elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Kablosuz Şarj Çok Yakın

Bir kaç yıl içerisinde piyasaya çıkacak cep telefonu ya da dizüstü bilgisayar gibi elektronik cihazların büyük bölümünde kablosuz şarj ünitesi de yer alacak.A- A+
01.07.2010 tarihli yazı 10623 kez okunmuştur.
Daha önce elektrik enerjisinin kablosuz iletimi ile ilgili önemli çalışmalarda bulunun MIT üniversitesinin haberini yayınlamıştık. Bu çalışmalarda ki ilerlemeler ile artık küçük elektronik cihazların kablosuz çalışabilmesi ve şarj cihazlarının kablosuz bir şekilde işlevlerini gerçekleştirmesi yakın. Bu gün bu teknolojinin bazı örneklerini görmek ise mümkün.
 
Bir kaç yıl içerisinde piyasaya çıkacak cep telefonu ya da dizüstü bilgisayar gibi elektronik cihazların büyük bölümünde kablosuz şarj ünitesi de yer alacak. Böylece bir kafede otururken ya da otobüste seyahat sırasında bu cihazlar kendi kendine şarj olacak.
 
Bugün bazı örnekleri bulunan kablosuz şarj cihazları, 'pazar savaşında' ön plana çıkmak isteyen firmalar tarafından geliştirilecek. Böylece, GSM sektörünün 'akıllı telefonlara yönelmesi gibi' elektronik cihazlarda da kablosuz şarj ünitesi, 'olmazsa olmaz' özellikler arasında yer alacak.
 
Bu yıl 3 milyon adet büyüklüğe sahip olan, kablosuz şarj olabilen elektronik cihaz pazarı, sadece 3 yıl içerisinde yüzde 70 artarak yıllık 235 milyon adet büyüklüğe ulaşacak.

 

KABLOSUZ NASIL ŞARJ OLUYOR 

 
Kablosuz şarj temel olarak üç farklı şekilde olabiliyor; indüksiyon, radyo dalgası ya da resonans. Bu şarj yöntemlerinde temel; manyetik alan.
 
Örneğin elektro-manyetik indüksiyon yönteminde, şehir şebekesine takılı bir elektrik toplayıcı ki bu kafedeki bir masa bile olabilir. Üzerinde bir çeşit RFID (Radyo Frekansı ile Tanımlama) kartı veya enerji transferine uygun entegre bulunan cep telefonu yerleştirildiğinde, enerjiyi bu karta boşaltıyor. Kart da bazı diğer düzenleyici entegreleri kullanarak enerjiyi telefondaki pile iletiyor.
 
Kaynak: AA

ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.