elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Aracın Gövdesi Batarya Gibi Çalışıyor

Volvo, enerjiyi lityum-iyon bataryalardan daha hızlı depolayabilen yeni bir kompozit malzeme üzerinde deneyler yapıyor.A- A+
18.11.2010 tarihli yazı 4607 kez okunmuştur.

Elektrikli araç bataryaları için en büyük sorun maliyetleri ve bugünün lityum-iyon pillerinin ağırlıdır. Volvo lityum-iyon hücrelerden daha hızlı enerjiyi depolayabilen yeni bir kompozit malzeme üzerinde deneyler yapıyor ve belki birgün bu kompozit malzeme otomobillerin gövde yapımı için kullanılan çeliklerin yerini alabilirler.Malzeme dokuz Avrupa şirketinin ortak çalışmalarıyla , Londra'daki Imperial College tarafından başlatılan ve kısmen finanse edilen Avrupa Birliği tarafından oluşan bir konsorsiyum tarafından geliştiriliyor. Bu projede Volvo üç yıllık tek otomobil üreticisi konumunda.Takım, başlangıç olarak karbon fiber ve polimer karışımı malzemenin geliştirilmesine odaklanacak. Bu malzemenin hem güçlü hemde esnek olacağı ve gelecekte genel verimliliği arttırmak için çelik gövde yerine kullanabilineceği anlamına geliyor.

Aynı zamanda bu kompozit malzeme hibrid araçlarda lityum-iyon bataryaların ağırlığının ve boyutlarının azalmasına yardımcı olabilir. Araştırmaya dahil malzeme üretiminin büyük ölçekli endüstrilerde üretimin yaygınlaştırılması hedefleniyor. Projenin nihayi amaçlarından biride bir test aracının yedek çelik tekerlerinin bu malzemeden yapılması. Bu büyük bir enerji depolamamızı sağlayamıyacak olsada yeterli enerjinin depolanabilmesini sağlayacak. Volvo, stop lambasının ihtiyacı kadar bir enerjiyle bir hibrit araç motorunu çalıştırabileceğimizi söylüyor.Volvo'nun hesaplamalarına göre araç gövdesinin çelik yerine kompozit malzemeden yapılması aracın ağırlığında %15 hafifleme ve bu avantaja birde depolanan enerjide eklenirse muhteşem bir kazanç elde edilebileceği belirtiliyor. Şimdiye kadar, karbon-fiber yapıya sahip olduğu bilinen tek üretim aracı 2014 BMW Megacity kentsel elektrikli aracıdır.

Dünyadaki birçok araç üreticileri gibi Volvo da gerçek dünyadaki kullanım verilerini elde etmek için küçük bataryaları olan elektrikli araçları kullanıyor. Fakat bu araçları ABD pazarında denemek niyetinde değiller çünkü Volvo'nun tasarladığı araç motoru 230 volt ile şarj edilebilyor. ABD'de gerilim 110 volt olduğundan sarj olma süresi iki katına çıkıyor. Bir ekipman kullanılarak bu sıkıntı ortadan kaldırılabilir ancak şimdilik bu niyette değiller.Elektrikport / Eren ÇETİNİlgili haber: Elektrikli otomobilin gövdesi pili olacak !


ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.