elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Mühendislik Fakültelerine Dönemsel Staj Zorunluluğu Geliyor

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı; mühendislik fakültelerinin tümü için zorunlu dönemsel staj ve üniversite-sanayi iş birliği uygulamalarını başlatıyor. Önümüzdeki akademik takvim döneminden itibaren mühendislik fakültelerindeki öğretim elemanlarına sanayi ile iş birliği yapma zorunluluğu, bir sonraki dönemde ise mühendislik öğrencilerine sanayide staj zorunluluğu gelecek. Ayrıntılar haberin devamında.A- A+
15.07.2015 tarihli yazı 13190 kez okunmuştur.
Üniversite-sanayi iş birliği ile mühendislik fakültelerindeki kaliteyi artırmak için iki önemli karar alacaklarını belirten Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Türkiye'nin, orta-yüksek ve yüksek teknolojili ürünlerde Afrika ve Avrasya'nın tasarım ve üretim üssü olması amacıyla hazırlanan 2015-2018 yıllarını kapsayan Türkiye Sanayi Stratejisi Belgesi'nin çok önemli faaliyetler içerdiğini aktardı. Bunlardan birinin mühendislik fakültelerinde en az bir dönem iş yeri eğitiminin zorunlu hale getirilmesi olduğunu anlatan Işık, bunun, mühendis eğitimindeki kaliteyi önemli oranda artıracağını ifade etti.
 

 
 
Pratik eksikliğinin, sanayicilerin de mühendislik öğrencilerinin de sorunu olduğunu belirten Fikri Işık, şunları söyledi: "Mühendislik fakültelerinde okuyan öğrencilerimiz, mevcut uygulamada sanayiden kopuk bir eğitim aldıkları için mezun olduklarında iş bulmakta sıkıntı yaşıyorlar. Aynı şekilde sanayicimiz de tercihen iş deneyimi olan mühendis çalıştırmak istiyor. İşte şimdi üniversite-sanayi iş birliği ile mühendislik fakültelerindeki kaliteyi artırmak için iki önemli kararı hayata geçiriyoruz. Bunlardan biri, mühendislik öğrencilerine staj, diğeri de öğretim elamanlarına sanayi ile iş birliği zorunluluğu. Bu sayede hem üniversite-sanayi iş birliğini artırmayı hem de eğitim kalitesini yükseltmeyi hedefliyoruz." 
 


Bakan Işık, bu uygulamayı en kısa zamanda hayata geçirmek istediklerini belirterek, "Önümüzdeki akademik takvim döneminden itibaren mühendis yetiştiren öğretim elemanlarına sanayi ile iş birliği yapma, bir sonraki dönemde ise mühendislik öğrencilerine sanayide staj zorunluluğu gelecek" dedi. 

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı ile oldukça yoğun bir çalışma yürüttüklerini söyleyen Işık, uygulamanın hayata geçmesi için yasal bazı düzenlemelerin yapılması gerektiğini söyledi. Işık, stajın nasıl yapılacağı, ödenecek ücretler, stajyerlerin sigortası gibi konuların yasal düzenlemelerin yapılmasıyla netlik kazanacağını belirtti. 
 

 
 
Staj süresinin ise şu anda bir dönem olarak planlandığını bildirildi. Başlatılacak diğer uygulamanın ise meslek yüksek okulu ve mühendislik eğitimi veren tüm fakültelerdeki öğretim elemanlarına sanayide sektör ile ortak çalışma yapma zorunluluğu getirilmesi olduğunu anlatan Işık, uygulamanın detaylarına ilişkin şu bilgileri verdi: "Üniversitelerimiz artık, yeni öğretim elamanı alımında sektörel tecrübe isteyecek. Bugün dünyanın gelişmiş ülkelerinde de öğretim elemanı alımı böyle yapılıyor. Sektörden kopuk olan bir eğitim, teoriden öteye geçemiyor. Mevcut öğretim elamanları için ise bazı zorunluluklar getireceğiz. Örneğin; mühendis yetiştiren bir yardımcı doçent, doçent olabilmek için artık sanayi sektörü ile ortak bir çalışma yapmak veya bir patent almak zorunda olacak. Bununla da yine teori ve pratiği bir araya getirmeyi amaçlıyoruz."
 
Mühendislik öğrencileri için şimdiye kadar devam eden zorunlu yaz stajı uygulamasında herhangi bir değişiklik yapılıp yapılmayacağı ve staj yerlerini öğrencilerin mi yoksa üniversitelerin mi belirleyeceği ise merak konusu.


Kaynak:

►sanayi.gov.tr

Önder Eğer Önder Eğer Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.