elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Türkiye'nin Doğal Gaz Aşkı

Yılın son günlerine girerken doğal gaz fiyatlarının artıp artmayacağı yine merak konusu. Tüm dünyada doğal gaz fiyatları hızla düşerken ülkemizde ironik bir biçimde artan fiyatlar düşündürüyor.A- A+
21.12.2012 tarihli yazı 7451 kez okunmuştur.
Temiz fosil yakıt olarak doksanlarda hayatımıza giren doğal gaz birçok şehrimizin kirli havasını bir nebze olsun düzeltti.  Meskenlerde oldukça rağbet gören doğal gaz ilerleyen yıllarda elektrik üretiminde kullanılmaya başlandı. Bu santrallerin kolay ve ucuz, hızlı kurulum süreci üreticileri oldukça cezbetti ve Hes'in tahtı 10 yıl gibi kısa sürede doğal gaz tarafından ele geçirildi. 
Yukarıdaki şekilden göreceğimiz gibi neredeyse üretilen her 1 kw elektriğin yarısı doğal gaz kaynaklı. Avrupa'da bu oran şuan için %23 düzeylerinde. Dahası şuan EPDK'nın sitesinde bulunan lisans almayı bekleyen santrallerin toplam gücünün şuanki kurulun 3 katı olması. Yani durum daha da artacağa benziyor. Yani doğalgaza olan talep artarak devam edecek.

Peki dünyada doğalgaz fiyatları ne durumda?

 

Doğalgaz fiyatları dünya genelinde  2008 yılından beri düşüşte. Özellikle dev Rus petrol şirketleri 2008 yılından beri ciddi ekonomik kayıptalar ve yeni yeni toparlanmaya başladılar.  Özellikle Amerika ve Çin'in başarılı kaya gazı araştırmaları, yenilenebilir enerji kaynaklarına yapılan yatırımlar doğalgazın arz ve talep dengesinde ciddi oynamalara yol açtı. 2012 yılında fiyatlar bir önceki yıla göre biraz daha iyi seyretse de hala 2008 başlangıcının çok uzağında. Dün Gazprom'dan yapılan açıklamada fiyatlarda tüm Avrupa'da %10'luk bir indirime gidilebilceğini açıklandı. 
Görüldüğü gibi dünya piyasasında fiyatlar düşerken Türkiye'de aksine hızlı bir şekilde artıyor. Bu haber yayına hazırlanırken Botaş günlük doğalgaz tüketiminin 185 milyon metreküpe çıktığını duyurdu. Yani şuan için Botaş tüm teknik alt yapısını kullanıyor. Dahası bu nedenle bir çok santralinde yüksek tüketim nedeniyle motorin ve fuel-oil kullandığı belirtiliyor.
Mehmet Cem Ateş Mehmet Cem Ateş Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.