elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Karabük Üniversitesi |
Tercih Rehberi

Üniversite tercihlerini yapacak öğrenciler için, Karabük Üniversitesi hakkında genel ve gerekli bilgileri sizler için derledik. Editör kadromuzun deneyimleri ile hazırlanmış bu rehber haricinde merak ettiğiniz soruları #tercihrehberi hashtag'i ile de iletebilirsiniz.A- A+
06.07.2015 tarihli yazı 19361 kez okunmuştur.
 
Karabük Üniversitesi Hakkında


Karabük Üniversitesi (KBÜ) 2007 yılında kurulmuş bir devlet üniversitesidir. Bünyesindeki 14 fakülte, 7 meslek yüksek okulu, 4 yüksek okul ve 4 enstitü ile akademik etkinliklerini sürdürmektedir. 31.650 öğrencisi, 778 akademik çalışanı, 395 idari çalışanı olan 630.000 m² arazi üzerine kurulmuş büyük bir üniversitedir.


 
Fakülteler

Diş Hekimliği Fakültesi

Edebiyat Fakültesi
Fen Fakültesi
Safranbolu Fethi Toker Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi
İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
İlahiyat Fakültesi
İşletme Fakültesi

Mimarlık Fakültesi
Mühendislik Fakültesi
Orman Fakültesi
Safranbolu Turizm Fakültesi

Teknik Eğitim Fakültesi
Teknoloji Fakültesi
Tıp Fakültesi


Yüksek Okullar

Ayrıca Karabük Üniversitesi bünyesinde bulunan yüksek okullar şu şekildedir:

Hasan Doğan Besyo
Sağlık
Sivil Havacılık
Yabancı Diller

Meslek Yüksek Okulları

Karabük Üniversitesi'nde 7 meslek yüksekokulu bulunmaktadır.


Adalet
Eskipazar
Yenice
Sağlık Hizmetleri
Safranbolu
Meslek Yüksek Okulu
Eflani 
Hayvansal Üretim ve Yönetim

Araştırma ve Geliştirme İmkanları 

Üniversite bünyesinde 11 adet araştırma merkezi bulunmaktadır.

Malzeme Geliştirme
Enerji ve Çevre Teknolojileri
Yenilenebilir Enerji Mühendisliği 
Sürekli Eğitim 
Üstün Yetenekliler Eğitim 
İş Güvenliği ve Sağlığı Eğitimi
Türkçe Eğitimi
Tarih, Kültür, Sanat Araştırmaları 
Deneysel Tıp

Çocuk Gelişimi
Uzaktan Eğitim
 Eğitim

Karabük Üniversitesinde eğitim dili, tamamen türkçe, %30 ingilizce veya %100 ingilizce seçenekleri vardır. Türkçe bölümler isteğe bağlı hazırlık okuyabilmektedirler. Karabük Üniversitesinde, bir dönem boyunca 1 vize, 1 final yapılmaktadır. Geçme notu her bölüm için en az 60 puandır. Final sınavından sonra geçme notunu alamamış öğrenciler için bütünleme sınavlarıda olmaktadır. Başarısız olma durumunda öğrencilerin yaz okulu yapma imkanları da vardır. Karabük Üniversitesi her zaman faydalanabileceğiniz geniş kapsamlı bir kütüphaneye sahiptir. Kütüphane sınav dönemlerinde 24 saat açık tutularak öğrencilerin rahat ders çalışabileceği ortam sağlanmaktadır.

 

Yurt Olanakları

Karabük'te artan öğrenci nufüsunu karşılamak amacıyla çok fazla devlet yurdu açılmıştır. Okula çok yakın mevkilerde bulunan iki adet devlet yurdu vardır. Toplamda 5 adet devlet yurdu bulunmaktadır. Diğer devlet yurtlarında okula ulaşım sağlaması için dolmuş hatları mevcuttur. Bir çok özel yurtta bulunmaktadır.

Yurtlar için ödenecek ücretler aşağıdaki gibidir.


Devlet Yurtları için yaklaşık : 150 TL
Yarı Özel Devlet Yurtları için yaklaşık : 180 TL
Özel Yurtlar için  yaklaşık : 400 TL- 800 TL

 


Yurt Dışı Olanakları

Karabük üniversitesinde Mevlana, Farabi, Erasmus ile öğrenci değişim programları uygulanmaktadır.

Genişletilmiş Erasmus Beyannamesi kapsamında 21 farklı ülke ile anlaşmalar sağlanarak yurt dışında eğitim imkanları sağlanmaktadır. Anlaşma yapılan AB ülkeleri; Almanya, Avusturya, Belçika, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Estonya, Fransa, Hollanda, İngiltere, İsveç, İspanya, İtalya, Letonya, Litvanya, Macaristan, Polonya, Portekiz, Romanya, Slovakya, Slovenya, Yunanistan


Sosyal Olanaklar

Karabük Üniversitesinde ilgi alanınıza uygun öğrenci kulübü bulabilirsiniz. Çok çeşitli aktivitelerde aktif rol alabilir ya da katılımcı olabilirsiniz. 

Üniversite içerisinde 1 adet 400 kişilik kapalı spor salonu, 1 adet 20.000 kişilik stadyum, 1 adet fitness salonu, 1 adet kapalı yüzme havuzu, 1 adet müzik stüdyosu, 1 adet tekvando salonu, 1 adet satranç odası ve 3 adet açık spor alanı ile 2 adet tenis kortu, 1 adet basketbol, voleybol, hentbol, badminton gibi bir çok spor dallarında öğrencilere hizmet vermektedir.  Okul içerisinde yeni açılmış olan sosyal tesis alanı ile öğrencilerin ihtiyaçlarının çoğu karşılanacaktır.

 

 


Burs Olanakları

Kredi Yurtlar Kurumunun öğrencilere sağladığı krediler, başbaşakanlık bursları dışında üniversitenin ihtiyacı olan öğrencilere yemek bursu vermektedir. Ayrıca öğrenciler okulun belli yerlerinde (kütüphane, laboratuvar... gibi) yarı zamanlı olarak çalışabilmektedir.

 

 


Ulaşım

Karabük, Ankara'ya 215 km uzaklıktadır. Bolu, Kastamonu, Zonguldak illerine de komşudur. İstanbul veya Bursa'ya otobüs ile 5-6 saat uzaklıktadır. Karabük Üniversitesi, Demir-Çelik Kampüsü içerisinde çoğu bölümünü barındırarak toplu bir kampüs hayatına sahiptir. Ayrıca şehrin her yerinden dolmuş veya otobüsler ile üniversiteye kolay ulaşım sağlanmaktadır.

 

 


Tanıtılmasını istediğiniz üniversiteleri bizlere
sayfamızdan yorum olarak iletebilirsiniz.

Kaynak:

►Karabük Üniversitesi


Aktif etkinlik bulunmamaktadır.