elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Silikon Vadisine Gönderilen Girişimciler Meyvelerini Toplamaya Başladı

Tübitak tarafından Sililon Vadisine gönderilen 10 tekno girişimden biri olan Sentio Spor Analisti ABD'de futbol liginde kullanılmaya başlandı. Şu an için San Jose Earthquakes, DC United ve Real Salt Lake takımları sistemi kullananlardan.A- A+
27.04.2013 tarihli yazı 10880 kez okunmuştur.
Sizlerle yaklaşık olarak 6 ay önce paylaştığımız haberimizde Silikon Vadisi'ne gönderilecek girişimcilerden bahsetmiş idik. Bu günde listenin en başındaki Serdar Alemdar'ın Amerikadaki  başarısından söz edeceğiz. 

Eksa Teknoloji Boğaziçi Üniversitesi Teknoparkında başladıkları serüvenlerine şu an Amerikan Futbol Liginde devam ediyorlar. Sentio Spor Analitik ismini verdikleri proje aslında sanal teknik direktörlük yapıyor. Sahada görülmeyen çıplak verileri ayıklayan bu proje bunları bir analizden geçirerek teknik direktörden, taraflara, mobil uygulamalara değin geniş bir yelpaze de sunuyor. Dahası optik sensörler vasıtasıyla oyunculara çip takılabilen maçlarda her bir oyunucnun ne  kadar koştuğundan, hangi oranda doğru pas verdiğine, çektiği şutların hızına kadar canlı olarak öğrenebiliyorsunuz. Böylece spor maçlarında taktik anlayışı da başka bir boyuta geçti. Eksa Teknoloji Genel Müdürü Serdar Alemdar, sporda analitik uygulamaların dünyada  oldukça yeni olduğunu ve özellikle Moneyball filmiyle popülerlik kazandığını söyledi. Serdar Alemdar, “Veriye dayalı analitik sportif kararların alınmasını sağlayacak yazılım ve donanım sistemleri geliştiriyoruz. Çalışmamızın MLS takımlarınca kabul görmesi bizim için çok değerli.  Hedefimiz spor analitik sistemleri ve analizleri geliştiren, dünyanın her yerinden bilim adamlarını, mühendisleri ve spor uzmanlarını bir araya getiren başarılı küresel bir firma olmaktır” dedi.


Mehmet Cem Ateş Mehmet Cem Ateş Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.