elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Üç Boyutlu Telefon Görüşmesine İlk Adım |
Skype3D

Skype 10’uncu yıl dönümü dolayısıyla BBC'ye verdiği özel mülakatta, görüntülü telefon görüşmelerini üç boyutlu hale getirmek için çalışmalar yaptığını doğruladı. Skype' ın üzerinde çalışmalar yaptığı 3D telefon görüşmesi teknolojisi neler vadediyor? Üç boyutlu Skype görüşmeleri ne zaman mümkün olacak? Ayrıntılar haberimizin devamında...



A- A+
04.09.2013 tarihli yazı 13865 kez okunmuştur.
Geçtiğimiz nisan ayında verdiği bir reklam filminde iş toplantılarına fiziken seyahat edemeyen kişilerin ''vücut ikizlerini'' yaratmak isteğinden bahseden Skype’ın, 3 boyutlu telefon görüşmesi için çalışmalar yaptığına dair aylardır spekülasyonlar yapılıyordu. Şirketin üst düzey yöneticisi Mark Gillet, BBC'ye Skype'ın 10'uncu yıldönümü dolayısıyla verdiği özel mülakatta, laboratuvarlarında üç boyutlu ekran teknolojisine ve üç boyutlu görüntü çekimine dair çalışmalar yapıldığını doğruladı.

 
►İlginizi Çekebilir: Skype'ın Eğlenceli Çalışma Ofisi

2011 yılında Microsoft tarafından satın alınanan şirketin Skype'dan sorumlu genel müdür yardımcısı Mark Gillet, BBC mülakatında, üç boyutlu telefon teknolojisinin piyasaya sürülmesinin daha yıllar alabileceğini belirterek beklentileri abartmamak gerektiğine vurgu yaptı. Ekran teknolojisinin çok hızlı ilerlediğini ve şu an piyasada üç boyutlu görüntü kapasitesine sahip televizyon ve bilgisayar monitörlerinin her geçen gün arttığını belirten Gillet, görüntüyü çeken cihazlarda durumun farklı olduğunu üç boyutlu görüntü çekme teknolojisi için bilgisayara birden fazla kamera yerleştirmek, bunları çok ince bir ayarla ve doğru açılarla kurmak gerektiğini ama bu yöndeki çalışmaların daha kısıtlı olduğunu vurguladı.

 


3 Boyutlu Telefon Görüşmesi Gerçekleştirdik

Özel mülakatta Mark Gillet, Skype laboratuvarlarında üç boyutlu görüntülü konuşma teknolojisini geliştirdiklerini ve çalıştırmayı başardıklarını söyledi. Ama bu teknolojiyi piyasaya sürmeden önce varolan cihazları elden geçirdiklerini ve bu teknolojiyi kaldırıp kaldırmayacaklarını incelediklerini sözlerine ekledi. Üç boyutlu cihaz teknolojisinden gelen bazı olumsuz sinyallerin ardından Skype'ın araştırmalarının pazarı yeniden canlandırabileceği düşünülüyor. Disney yakın zaman önce üç boyutlu yayın yapan bir kanalını kapatma kararı almıştı ardından BBC de üçüncü boyutla süregiden iki yıllık deneyini sona erdireceğini açıklamıştı fakat bununla beraber üç boyutlu görüntünün standartlaşmasını büyük bir şevkle destekleyenler de var.

 

 

Bir gün 'Standartlaşacak'

'Avatar' filminin yönetmeni James Cameron bir süre önce BBC'ye verdiği mülakatta üç boyutlu görüntünün eninde sonunda eğlence dünyasında standartlaşmasının ''kaçınılmaz'' olduğunu, ama bunun için önce özel gözlükleri takmanın ortadan kalkması gerektiğini söyledi. Cameron, gerçek dünyayı gözlüksüz gördüğümüz için seyircilerin de üç boyutlu teknolojiyi tam anlamıyla benimsemesi için gözlük takma zorunluluğunun aşılması gerektiğini düşünüyor. Mark Gilllet, Cameron'a hak verdiğini söylüyor. Skype yöneticisi üç boyutlu video telefon aramaları yaygınlaşmadan önce söz konusu teknolojinin diğer alanlarda standartlaşmasını daha olası görüyor.



►İlginizi Çekebilir: 3D Yazıcılardan Çıkan En İlginç 10 Şey



Kaynak

►BBC

 

Emre ARSLAN Emre ARSLAN Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder Yazdır



ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.