elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Kullanıcılara Enerji Tasarrufu Önerileri

Giderek artan enerji ihtiyacı ve bunu takip eden enerji sarfiyatının fazlalığı her geçen gün ekonomiye ve bizlere zarar veriyor. Kullanıcıların enerji kullanımlarını düzenlemeleri bu sebepten çok gerekli.A- A+
23.03.2013 tarihli yazı 16514 kez okunmuştur.
Ne kadar enerji tasarrufu hakkında ilgili ve istekli olsa da insan aslında konforundan vazgeçipte kullandığı enerjiyi kısmaz.Rahatlık her zaman enerji tasarrufundan bir adım öndedir. İnsanların enerji israflarını durdurmak için fiyatları yükseltmek doğru olabilir ancak daha zekice stratejiler belilemek gerekir.

Çoğu insan aynı periyotlarla iş yerinde ve evde olurlar. Günün belirli bir kısmında enerji tek bir yerden harcanırken akşama doğru olan kısmında ise hem iş hem ev olarak iki taraftanda tüketilmektedir. Bu da 2 kat harcama demek. İşlerde ve evlerde kullanılan elektriğin kesişmesi durumunda ortaya epey bir miktar enerji sarfiyatı çıkar.

Bu enerji sarfiyatın en aza indirilmesi için kullanıcıların elektrik kullanımını düzenlemesi gerekir. Hem çevre hem de cüzdanlarının yararları için  biraz enerji tasarrufuna ihtiyacımız var. ABD'de konutlardaki elektrik kullanımın üçte ikisi klima, buzdolabı, çamaşır makinesi, kurutma makinesi ve diğer elektrikli cihazlardan kaynaklanmaktadır.

Bu nedenle elektrik tüketiminin düzenlenmesi kolay olmalı: İnsanlar, daha da iyisi otomatik kontrol sistemleri, gün boyunca termostatları ayarlayabilirler; çamaşır ve kurutma makinelerini gece yarısında
çalıştırabilirler. Klima kullanımındaki küçük azaltmalar ve cihazların çalıştırılmasındaki ertelemeler bile enerji talebin deki pik seviyelerin kontrolüne ve beraberinde maliyetlerin azaltılmasına yardımcı olabilir.

 Bazı konut kullanıcıları, faturalarına yansıyan bir indirim karşılığında gerekli olduğunda havalandırma sistemlerini kapatması için hizmet sunan kuruma izin vermektedir. Örneğin Kaliforniya’da Pasifik Gaz & Elektrik Şirketi (PG&E) bu şekilde birkaç farklı düzenleme sunmaktadır. PG&E Şirketi, 100 binden fazla katılımcısı bulunan Akıllı Havalandırma (SmartAC) programı ile her evin havalandırma tesisatına bir uzaktan kontrol cihazı yerleştirerek, puant yaz saatlerinde tüketimi azaltma olanağı elde etmektedir: Klima 15 dakika boyunca normal, sonraki 15 dakika yalnızca üfleyecek şekilde bir döngüyü izler. Kullanıcılar, muhtemelen ayda bir ya da iki kahve almaya yetecek kadar gerçekten az bir ücreti ödül olarak alırlar.

Çamaşır makinesini veya diğer bir ürünü daha az enerji gerektiren modda çalışmasını alışkanlık haline getirebiliriz. Klimayı da enerjinin daha az yoğun olduğu zamanlar da açarak bir tasarruf gerçekleştirebiliriz. Öğleden sonraki çok yoğun kullanımın büyük bölümü, ISVH (Isıtma, soğutma ve havalandırma) birimleri, fırınlar, mikrodalga fırınlar, diğer ocaklar ve televizyonlardan kaynaklanmaktadır. Ayrıca evimiz de veya iş yerimizde her oda da TV ve ısıtma cihazı olabilir. Bunların her birinin sürekli açık kalmasıda ayrı bir külfet. TV'yi açık bırakıp uyuduğumuzu unutmayalım. Bu gibi enerji harcamalarını küçük görebilirsiniz, ne olacak ki diyebilirsiniz ancak bir ev olarak değil yüz binlerce ev olarak bakınız ve bu durumdaki enerji zafiyatını düşününüz.


Araştırmalar bilgisayarın yaptığı işe kıyasla enerji sarfiyatının çok az olduğu yönde bu sebepten bilgisayar için bir tasarruf düşünmek gereksiz. Kullanıcılarının yorumları da anketlerde olumlu yönde “Yemek istediğin zaman yemek yersin. TV seyretmek istediğin zaman TV seyredersin. Öyle değil mi?” biçiminde ifade ediyorlar. Hatta çok ilginçtir ki bir kaç katılımcı çok ses yapıyorsa buzdolabını ve televizyonu kapatırız diyorlar. Hava sıcakken fırınları kullanmanın sakıncalarından bahsediyorlar. Demek ki insanlar küçük rahatsızlıkları önlemek amacıyla enerji kullanımını azaltmaya gönüllü olmalarına karşılık, para tasarrufu ya da enerji tasarrufu için bunu yapmaya gönüllü değildirler. Gerek ev kullanıcıları olsun gerekse iş ve ağır sanayi kullanıcıları olsun umarım herkes biraz olsun konforundan geri kalıp enerji israfına bir dur der.

 
Osman Kemal Dağ Osman Kemal Dağ Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.