elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Apple Akıllı Ayakkabı İçin Patent Başvurusunda Bulundu

Apple,'akıllı ayakkabı' patenti için ABD patent ofisine başvurdu. Sensörlerle donatılmış ayakkabı aşınmaları takip edecek hareketleri ölçerek ayakkabının durumunu bizlere bildirecek.A- A+
28.01.2013 tarihli yazı 9327 kez okunmuştur.
Teknolojideki patent mücadelerinin çoğuna tanık olduk. Ancak böyle bir patente ilk defa tanık olucağız. Apple, mobil cihazların çok uzağına kalan bir ürün için patent başvurusu yaptı. Elektronik devi, sensör monte edilmiş akıllı ayakkabı üretimi için ilk hamlesini yaptı.

Apple'ın patent başvurusu yaptığı bu ayakkabıları kullanıcıyı rahatsız etmeyen ve dışarıdan da farkedilmeyen hareket algılayıcı sensörler sayesinde kullanıcının telefonuna sinyal gönderecek. Kullanıcılar bu sayede hareket istatistiklerini bilecek, ayakkabınında ömrünü tayin edebilecek.

Apple, ABD Patent ve Marka Ofisi'ne yaptığı başvuruda, ayakkabıların insan sağlığı için ne kadar önemli olduğunu vurguladı:

"Ayakkabılar, spor ayakkabısı ve botlar vs, ayaklar için konfor ve koruma sağlar. Daha da önemlisi, ayakkabılar ayak yaralanmaları ve sakatlanmalarının önüne geçilmesi için fiziksel destek unsuru oluşturur. Ayakkabılar, koşu, futbol ve Amerikan futbolu gibi yoğun fiziksel aktivitelerde destek sağlar. Ayakkabılar giyildikçe, sağladıkları destek de azalır, sakatlık riski de böylece artar. Kritik bir seviye aşıldığında ise ayakkabı fazla giyilmemiş gibi görünse de, ayakkabı gerekli desteği sağlayamaz ve ayağa zarar verebilir."

Kaynak : Mashable
Osman Kemal Dağ Osman Kemal Dağ Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.