elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Yapay Göz İle Görmeye Başladı

Argus II yapay bir retina. Cihaz, FDA tarafından onaylandı ve körlük tedavisinde federal olarak kabul edilen ilk cihaz oldu.A- A+
18.02.2013 tarihli yazı 14956 kez okunmuştur.
Retinitis pigmentosa, 20 yıl önce Barbara Campbell'ın görme yetisini kaybetmesine neden oldu. Ancak, Argus II adı verilen yeni cihaz , Barbara'ya görme duyusunu kısmen de olsa yeniden kazandırdı.Her hangi bir cismin negatifini görebiliyor. Siyah beyaz olarak ama renkleri göremiyor. Argus II'yi kullanmaya başladığımdan beri giderek daha iyi görüyor. Argus II yapay bir retina. Cihaz, FDA  tarafından onaylandı ve körlük tedavisinde federal olarak kabul edilen ilk cihaz oldu. Argus II, herkese çare olmayabilir ama Barbara gibi gözleri ışığı emme ve işleme yeteneğini kaybetmiş kişiler için umut.

Barbara yaşadıklarını, " Birkaç yıl önce Diana Ross'u sahnede izledim. Sahneye çok yakın değilim ama Angus II sayesinde yimne de onu sahnede şarkısını söylerken görebildim." diyerek anlattı.

Cihaz, şu ana kadar Avrupa ve Amerika'da 50 kişide test edildi. Yapay retina aslında Barbara'nın gözüne eklenen bir elektrot tabakası. Gözlüklerin içinde bulunan minik bir kamera cisimlerin görüntüleri yakalıyor ve bu görüntüleri piksellere dönüştürüyor.

Kalçasında bulunan bir kutu o pikselleri gözdeki elektrotlara gönderiyor ve sonunda görüntü ışık olarak beyne iletiliyor.

Barbara hala bir bastona ihtiyaç duyuyor ama bu cihaz sayesinde otobüs durağına bulabiliyor ya da yaya geçidindeki çizgileri takip edebiliyor.

Cihaz tam bir görüntü sağlamıyor. Barbara, cihaz sayesinde cisimlerin ana hat ve sınırlarını görebiliyor.

Barbara aslında Diana Ross'un tamamını göremedi. Diana Ross'un bir çeşit modelini gördü.FDA'nın bu onayıyla 15 bin Amerikalı bu cihazı kullanabilecek. Fakat şirket, cihazın teknolojisini diğer göz hastalıkları için de çare olabilecek şekilde geliştirmeye devam ediyor. Bilim insanları süreçten umutlu olduklarını ve bunun kör insanların yeniden görebilmelerini sağlamak için ilk adım olduğunu söylüyor.

 
Osman Kemal Dağ Osman Kemal Dağ Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.