elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Sürücüsüz Traktörler ile Modern Tarım

Otonom araç teknolojisi sadece ulaşım alanında değil üretim alanında da gelişim gösteriyor. Tarımda işleme, ekme gibi işlemler için modern teknolojiyi sunan otonom traktörlerin ayrıntıları haberimizde.A- A+
03.09.2016 tarihli yazı 12413 kez okunmuştur.
Otomobiller ile başlayan otonom araç teknolojisi, minibüslerin ardından kamyon ve tırlarla farklı bir boyuta taşınmıştı. Case IH tarafından geliştirilen ve ABD’nin Low’a eyaletinde gösterime giren otonom traktör ise otonom araçların gelecekte sadece seyahat ve lojistikte değil üretimde de birçok yenilik getireceğini gösterir nitelikte.
 

Otonom teknolojiye sahip olan traktörde sürücü kabini bulunmuyor ve tarım ekipmanlarıyla sorunsuz şekilde entegre olabiliyor. Traktör, üzerinde bulunan ultrasonik sensörler, kameralar ve Lidar ile arazinin haritasını çıkararak kendine uygun bir yol çiziyor. Daha sonra bağlantılı olduğu arazi aracıyla birlikte ve önceden kullanıcı tarafından programlandığı şekilde tarla üzerinde işlem yapıyor. İşlem sırasında arazide herhangi bir sorunla/engelle karşılaştığında sesli/görüntülü uyarı vererek duruyor ve kullanıcı müdahelesini bekliyor. Kullanıcı gereksinimlere uygun şekilde istediği müdahaleyi yaptığında traktör çalışmaya devam ediyor. En önemli avantajı ise büyük araziler için birden fazla traktör aynı arazi üzerinde uyumlu olarak çalışabiliyor.

Peki otonom traktörler ne işe yarayacak?

 


►İlginizi Çekebilir: Otonom (Sürücüsüz) Araçlar Nedir?

Öncelikle otonom traktörler için günümüz teknolojisine göre tarımda makineleşmede geldiği son nokta diyebiliriz. Otonom traktörlerle gelen tarımdaki bu makineleşme ile arazi üzerinde çalışan çiftçi sayısının azalması ve operasyonel verimliliğin artması sayesinde üretimdeki maliyetler büyük oranda düşecek. Ayrıca hızlı üretim ile de üretimde harcanan zaman da büyük ölçüde azalacak.

Sürücüsüz traktörler hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı bekliyoruz.


 


Kaynak:

prenewswire
Burak Kesayak Burak Kesayak Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.