elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Sonsuza Kadar Çalışan Saat Mümkün mü?

Berkeley Ulusal Laboratuar'ı dünyanın ilk 4 boyutlu uzay-zaman kristalini ürettiğini duyurdu. Yani sonsuzluğun kapılarından biri daha açılmış oldu. Peki elektrik bunun neresinde?A- A+
02.10.2012 tarihli yazı 7455 kez okunmuştur.
Uzay- zaman kristalleri pratikte insanlığın olup olmadığından hep şüphe ettiği  4. boyuta sahip olan cisimler. Bir diğer deyişle zaman ve mekan kavramının aynı anda  belirlenebildiği maddeler.  Zaman ve mekandan söz etmişken kuantumdan söz etmek olmaz, zaten bu dört boyutlu cisimler kuantum araştırmalarında kullanılıyor ve birçok bilinmeyenin cevabı olduğu düşünülüyor.

Yukarıda bahsettiğim gibi bugüne kadar bu cisimlerin pratikte olduğu düşünülüyordu. Ancak Berkeley Ulusal Laboratuarından uzmanlar iyon tuzaklaması ve Coulomb yasasından faydalanarak bu cisimleri tespit etmeyi başardılar.

Öncelikle tuzaklanmış iyonlar elektrik alanda şarj edilmekteler (a). Daha sonra Coulomb yasası gereği aynı yüktekiler birbirine itecekler ve rastgale olarak halkayı oluşturacaklardır (b).  Bu kristal iyon halkaya zayıf statik  bir manyetik alan uygulandığında halka hiç durmadan  dönecektir.  Dönmenin bu kadar devamlı olması ise geçici bir düzen oluşturur. Bu da bize uzay-zaman kristallerinin en düşük seviyeli kuantum enerjisine sahip olduğunu gösterir. Çünkü uzay-zaman kristalleri en düşük enerjide bulunmaktadır, dolasıyla oluşan geçiçi düzen teorik olarak sonsuza kadar etmelidir. Öyle ki bu durum evren entropiye ulaştıktan sonra da devam edebilmelidir.     


 
Yani bu yukarıdaki sistem bir saatin çalışma mekanizmasına eklenirse saatin teorik olarak sonsuza kadar, hatta evrenin entropisinin bozulduktan sonra (evren yok olduktan sonrada diyebiliriz) bile  çalışması beklenir. Böylece teorik olarak evren yok olduktan sonra ne kadar süre geçtiğini öğrenebiliriz. 

Kaynak: Berkeley Ulusal Laboratuarı
Mehmet Cem Ateş Mehmet Cem Ateş Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.