elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Uzaktan Kumandalı Hamamböceği

Amerika’da çalışmalarda bulunun Türk bilim adamlarından Alper Bozkurt, geliştirmiş olduğu aygıt ile yarı robotik hale getirdiği hamam böceğini uzaktan kumanda ile kontrol edebiliyor. Üzerinde kamerada taşıyabilen yarı robotik hamam böceğinin asıl hedefi felaket halinde enkaz altında çalışabilmek.A- A+
12.09.2012 tarihli yazı 13745 kez okunmuştur.
Kuzey Carolina Üniversitesi’nin Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Departmanı’nda yardımcı profesör olan Alper Bozkurt, geliştirmiş olduğu aygıt ile uzaktan gönderdiği sinyaller ile hamamböceğine hükmetmeyi başardı.

Küçük bir sırt çantası gibi sırt kısmına yerleştirilen 0.7 gram ağırlığında olan mikro işlemcili aygıt, anten ve algılayıcılar içermekte.

Cihaz, bir mikro kontrol biriminin yer aldığı ince ve sert devre kartı, sinyal alıcısı, uyarı elektrotlarını bağlayan minyatür fişler ve lityum-ion polimer bataryadan oluşuyor. Uzaktan kumanda ile yönlendirilen mikroişlemci sayesinde hamamböceği kavisli bir hat boyunca mükemmel doğrulukta yürütüldü. Yapılan işlemi “bir at sürmek gibi" diye niteleyen Alper Bozkurt, “Doğal yürüyüşünü yönlendirmek için hamamböceğinin robotik antenine titreşimler göndererek görünmez bariyerler oluşturuyoruz. Böceğin bir tarafından gelen uyarıcı sinyal, onu diğer tarafa gitmeye zorluyor” dedi. Bozkurt, felaket anlarında olduğu gibi yüksek derecede belirsiz ve değişken durumlarda çalışabilecek çok küçük boyutlu robotlar yapmanın zorluklar içerdiğini, robotlar yerine biyo-robotik hayvanlar geliştirmeye yöneldiklerini kaydetti.

Yarı-robot hamam böceği, felaket bölgelerinde bilgi toplama ve arama kurtarma amacıyla kullanılabilecek. Deprem sonrasında bir bina enkazında hayatta kalanlara ulaşabilmek için bu robotlar ideal arama araçları olabilecek.

KAYNAK:  Milliyet

ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.