elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Silikon Robotlar

Silikon Robotlar metal robotların yerini alır mı? DARPA'nın 100 dolar maliyetin altındaki silikon robotu robot dünyasında devrime neden olabilir?A- A+
04.11.2012 tarihli yazı 8131 kez okunmuştur.
Bu robot yürüyebiliyor, aynı bukelamun gibi ortamın rengine uyum sağlıyor, karanlıkta parlayabiliyor dahası bunlara sadace 100 doların altında bir maliyetle yapıyor. DARPA uzmanları bunun birkaç yıl içinde birkaç dolara düşebileceğini büyük bir umutla söylüyorlar. Peki bu robotu yapmaktaki amaç neydi?

DARPA uzmanları  savunma vizyonlarını geliştirmek için istenilen büyüklükte ve esneklikte bir robot yapmak istediler. Var olan robotlar hem ciddi yazılım gerektiren hem de ortam koşullarından çok sık etkilenen robotlardı.  Haliyle masraflarıda oldukça yüksekti. Bu durumu ortadan kaldırmak için uzmanlar silikon bazlı materyaller kullanmaya karar verdiler. Yazılımıysa roboton içindeki gazların ve sıvının nasıl kontrol edilceğini belirlemek için kullandılar.Silikon robot saatde 40 metre hızla hareket edebiliyor. Yukarıdaki videoda olduğu gibi kayalık gibi kötü zeminlerde rahat hareket edebiliyor en önemlisi kamufle olabiliyor. Bunu metal bir robotla yapmak hem daha zor hem de daha masraflı. Ayrıca zor zeminlerde, uçurum kenarları gibi tehlikeli yerlerde rahatlıkla kullanılabiliyor.  Öte yandan düşman sistemelerince metal robotlar hemen tanınabiliyor ancak bu robotların tanınması oldukça zor gözüküyor.

Kaynak: DARPA
 
Mehmet Cem Ateş Mehmet Cem Ateş Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.