elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Türk Bilim İnsanlarının Geliştirdiği İşte O Simülatör

Türk bilimadamları uydu, füze veya uçakların elektronik cihazlarının uzay ortamında çalışmasını test edebilecek simülatör üretti.A- A+
16.04.2013 tarihli yazı 8387 kez okunmuştur.
Ürettikleri simülatör ile uzaya gönderilecek elektronik cihazların uzay ortamında çalışıp çalışmayacağının test edilebildiğini belirten Hacettepe Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Fizik Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Zafer Durusoy simülatörü yurt dışındaki örneklerinden 4'ta bir daha ucuza mal ettiklerini anlattı.Durusoy, istenirse komple uyduyu bile içine alabilecek simülatör üretebileceklerini ifade etti.
 

Durusoy, çalışmalarıyla 1. Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Zirvesi'nde Ar-Ge İnovasyon Projesi ödülü aldıklarını hatırlatıp üretilen simülatörde uzay ortamı oluşturulduğunu ifade ederek, ''Uzayda -100 ila artı 175 derecelere varan sıcaklık değişiklikleri var. Uzaya gönderilen uydunun, elektronik bir bileşenin uzay ortamına uyum sağlayıp sağlamayacağını, söz konusu sıcaklıklarda çalışıp çalışmayacağını görmek ve test etmek için simülatörün içi 10-7 mBar vakumlanıyor, gazdan arındırılıp istenilen ortam sağlanıyor. Böylece uzayla buluşacak parçalar test edilebiliyor" dedi.


Paran dahi olsa kolay satın alamıyorsun


Durusoy, simülatörde istenilen basınçta testler yapılabildiğini, helyum ve hidrojen gibi gazları da kontrollü olarak sızdırılarak uzay ortamı oluşturulduklarını kaydetti. Simülatörün üzerinde bulunan bağlantılar aracılığıyla cihazın içinden ölçüm alarak elektrik beslemesi yapabildiklerini kaydeden Durusoy, "Böylece uzaya gönderilen cismin boşlukta çalışıp çalışmayacağını açıkça görebiliyoruz" diye konuştu.Simülatörünün sadece uzay çalışmalarında değil savunma sanayinin çeşitli ürünlerini test etmekte de kullanıldığını dile getiren Prof. Dr. Zafer Durusoy, "Askeri sanayide üretilen malzemelerin eksi 75 derecelerde bile çalışması gerekiyor. Simülatörümüz bu ortamı da sağlıyor. Yaptığımız simülatörü sattığımız savunma sanayi sektöründe faaliyet gösteren Türk firması, artık yüzde yüz yerli ilk uzay simülatörünü kullanacak. Testlerini tamamladık, teslime tamamen hazır. Türkiye'de uzay simülatörü yapan ilk firmayız. Bu simülatörler yurt dışından milyon dolarlara alınabiliyor. 'Paramı verip alırım' dediğinizde de bu o kadar kolay olmuyor. Nerede kullanacağınız soruluyor ve zaman zaman alım talebiniz ret ediliyor. Simülatör, tasarımı dahil her şeyiyle tamamen Türk bilimadamları ve mühendislerinin eseri. Simülatörün bir özelliği de uzun süreli testlere uygun olması. Cihaz üç gün boyunca kesintisiz çalışabiliyor."
Osman Kemal Dağ Osman Kemal Dağ Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.