elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Memristör Ticari Olarak Aramızda

Son zamanlarda tanınırlığı iyice artan memristörü duymayan yoktur sanırım. 4. temel devre elemanı olarak hayatımıza giren bu devre elemanı artık fiziksel olarak da analog çalışmalarda yerini almaya hazır. Siz hazır mısınız?A- A+
13.10.2021 tarihli yazı 288 kez okunmuştur.

Memristör Nedir?

32 DIP paketinde katkılı (W, C, Cr, Sn) on altı ayrı kendinden yönlü kanal memristör artık breadboardlarımızı süslemeye hazır. Talebe göre değişen katkılı yapıların özellikleri tabloda açıkca gösterilmiştir.

Bugün mevcut durumda olan 3 temel devre elemanı (R-L-C) dışında geri kalan birçok bileşen mevcut olanların geliştirilmiş versiyonlarıdır. Mikrodenetleyiciler hızlanır, bellekler büyür ve sensörler küçülür, ancak yıllardır temel yeni bir bileşen bulunamamıştı. Knowm adlı teknoloji sitesinden artık uygun fiyatlara (49$-89$-259$) ticari olarak temin edilebilmektedir .


 
►İlginizi Çekebilir: Breadboadr Nasıl Çalışır?

Dijital devrelerin tüm amacı, bilgiyi birler ve sıfırlar dizisi olarak depolamaktır. Memristörler de bilgileri depolar, ancak bunu tamamen analog bir şekilde yaparlar. Her memristor, içinden geçen akıma tepki olarak kendi direncini değiştirir; Pozitif gerilim direnci düşürürken negatif gerilim cihazı tekrar yüksek direnç durumuna getirmektedir. Knowm adlı teknoloji şirketi bunu yarıiletken malzemelerle katmanlar halinde tekrar yorumlayarak nihai noktaya getirmiş bulunmaktadır.


►İlginizi Çekebilir: Işığa Duyarlı Devre Elemanları
 

Memristör için En Yeni Kullanım Alanı

Knowm adlı şirket bu teknolojiyi Termodinamik RAM veya kT-RAM alanlarında kullanmaya başlamışlar bile. Geleneksel bir mimariye sahip bir bilgisayarla mümkün olandan daha hızlı makine öğrenimi sağlayan küçük bir yardımcı işlemci gibi memristörü entegre etme girişimi içindeler. Bu kT-RAM, düğümler arasında bağlantı görevi gören memristörlerle ikili bir ağaç düzeni kullanma mantığına dayanmaktadır.Bir kT-RAM işlemcisinin gerçek hayatta makine öğrenimi görevlerini yerine getirmede daha iyi mi yoksa daha verimli mi olacağını söylemek için birçok deneysel çalışmanın yapılması gerekmektedir.


 
Şekil 1. Ticari olarak geliştirilene kadar örnek bir memristör kodu ve taklit devresi gösterimi

Bugüne kadar taklit devreleri olsun hatta yazılım olarak dahi memristif davranış sergileyen modeller dahi türetilmişti (Biolek, Prodromakis, Joglekar ve Strukov).  Ancak ticari olarak hayatımıza girip kendine yeni alanlar açan memristörü artık daha sık göreceğimiz aşikar.
 

Kaynak:

hackaday.com
knowm.com
Mutlu, R., Karakulak, E., 2009. Mühendislik Eğitiminde Kullanılabilecek Bir Memristör (Hafızalı Direnç) Taklit Devresi. Elektrik Elektronik Bilgisayar Mühendislikleri Eğitimi Sempozyumu.
 

İshak Parlar İshak Parlar Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.