elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

AIRPOD Otomobil 4 TL' lik Hava İle 200 Km Yol Gidebiliyor!!!

Ucuz otomobilleri ile bilinen, Hindistan merkezli otomobil üreticisi Tata şimdi de sıkıştırılmış hava ile çalışan Airpod adlı otomobilini duyurdu.A- A+
08.02.2013 tarihli yazı 12754 kez okunmuştur.
Dünyanın en ucuz arabası olarak Tato Nano' yu üreten bu şirket, 2.3 milyar dolara Jaguar ve LandRover gibi markaları da bünyesine katarak çıtayı yükseltmiş bir marka.Tata' yı farklı kılan üretimlerden biri de hava ile çalışan otomobilleridir.2007  yılından beri eski Formula1 mühendislerinden Guy Negra ile sıkıştırılmış hava ile çalışan otomobiller üzerine çalışan şirket, Airpod modelini oluşturdu.
Üç koltuklu olan bu araç ne su, ne hidrojen, ne biyodizel, ne de doğalgazla çalışıyor. Sadece bildiğimiz havanın sıkıştırılmış haliyle çalışıyor.Sıkıştırılmış hava ile dolu 175 litrelik depoyla yaklaşık 200 km yol katedebilirsiniz. Üstelik maliyeti de 4 TL' den daha az. Ancak saatte 43 mil hız yapabiliyor.Bu da yaklaşık olarak 70 km hız yapabilir diyebiliriz.
 


Sıkıştırılmış Hava, aracı nasıl hareket ettiriyor?
 

Yüksek basınç üretebilen bir kompresör yardımı ile depoya sıkıştırılan havanın pistonları hareket ettirmesi ile aracın hareketi sağlanıyor.Ayrıca araçta bir de elektrik motoru bulunmaktadır.Bu motora bağlı entegre bir kompresör de bulunur. Böylelikle araca elektrikle kolaylıkla hava depo edilebilir. Üstelik bu işlem 1.30 dk gibi kısa bir sürede gerçekleşmektedir.Ayrıca bu entegre kompresör, araç fren yapınca da devreye girip bir miktar daha hava depo edebiliyor. 


 


Tata Airpod, MDI geliştirdiği 5 modelden biri.Kamyon, sedan, coupe ve otobüs modelleri üzerinde de çalışılmaktadır. Henüz prototip olan bu modelin test sürüşleri devam etmektedir. Tata ve MDI işbirliği ile geliştirilen Airpord' un yakın gelecekte 10.000 
$   ticari sürümü bekleniyor.

 
 
Kaynak:


Core77
MDI


ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.