elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Teknoloji ile Çobanlığın Bir Araya Geldiği Nokta

20 yaşında ki mühendislik öğrencisi insansız hava aracı ile bulunduğu yerden 1 km uzaklıkta ki koyunları hem izleyip hem de zahmetsizce istediği yönde güdebiliyor. Bunu kuadrokoptere modern bir şekilde eklemiş olduğu kamera ve video sistemi ile birlikte yapıyor.A- A+
01.01.2013 tarihli yazı 11598 kez okunmuştur.

Yeni Zelanda Wellington' da üniversite öğrencisi olan Michael Thomson, Dannevirke bölgesinde yaşayan kardeşinin çiftliğinde ki koyunları gütmek için oldukça kolaylık sağlayacak bir yöntem geliştirdi. Koyunlar çok geniş araziye yayılabildiğinden bir araya toplamanın oldukça yorucu ve zor olduğunu belirten Thomson, bu araç sayesinde koyunları bulunduğu noktadan rahatça takip edip, kontrol altına alabildiklerini de ekledi.
 


350 dolar maliyetinde ki insansız hava aracı ' quad copter' üzerine monte ettiği bir kamera ve basit bir canlı yayın sistemi ile 1500 dolara mal olan bu aracın çıkardığı sesle koyunları bir araya toplayıp, canlı yayın sistemi sayesinde de izleme imkanı sunuyor. 1 km uzaklığa kadar koyunları yönlendirebiliyor. 


Kaynak: 3 NEWS

 

ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.