(Ekonomi, Küresel ısınma, Güvenlik) nedeni olarak petrol gösterilmektedir. Bu nedenle çok hızlı bir şekilde petrole bağımlıktan kurtularak yenilenebilir enerji kaynaklarına yatırım yapılması istenmektedir. 

Sevgili konuklar:


Ülkemiz tarihinde çoğu kez yanılsamalarımızdan kurtularak mevcut tehlikeyi fark ettik. Bu tür durumlarda hızlı hareket ederek mevcut alışkanlıklarımızı bir kenara bırakarak, açık bir zihinle büyük değişimlere destek verdik. Bazılarımız bu değişime karşı çıkacaksa ya onları ikna etmeliyiz, ya da kenarda kalmalarını istemeliyiz. Bu öyle bir an ki; Birleşik Devletlerin yaşamı tehlikeye girmiştir. Hatta insanın medeniyeti tehlikeye girmiştir.


Ülkemiz tarihinde her şeyin aynı anda yanlış gittiği böyle bir anı hatırlamıyorum. Ekonomimiz çok kötü bir durumda, petrol fiyatları daramatik bir şekilde artıyor ve elektrik fiyatları da aynı şekilde. İşler her geçen gün dışkaynak kullanımına feda edilirken, mortgage sistemi sıkıntıya giriyor. Bankalar, otomotiv sektörümüz ve diğer kurumlarımız ekonomik baskılar altında kalmaya başladılar. Farklı deneyimli iş dünyası liderlerine göre eğer hızlı bir değişim yaşamazsak bu olanlar, olacakların sadece başlangıcıdır.


İlklim krizi tahminlerin ötesinde daha hızlı büyümeye başladı. Bilim adamları Deniz kuvvetleri verilerine göre kuzey kutbunda ısınma nedeni ile 5 yıl içinde % 75 değişim yaşanacağını ve yaz aylarında buz kütleleri kalmayacağını hesaplıyorlar. Bu Gronland üzerindeki erime baskısını arttırarak her gün 20 milyon ton buzun erimesi anlamına gelmektedir. Bu miktar New York şehrinin bir yıllık su ihtiyacına karşılık gelmektedir.


Askeri uzmanların yaptığı iki büyük araştırmaya göre, iklim krizleri nedeniyle milyonlarca kişinin dünya üzerinde yer değiştirmeye başlamak istemesinin yaratacağı güvenlik problemleri için Ülke liderleri uyarılmaktadır.


Sadece iki gün önce 27 üst düzey bürokrat ve emekli asker, ülke güvenliğini tehdit eden enerji tsunamisinden bahsetmiştir. Tsunami etkisi yabancı petrol kaynaklarına erişimin zorlaşmasıyla ortaya çıkacaktır. Irakta süren savaş ve Afganistan buna iyi birer örnektir.


Bu arada havalar da çok değişiyor değil mi? Daha fazla fırtına, daha fazla sel felaketleri ile karşılaşmaya başladık. Tahmin edilemeyen orman yangınları ve hızla artan sıcaklıklar ile kuraklaşan topraklar çoğalmaya başladı. Tel Aviv Üniversitesi Bilim adamlarına göre ısıda bir derece artış yıldırım düşme tehlikesini % 10 arttırmaktadır. Bildiğiniz gibi büyük Kaliforniya yangının nedeni de yıldırım düşmesidir.


Birçok insan gibi ben de bu görünen problemlerin önerilen çözümler ile geçiştirilemeyeceğini görerek korkuyorum.


Nedenler içinde benim de çok inandığım davranış şekli, her probleme ayrı klasik çözümler üretmeye çalışmak, birini çözerken diğerini mahvetmek. Böylece sorunları çözmek yerine daha fazla sorun üretmeye başlıyoruz.


Önlenemeyen 3 temel tehlikeli değişimleri tek tek ele almaya başladığımızda ortak tehlikenin ironik bir şekilde karbon tabanlı petrolden kaynaklandığını görebiliriz. Ekonomi, çevre ve ülke güvenliği.


Çin den borç alarak Körfez den petrol satın alıp gezegenimizi mahvediyoruz. Her bileşenin tek tek değişmesi gerekiyor.


Eğer ortak tehlikeyi ortadan kaldırırsak, tüm bu kompleks problemler kolayca açığa çıkacak ve çözümleri elimize geçireceğiz.


Cevap şu: karbon bazlı petrol bağımlılığımıza son vermek. Yenilenebilir enerjilere yatırım yapmak.

 


ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.