elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Canlı Güneş Panelleri

Hindistan ve Yakındoğu bölgesinde yaşayan oryantal eşek arılarının günün sıcak saatlerinde daha hareketli olduğunu gören bilim adamları, durumu araştırdıklarında buldukları şey oldukça çarpıcıydı.A- A+
19.10.2012 tarihli yazı 13144 kez okunmuştur.
Türkiye'den Madagaskara oldukça geniş bir habitatı bulunan Oryantal eşek arıları diğer arıların aksine gün doğumunda değil Güneşin en aktif olan saatlerde ortaya çıkıyorlar. Bu durumsa açıkça oryantal eşek arılarının diğer arı türlerine farklı bir metabolizma ve vücut yapısına sahip olduğunu gösteriyor. İşte bu farklılığın peşine düşen bilim adamları eşek arılarının güneş enerjisini elektrik enerjisine çevirdiğini farketti.
 
Arıların hem iskeletlerinde hem de deri bölgerinde akım ve gerilim ölçen uzmanlar hemen bunun nasıl gerçekleştiğini araştırmaya başladılar. Araştırmalar sırasında arıların baş ve alt  karın kısmında ani akım ve gerilim dalgalanması ölçülmesiyle araştırma bu noktalara yoğunlaşmaya başladı ve bu kısımların güneş paneli gibi kullanılabileceği düşünüldü.
 
 
 
,
Yukarıdaki şekilde de görüldüğü gibi oryantal eşek arılarının baş ve alt karın kısımlarında toplanan sarı bölgelerin xanthopterin salgıladıkları ortaya çıktı. Bu pigmet güneş enerjisini elektrik enerjisine çeviriyor. Ölçümlerde en yüksek akımın 27-30 derecede, en düşüğün ise 5 derecede olduğu saptanmış. 
 
Peki doğayı taklit edip  güneş panellerine bunu biz uygulayabilir miyiz? Bilim insanları labarotuar ortamında bu pigmenti kullanarak verimsiz bir şekilde elektrik üretmiştirler. Bazı yapılan ölçümler bu eşek arılarının güneş ışığına yiyecekten daha fazla ihtiyaç duyduğunu gösteriyor. Çünkü bu canlılar bitkiler gibi güneşi besinleri parçalamak için kullanmıyor, aksine güneş enerjisini başka bir forma çevirerek kullanıyorlar.  Yani bu canlıları dünyanın ilk fotosentetik hayvanları olarak kabul edebiliriz.
 


Kaynak: ScienceMagazine
Mehmet Cem Ateş Mehmet Cem Ateş Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.