elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Dünya’nın En Sert Metali Üretildi

Güçlü ve dayanıklı metallere mühendisliğin her dalında ihtiyaç duyulmaktadır. Yapılan çalışmalar ile saf titanyumdan ve çoğu çelik alaşımdan 4 kat daha güçlü yeni bir metal üretildi. Ayrıntılar haberimizde.A- A+
10.09.2016 tarihli yazı 29545 kez okunmuştur.
Rice üniversitesinden Emilia Morosan ve ekibi titanyum ile altın karışımı bir mıknatıs deneyi yaparken en sert metali de keşfettiler. Süper sert metal, titanyum ve altının belirli bir oranda karıştırılması sonucu elde edilmiştir. Titanyum canlı dokularla en çok uyum sağlayabilen sert metalik özelliğe sahip elementtir. Aşınmaya dayanıklı ve toksik madde içermemesi özellikle güç gerektiren yapay diz ve kalça eklemlerinde tercih edilmektedir. Altın ise kararlı bir yapıya sahip olmasısın yanında saf halde kolay işlenebilmektedir. Yeni keşfedilen alaşım saf titanyuma göre 4 kat daha serttir ve canlı dokuya uyumlu implantların yapımında kullanılabilmektedir. Bununla birlikte implantlar uzun süreli kullanımda yıpranma ve vücut gelişiminden dolayı 10 yılda bir değiştirilmelidir. Yeni geliştirilen alaşım ile bu süre daha da artacak gibi görünüyor.
 


►İlginizi Çekebilir: Dünya'nın En Kaygan Malzemesi  BAM

Beta Ti3Au olarak adlandırılan alaşım yüksek sıcaklıklarda eritilip bir araya getirilerek kristal kübik yapısı oluşturulur. Yüksek elektron yoğunluğu ve düşük bağ uzunluğuna sahiptir. Yeni alaşımın saflık testi için toz haline getirilmesi gereklidir ancak elmas kaplı aletlerle bile toz haline getirmek zordur. Ti-Au mühendislik alaşımları içinde karşılaştırıldığında en sert yapılı olanıdır. Bu çalışmalar ilk olmamakla beraber, belgelenen ilk çalışma olmuştur.
 


►İlginizi Çekebilir: Malzeme Türleri

Yeni alaşımın hafif oluşu, seramik parçalarla yapıştırılması, tıbbi uygulamalarda ve biyomedikal malzeme yapımında kullanımını artırmıştır. Delici ve kesici takımlar yapımında, endüstri kuruluşlarında, spor malzemelerinde, havacılık, askeri ve potansiyel birçok alanda kullanılabilir.
Kaynak:

BBC
iflscience.com
Cem Aydınoğlu Cem Aydınoğlu Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.