elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Karanlık Enerjinin Doğasını Keşfetmek

Alman, Amerikan, İngiliz,Brezilyalı ve İspanyol astronomlar tarafından yürütülen ”Karanlık Enerji Araştırması”nın 570 milyon piksellik kamerası, 5 yıl içinde 300 milyon galaksinin yanı sıra 100 bin galaksi takımı ve 4 bin süpernovayı evrenin hızla genişlemesinden sorumlu olduğu ileri sürülen karanlık enerjinin doğasını keşfetmek amacıyla tarayacak.A- A+
19.09.2012 tarihli yazı 6139 kez okunmuştur.
Şili’deki Atacama Çölü’nde yer alan Cerro Tololo Gözlemevi’ndeki Victor M Blanco teleskobunun üzerine yerleştirilen Karanlık Enerji Kamerası (DECam), 12 Eylül'de ilk görüntülerini Fornax galaksi takımında çekti. Büyüklüğü telefon kulübesi büyüklüğünde olan DECam, uzaklığı yaklaşık 8 milyar ışık yılı olan kozmik nesneleri daha iyi incelemek için kırmızı ve kızılötesi ışıklara duyarlı. Şimdilik test aşamasındaki DECam, araştırmasına aralık ayında resmen başlayacak ve 5 yıl içinde gökyüzünün sekizde birini taramış olacak.
 
Kamera, aynı zamanda galaksi takımlarının üç boyutlu haritasını çıkaracak. ABD Enerji Bakanlığı’ndan bilim adamı James Siegrist, DECam’ın çekeceği görüntülerin insanoğlunun karanlık enerjinin gizemini çözmesine yardımcı olacağını söyledi.
 
Karanlık enerji, evrenin yapı taşlarını birbirinden uzaklaştırıyor. Yapısı bilinmediği, sadece gözlemler sonucu tahmin edilebildiği için, bu gizemli enerjiye, ”Karanlık enerji” adı veriliyor. Evrenin hızla genişlemesine neden olan karanlık enerjinin, evrenin yüzde 74′ünü oluşturduğu düşünülüyor. Evrenin, yüzde 23′ünün karanlık maddeden ve sadece yüzde 4′ünün ise insanoğlunun bildiği tür maddelerden oluştuğu sanılıyor.
 
Karanlık enerjinin varlığıyla ilgili çalışma, 2011′de Saul Perlmutter, Brian Schmidt ve Adam Riess’a Nobel ödülü getirmişti. Perlmutter, Schmidt ve Riess, ”Süpernova” adı verilen yıldız patlamalarını izleyerek, evrenin sürekli genişlediğini keşfetmişti.

İlginizi Çekebilir: Bilimin En Büyük Deneyi - CERN
 

ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.