elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Gaziantep 1. Enerji Zirvesi |
14 Aralık 2012

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'ın açılışını gerçekleştireceği Gaziantep 1. Enerji Zirvesi, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından Sürdürülebilirlik Akademisi' nin işbirliği ile düzenleniyor. Bölgede birincisi yapılacak ve bundan böyle her yıl tekrarlanacak olan “Gaziantep Enerji Zirvesi”, 14 Aralık 2012’de Şehitkamil Kültür ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecek.A- A+
13.12.2012 tarihli yazı 8624 kez okunmuştur.
Enerji Zirvesi ile sürdürülebilir kalkınma yolunda Gaziantep'in yeni yatırımlar için potansiyel olanakları, geleceğe yönelik vizyonu ve bölgedeki rolünün paylaşılması hedefleniyor. Zirvede Gaziantep’te yeni iş fırsatları, küçük ve orta ölçekte işletmeler için yol haritaları, yenilenebilir enerji yatırımları, enerji verimliliği uygulamaları, teşvikler, düzenlemeler ele alınacak.

Yeni Yatırımlar İçin Önemli Potansiyel

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Asım Güzelbey, zirveyle ilgili olarak, “Enerji Zirvesi, gelişen kentimizin enerji dalında gerçekleştirdiği Ekolojik Kent Projesi, İklim Eylem Planı ve daha birçok başarılı projenin tanıtımını yapmak, bu projeleri enerji konusundaki sektör temsilcileri ile buluşturmak, Gaziantep’in enerji hedeflerini oluşturmak ve konu ile ilgili yeni teşvikler hakkında bilgi vermek amacıyla düzenleniyor şeklinde konuştu.

Sürdürülebilirlik Akademisi Yönetim Kurulu Üyesi Murat Sungur Bursa ise, "Enerji Zirvesi, Gaziantep’te enerji alanında yürütülmekte olan çalışmaların bilinirliğini ve katılımcılığı arttırmayı, Gaziantepli sanayici ve iş adamlarının bu konuda ülkemizde ve dünyada doğan iş fırsatlarına dikkatini çekmeyi hedeflemektedir. Akademi olarak, tüm sürdürülebilirlik çalışmaları içinde özel bir yeri ve önemi olan 'enerji' konusundaki bu etkinliğin hem Gaziantep’in öncü ve lider konumunun tanıtımına, hem de diğer kentlere örnek teşkil etmesi için katkı sağlamasını temenni ediyoruz" diyerek, Enerji Zirvesi'nin önemine vurgu yaptı.

Uzman Ekolog Ediz Hun'da, Gaziantep iş dünyası ile “Sosyoekonomik Kalkınmada Doğa-İnsan İlişkileri” konusunu paylaşacak. Zirve, 'karbon nötr' olarak gerçekleştirilecek ve zirve süresince ortaya çıkan CO2 emisyonları hesaplanarak, konferansın karbon ayak izi silinecek.

Bölgesel güç olarak Gaziantep'in sürdürülebilir kalkınma yolunda liderlik yaptığı 'Ekolojik Kent Projesi' ile alt yapı ve iş fırsatlarının da paylaşılacak olduğu zirvede; sürdürülebilir kalkınmada enerjinin yeri ve yeni iş fırsatları, Türkiye ekonomisi ve enerji, sanayide enerji verimliliği ve karlılığa etkisi, binalarda enerji verimliliği uygulamaları, yenilenebilir enerji, lisanslı-lisanssız üretimler ve yasal düzenlemeler, kurumlarda karbon yönetimi, başarılı enerji verimliliği uygulamaları oturumları yer alıyor.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'ın açılış konuşması ile başlayacak olan Enerji Zirvesi'ne,

Gaziantep Valisi Erdal Ata, Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Asım Güzelbey’in yanı sıra;

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı-Yenilenebilir Enerji Genel Müdür Yardımcısı Atilla Gürbüz,

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Kurul Üyesi Abdullah Tancan,

Sanko Holding Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Konukoğlu,

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı-Yenilenebilir Enerji Genel Müdür Yrd. Vekili Erdal Çalıkoğlu,

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) Program Müdürü Dr. Katalin Zaim,

ODTÜ Güneş Enerjisi Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Raşit Turan,

Çevre ve Enerji Danışmanı-SA Yönetim Kurulu Üyesi Murat Sungur Bursa gibi önemli isimler konuşmacı olarak katılıyor.
 


Katılım için kayıt zorunludur, kayıt yaptırmak için lütfen tıklayınız.

Çağdaş Ozan Pamuk Çağdaş Ozan Pamuk Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.