elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Google'dan Dev Proje

Teknoloji devi Google, internet bağlantısının önündeki fiziksel ve coğrafi engelleri aşmak amacıyla Loon projesini hayata geçirdi. Teknolojik balonlar kullanarak dağ yamaçlarını, uçsuz bucaksız orman alanlarını bile internet ile buluşturacak. Bu önemli çalışmaya ait detaylar haberimizin devamında.A- A+
05.07.2013 tarihli yazı 9044 kez okunmuştur.
İnternet tabanlı hizmet ve ürünler geliştiren bilişim sektörü devi Google, bu alandaki çalışmalarına bir yenisini daha ekledi. Yeni projesi Project Loon ile fiber kablolara gerek duymadan teknolojik balonlar ile dünya üzerinde internet ağı kurmayı hedeflemekte.
 

İlginizi Çekebilir: Google ve Facebook'ta Çalışmak


Peki bu balonlar ne tür özelliklere sahip?   
 
Radyo anteni, bilgisayar, yükseklik kontrol sistemi ve güneş panelleri gibi donanımlara sahip olacak bu balonlar ile stratosferde ağ oluşturarak binlerce kilometre aşağıdaki antenlerle bağlantı kuracak. Projenin ilk deneyi Yeni Zelanda da gerçekleştirildi. Google Şirketi bu proje için tasarladığı 30 adet balonu Yeni Zelanda da gökyüzüne bıraktı.
 

Yeryüzünden 20 kilometre yükselikte stratosferde yer alacak balonların 100 gün boyunca 40 kilometre çapında bir alana internet bağlantısı sağlaması bekleniyor. "Herkes için internet" sloganıyla oluşturulan bu projedeki en büyük hedeflerden biri de  interneti olmayan 4 milyar 800 milyon insan. Balonlar ayrıca felaket bölgelerinde iletişim sistemlerinin zarar görmesi durumunda alternatif olarak kullanılabilecek.
 

Evlerinde interneti bulunmayanların bu ağa erişim sağlamaları için anten bulundurmaları yeterli olacak. Bu antenler balonlar ile aynı frekansa sahip olacak ve kesintisiz bir veri akışı sağlayacak. Google’ın 2 yıldır üzerinde çalıştığı bu projenin başarılı durumunda özellikle internet kullanımının çok az olduğu Afrika ve Güneydoğu Asya da internet erişim imkanını kolaylaştıracağı düşünülüyor.   


Kaynak

Google.com/Loon

Ahmet Gökhan Seyrek Ahmet Gökhan Seyrek Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.