elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Nikola Tesla Röportajı |
Everthing is Light

1899 yılına gidip Tesla'yı bizzat kendi ağzından dinlemeye ne dersiniz? Gazeteci John Smith tarafından Nikola Tesla ile yapılan "Everything is Life" röportajını Türkçesini sizlerle paylaşıyoruz.A- A+
12.01.2013 tarihli yazı 20079 kez okunmuştur.
J.Smith:  Kozmik proseslerinde dahil olduğu bir çok alanda oldukça ciddi bir ün kazandınız. Peki Nikola Tesla tam olarak kimdir?

N. Tesla: Doğru soru Bay Smith. Aslında bende bu sorunun cevabını arıyor ve kendime soruyorum.

J. Smith: Bazıları sizin Hırvatistan geldiğinizi söylüyor. Yaşadığınız yer dağlık, ağaçların,  nehirlerin ve gökyüzünün buluştuğu bir yer olarak tanımlanıyor.  Hatta evinizinde yanında orman ve kilise varmış. Sormak istediğim şu Tesla nerede dünyaya gelmiştir?

N. Tesla:  Hayatımda her zaman Sırbistanlı olmaktan gurur duymuşumdur. Evet doğrudur memleketim Hırvatistandır.

J. Smith: Futuristler 20 ve 21. yüzyılın Nikola Tesla tarafından domine edildiğini ve edileceğini söylüyorlar.  Manyetik alanın gelişimi kutlanırken öte yandan indüksiyon motorun cenaze marşı çalınıyor.  Siz alternatif akımın babası olarak fizik ve kimya sektörünüde domine ettiniz.  Banka brokerlerı sizi çoktan aziz olarak ilan ettiler. Laboratuarınızda atomı parçaladığınını biliyoruz. Ayrıca bir silah yaptınız deprem makinası.  Böylece siyah kozmik ışınlar keşfedildi.  Siz bunları nasıl görünüyorsunuz?

N. Tesla:
Evet, hepsi çok önemli keşiflerdir. Ama henüz asıl yapmak istediğimi gerçekleştiremedim.

J. Smith: Nedir o, Sayın Tesla?


N. Tesla: Bütün dünyayı aydınlatabilmek.  İkinci bir güneş yaratabilecek kadar elektriğimiz var.  Bunu Satürnün nasıl halkası varsa o şekilde düşünebilirsiniz. Bu halka tüm dünyayı yeterince aydınlatabilir.

İnsanoğlu henüz mükemmel değil. Colorodo Spring'den tüm dünyaya yetecek enerjiyi sağlayabilirim.  Ayrıca su ve diğer enerji kaynaklarımız var, bunları pozitif mental güç olarak düşünebilirsiniz. Bunlar müziğin Mozart ve Bach'dır. Dünyamızın bir iç enerjisi var, bu neşe, barış ve sevgiden meydana geliyor.  Yıllardır bu enerjinin insanlar üzerinde nasıl bir etki oluşturduğunu araştırdım. Bence  güllerin güzelliği ve kokusu bir ilaç, güneş ışınlarıysa besin.  Yaşam binlerce formdan oluşur. Bilim insanlarının görevi maddenin her hali için bunu bulmaktır. Bunda 3 şey önemlidir. Ben bütün araştırmalarımı bunun için yapıyorum ve biliyorum ki asla bu formları bulamayacağım fakat asla pes de etmeyeceğim.

J. Smith: Nedir o üç şey, Sayın Tesla?

N. Tesla: Birincisi besin.  Dünyada açlığı besleyen karasal ve yıldızsal enerji nedir?  İkincisi insanların şeytanın yıkıcı etkisi. Bu yüzyılda  hastalıklar dünyamızda çok fazla arttı ve yayıldı. Son olarak evrende evreni aşabilen bir ışık acaba var mıdır?   Astronom ve matematik kurallarını yıkan yıldızlar keşfettim, bunlar hiç değişmemiş gibi duruyor. Bunlar galaksi olan yıldızlar. Bu yıldızların ışın  yoğunlukları şöyle anlatabilirim. Elmadan daha küçük bir küreye sığabilen ancak ağırlığı güneş sistemimizden daha fazla ışınlar yayıyorlar.  Ne gezegenimizde ne de evrenimizde boş alan yok, kara delikler en büyük enerji kaynağımız.

J. Smith:  Kaldığınız “Valdorf-Astoria” hotelinin penceresi, 33. kat kuşlar konuyor.  

N. Tesla: Bir insan kuşlara karşı duygu yüklü olmalıdır. Çünkü onların  kanatları var. Herkes bir gerçek ve görülebilir bir kuşa sahip olmalı.

J. Smith:  Memleketiniz Smiljan'a varana kadar durmadan uçun Sayın Tesla

N. Tesla: Odamdan çıkıp uçmak istiyorum. Çoçukların hesapları yanlış olabilir. Genç kanatların hayatta her şeyleri vardır.

J. Smith: Hiç evlendiniz mi? Sizin bir ilişkiniz olduğunu hiç duymadık. Oysaki gençlik fotoğraflarından oldukça yakışıklı olduğunuz görülüyor?

N. Tesla: Evet, hiç evlenmedim.  Ya çok fazla ilgi ya da hiçlik. Bunun kökeninde insanın kendini ırkını gençleştirme tutkusu var.  Tekil olmak diğer insanlarla aynı olmak.

J. Smith: Hayranlarınız saldırgan relativite teoremlerinizden şüpheciler.  Size göre madde enerjiye sahip değil ancak, her şey enerjiyle dolu. Bu ilginç değil mi, bu nerden geliyor.

N. Tesla: İlk olan enerjidir sonra madde.

J. Smith: Bu soru  bir tartışma başlatabilir. Sizin için elektriğin anlamı nedir?

N. Tesla: Elektrik her şeydir. Öncelikle ışık.  Sonsuz bir materyaldir ve evrene her hali yayılmıştır.  Siyah ışığın gerçek bir yüzüdür fakat bir onu göremeyiz.  
 Bu çok önemli ve ciddi bir şeydir. Işık, nükleer, kimyasal, termal, mekanik ve tanımlanmayan enerjiler elektriğin bir formudur.

J. Smith: Elektriğin çok tarafındasınız Sayın Tesla. 

N. Tesla: Ben elektriğin insan biçimiyim. Aslınsa sizde bir  elektriksiniz farkında değilsiniz.

J. Smith: Vücudunuzdan milyonlarca volt elektrik geçirdiğiniz söyleniyor. Bunun gerçekliği ne kadar?

N. Tesla: Bir bahçıvan düşünün bitkiler ona saldırıyor. Oldukça çılgın bir şey değil mi? İnsan vücudu ve beyni büyük miktarda enerjiden yapılmıştır.  Bu bende büyük oranda elektrik enerjisidir. Bu her insanda farklıdır  ve ruhu oluşturan şey de budur.  Beyin aktiviteleri ve ölüm ışığın bir nevi ortaya çıkışıdır. Çeviri:M. Cem Ateş

Mehmet Cem Ateş Mehmet Cem Ateş Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.