elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

NEW YORK TİMES'IN 53 BİLGİSAYARINA SIZAN ÇİNLİ HACKERLAR

New York Times, Çin bilgisayar korsanları tarafından saldırıya uğrandı. Bunun gerekçesinin daha önce Çin Başbakan'ı yakınlarının malvarlıkları ile ilgili yapılan habere karşı bir saldırı olduğunu öne sürdü.A- A+
02.02.2013 tarihli yazı 7435 kez okunmuştur.
New York Times, bundan önce Çin Başbakanı Wen Jiabao'nun yakınlarının milyarlarca dolarlık malvarlığı edindiklerine ilişkin iddaları içeren haberleri kamuoyuna yayınlamıştı. Gazeteye göre , Çin hackerlarının gazeteye saldırısıda bu konunun etkili olduğunu savunuyor çünkü  bilgisayar korsanları gazetenin bilgisayar sistemlerine Başbakan Wen hakkındaki raporun tamamlanmasına yakın bir dönemde, eylül ayında sızdı.

New York Times, bilgisayar korsanlığı eylemlerinin gazetenin haberi yazan Şangay Büro Temsilcisi David Barboza ile selefi Jim Yardley üzerinde yoğunlaştığını duyurdu ve bilgisayar korsanlarının ''Çin ordusuyla bağlantılı bazı yöntemler'' kullanarak haberi yazan muhabirin elektronik posta mesajlarına girdiklerini öne sürdü..

 

ÇİN SAVUNMA BAKANLIĞI BU OLAYIN ÜLKELERİNDE SUÇ OLDUĞUNU DUYURDU


Çin Savunma Bakanlığı ise gazeteye yaptığı açıklamada, ''Çin yasaları korsanlık faaliyetleri de dahil olmak üzere internet güvenliğine zarar verecek her türlü eylemi yasaklamıştır'' derken, ''Çin ordusunu güçlü bir kanıt olmadan siber saldırıyla suçlamanın profesyonellikle bağdaşmadığını ve temelsiz olduğunu'' duyurdu.

Çin hükümetinin ''iftira'' olarak nitelediği haberde Wen'in akrabalarının çeşitli ticari ve yatırım faaliyetleriyle 2.7 milyar dolarlık mal varlığına sahip olduğunu öne süren New York Times, başbakanı herhangi bir usülsüzlükle suçlamamıştı. Çin ise, liderleri ve özellikle lider kadronun malvarlıkları konusunda hassasiyetini sıklıkla vurguluyor.

Times'ın saldırıları tespit etmek üzere anlaştığı internet güvenlik firması Mandiant, eylemleri tespit etmek ve engellemek amacıyla gazetenin bilgisayarlarını hedef alan hareketleri izledi.

53 BİLGİSAYARA SIZMIŞLAR


Firmanın tespitlerine göre, korsanlar New York Times'ın bilgisayar ağına ulaşmayı olanak sağlayan bir yazılımı sisteme yükledikten sonra bütün çalışanların şifrelerine ulaşıp, çoğu gazete binalarının dışındaki 53 kişisel bilgisayara girebilmeyi başardılar.


 

ADRESLERİNİ GİZLEMEK İÇİN BAŞKA BİLGİSAYARDAN YÖNLENDİRME YAPTILAR


Gazeteye göre, güvenlik firması ayrıca saldırının çıkış noktasını gizleyebilmek için de ABD üniversitelerindeki bilgisayarların üzerinden yönlendirildiğini, bu yanıltıcı girişimin izlerinin Çin'e kadar uzandığını tespit etti.

New York Times, saldırıların ''Çin ordusunun Amerikan ordusuna hizmet sağlayan şirketlere saldırı düzenlediği bilgisayarlardan başladığının'' tespit edildiğini de duyurdu. Bir diğer tespit de, bilgisayar korsanlarının Pekin saatiyle sabah 8.00'de eylemlerine başladıkları.Mandiant yetkililerinden Richard Bejlich, ''tek tek eylemleri ele aldığınızda bunları yapan Çin ordusudur diyemezsiniz, ama benzerlikler ve saldırıların hedefleri bir bağa işaret ediyor. Aynı grubun Çinli muhaliflerle Tibetli eylemcileri ya da havacılık şirketine yönelik bir saldırı sizi doğru yöne itiyor'' dedi.

New York Times, çalışanların ya da müşterilerin kişisel bilgilerinin çalınmadığını ya da sitenin hacklenmesi gibi bir girişimin tespit edilmediğini de açıkladı. Ayrıca Wen ailesi konusunda ''hassas dosya ya da elektronik posta mesajlarına girildiğine'' dair bir kanıt da tespit edilemezken, korsanların Wen ailesiyle ilgisi olmayan bilgilerin peşine düştüklerine dair bir bilgi de yok.

 
Osman Kemal Dağ Osman Kemal Dağ Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.