elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Yeni Nesil Akıllı Telefon |
Phonebloks

Günümüzün tek kullanımlık telefonları yerine uzun yıllar kullanabileceğiniz, kendi isteklerinize ve zevklerinize göre kişiselleştirebileceğiniz, yeni parçalar ekleyerek güncelleyebileceğiniz bir akıllı telefonunuzun olmasını ister miydiniz? Tıpkı Lego şeklinde tasarlanan Phonebloks ile tüm bunlar gerçek olabilir.A- A+
19.09.2013 tarihli yazı 20169 kez okunmuştur.
Günümüzün telefonları bir bakıma tek kullanımlık. Bunun nedeni ise bir telefonu en fazla 2 yıl kullanabiliyoruz. Daha sonra yeni çıkan yazılımlara göre eskiyor ve yeni modeller çıkıyor. Bizlerde günlerce sırada bekleyip yenilerini alıyoruz. Bu büyük bir israfa ve çevreyi daha fazla kirletmemize neden oluyor. Sadece ülkemizde cep telefonu ithalatına verilen para yıllık 10 milyar lirayı buluyor.  

Peki bir telefon alsak ve onu kendi isteğimize göre yeniden yeniden yapılandırıp çok uzun yıllar kullanabilsek muhteşem olmaz mıydı? İşte karşınızda David Hakkens tarafından tasarlanan Phonebloks...
 
 

 

Phonebloks nedir ve nasıl çalışır?

Phonebloks'u anlayabilmemiz için öncelikle masaüstü bilgisayarları anlamamız gerekir. Mobil dünyayla tanışmadan önce masaüstü bilgisayarlarımızda yeni bir bilgisayar satın almadan bilgisayarımızı istediğimiz gibi güncelleyebiliyor özelliklerini yükseltebiliyorduk. Daha fazla işlem gücüne ihtiyaç duyduğumuzda sadece yeni bir işlemci , yada depolama alanımızın yetmediği durumlarda yeni bir hard disk satın alarak arızalandığında sadece arızalı parçayı değiştirerek sorunumuzu çözebiliyorduk. Fakat mobil cihazlarımızda bu gibi durumlarda eskisini çöpe atıp  yenisini almak zorunda kalıyoruz. Bu hem çevreyi kirletiyor hemde beraberinde büyük bir maddi yük getiriyor.

Phonebloks telefonunuzu tamamen farklı bir cihaz türüne dönüştürmeyi hedefliyor. Masaüstü bilgisayar gibi yükseltilebilir ve beğeninize göre modifiye edilebilir bir cihaza. Bu yeni cihaz türünde öncelike küçük blokları üzerine yerleştirebileceğiniz bir temele ihtiyacınız var. Bu temeli bir anakart gibi yada üzerine devre elemanları yeleştirdiğimiz bir devre kartı gibi düşünebiliriz.  

Bu temel üzerine istediğiniz özelliklerdeki telefonunuzun parçalarını ekleyerek kendi telefonunuzu oluşturuyorsunuz. Örneğin bir bluetooth bloğu, yada wi-fi bloğu gibi. Daha fazla pil gücüne ihtiyaç duyduğunuzda tek yapmanız gereken anakartınızda daha fazla yer açıp daha büyük bir bataryayı takmanız. Profesyonel bir fotoğraf makinasına ihtiyaç duyduğunuzda anakartınıza sadece bir kamera, batarya ve fotoğraflarınızı saklamak için bir depolama alanı bloğu ekleyerek kendi fotğraf makinanızı oluşturabilirsiniz.
 

►İlgilinizi çekebilir:  Akıllı Telefonlar Akıllı Yaşamlar

 
►Çevreci
 
Phonebloks "daha yeşil bir çevre" fikri üzerine odaklanarak geliştirlimiş bir tasarım. Telefonunuzun bir parçası bozulduğunda yada eskidiğinde bütün telefonunuzu çöpe atmak yerine bazı parçalarını değiştirerek kullanmaya devam edebilirsinzi. Böylece çevreyi kirletmemiş ve doğal kaynakları gereksiz yere tüketmemiş olursunuz.. Çevreci bir yaklaşımla ortaya çıksa da teknik insanlar olarak Phonebloksda çevrecilikten çok daha fazlasını görüyoruz. Phonebloks oyunun kurallarını değiştirecek gerçek bir akıllı telefon olacak. Bu telefon gerçekten bize bir telefonla dilediklerimizi yapma ve onu istediğimiz gibi kişiselleştirme imkanını sağlayacak.
 
 
►Taşınabilir esneklik
 
Sık sık daha fazla pil ömrü için cebinde ikinci bir batarya taşıyanlarla karşılaşırız. Peki daha iyi fotoğraf kalitesi için cebinde fazladan bir cep telefonu kamerası taşımak nasıl olurdu? Yada ihtiyaç duyduğunuzda bluetooth komponentini çıkarıp yerine wi-fi komponentini takmak. Yada sadece uzun pil ömrüne ihtiyaç duyduğunuz zamanlarda tüm blokları çıkarıp daha fazla batarya takabilmek?  Bunlar tüm akıllı telefon kullanıcılarını heyecanlandıran fikirler. Ve Phonebloks ile gerçekleşebilecek gibi görünüyorlar.

 


 
►Phonebloks'un geleceği
 
Phonebloks şimdilik sadece bir tasarım ve büyük firmaların ve  girişimcilerin dikkatini çekebilmek için halk desteği sağlamayı amaçlıyor. Projenin ilk hedefi 100 bin destekleyiciyken şu anda 550 bin den fazla kişi tarafından destekleniyor.Herşey yolunda giderse platform açık kaynak projesi geliştirilmesi için bir temel olacak. Ve böylece herhangi bir şirketin(hatta sizin bile) bu bileşenleri geliştirmesi ve üretmesi mümkün olabilir.

Bu çok kısa sürede popüler olan proje gerçekleşirse yine çok popüler olan Android işletim sistemini kullanacağı öngörülüyor. Belki de Phonebloks kendi işletim sistemini geliştirmeyi planlıyor. Bu çok daha ilginç olurdu. Yada daha iyisi Phonebloksumuzda hangi işletim sistemini kullanacağımızı kendimiz seçeceğiz. 
 
 
►Projeyi nasıl destekleyebilirsiniz?
 
Proje mümkün olduğunca fazla destek almaya çalışıyor. Bir kickstarter kampanyası gibi düşünebiliriz fakat para olmadan ilerliyor. Platform sizden projeyi destekleyerek dünyaya böyle bir telefon istediğinizi duyurmanızı bekliyor. Bu şekilde üreticilerin dikkatini çekmeyi amaçlıyor. Proje websitesini ziyaret ederek sosyal ağ hsaplarınızla projeyi kolayca destekleyebilir ve daha fazla kişinin desteklemesi için arkadaşlarınıza duyurabilirsiniz.

Kaynak

►Phonebloks
 
Peki siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Sizce bu yürütülebilir ve geleceği olan bir proje mi yoksa büyük üreticilerin desteklemeyeceği bir hayal mi? Yorumlarınızı bekliyoruz.
 
Mustafa Alper Balım Mustafa Alper Balım Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırAktif etkinlik bulunmamaktadır.
ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar