elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Suda Eriyen Elektronik Bileşenler

Suda eriyen diyod, transistor, indüktör, kapasitör olur mu? DARPA ( Amerikan Savunma Bakanlığı İleri Araştırmalar Merkezi) bugün yaptığı açıklamada istenilen süre sonunda suda eriyebilen elektronik bileşenler ürettiğini duyurdu.A- A+
28.09.2012 tarihli yazı 8025 kez okunmuştur.
Üretilen yeni elektronik yapıların ve bileşenlerin biolojik olarak insan bedeniyle tamamen uyumlu olduğu, insan vücudunda implentasyon sonucu rahatlıkla kullanabileceği belirtildi.  Bu cihazların asıl amacının ise aynı akyuvarlar gibi enfeksiyonlara karşı savaşması.

Elektronik sistemler veya aygıtlar ultra ince bir ipeğin içine gömülen silikon ve magnezyumdan oluşuyor. İpeğin kalınlığı ve kristalliği elektronik aygıtların kaç günde çözüleceğini belirliyor. Bu süre saat, gün hatta haftalar olarak belirlenebiliyor. Silikon ve magnesyum belli bir seviyede insan  vücudunda olduğu için bu maddelerin yarıiletken özelliklerinden faydalanılarak biouyumlu malzemeler yaratılabilindi.
Programın müdürü Alicia Jackson, bu cihazların non-antibiyotik olarak kullanılağabileceğini, özellikle ameliyat sırasında  local bölgelerin yapay olarak enfeksiyonlarla mücadele etmesini sağlayacağını söyledi. Jackson ayrıca ameliyat sonrası endikasyonların azaltılarak ölüm oranın düşürüleceğini, bakterilerin antibiyotiklere karşı direnç kazanmasının engelleyeceğini, dahası hastaların moralini bozan devase implementlerden kurtulunulacağını belirtti.   

KAYNAK: DARPA

Mehmet Cem Ateş Mehmet Cem Ateş Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.