elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

ABD Deniz Kuvvetleri'nde Kullanılan Bir Türk Teknolojisi |
Artesis

Sürekli ülkemizin dünya çapında bir teknoloji şirketi çıkaramadığından yakınırız. Ancak bu durum son yıllarda yavaş yavaş tersine dönmeye başladı. Artık Türk firmaları İngiltere’den ABD’ye hatta Japonya’ya kadar uzanan bir coğrafyada teknoloji hizmeti verebilir duruma gelmişlerdir. Bunun en güzel örneklerinden biri, kestirimci bakımda geliştirdiği yenilikçi teknoloji ile Artesis firmasıdır. Artesis, geliştirdiği ürünler ile motor arıza tespit konusunda Dünya'ya adını duyuyor. Hatta sektörün büyük devlerinden General Electric, Artesis'e ortak oldu. Gelin şimdi bu firmayı yakından tanıyalım.A- A+
13.09.2013 tarihli yazı 23030 kez okunmuştur.
NASA ile Başlayan Hikaye

1997 yılında dönemin Arçelik Genel Müdürü M. Ali Berkman, çamaşır makinesi, buzdolabı gibi beyaz eşyalarda kullanılan elektrik motorlarının daha uzun süre arızalanmadan çalışabilmesinin müşteri memnuniyetini önemli ölçüde arttıracağını ve buna muhakkak bir çözüm bulunması gerektiğini tespit eder. Konu ile ilgili olarak Arçelik Ar-Ge departmanı başkanı Refik Üreyen’i sorunu çözmesi için görevlendirir. Hemen kolları sıvayan Arçelik'in yolu, yaptığı çalışmalar neticesinde, Florida Atlantic Üniversitesi’nden Prof. Dr. Ahmet Duyar ile kesişir. Bu aynı zamanda her iki taraf için de bir dönüm noktasıdır. Çünkü bu kesişimin sonucunda, NASA için birçok proje geliştirmiş olan Prof. Dr. Ahmet Duyar, 1999 yılında Türkiye’ye gelerek Arçelik ile birlikte Artesis’i kurar.
 
Prof. Dr. Ahmet Duyar yönetiminde kurulan Artesis, ürettiği cihazların donanımdan, yazılıma her şeyini sıfırdan yapar ve kestirimci bakımda bir devrim gerçekleşir. 

Peki Nedir Bu Yeni Teknoloji ?

Artesis MCM (Motor Condition Monitoring/Motor Arıza Erken Uyarı Sistemi), gelecekte olabilecek motor ve ekipman arızalarını önceden haber veren, motorun çalışma koşullarıyla ilgili tüm önemli bilgileri izleyen, Amerika, Japonya ve Avrupa’da patenti alınmış bir sistemdir. MCM, dünyada ilk kez sadece akım ve gerilim sinyallerinden yararlanılarak elektrik motorlarında ve elektrik motoru ile sürülen sistemlerde oluşabilecek elektriksel ve mekaniksel arızaları önceden haber verebilen bir teknolojidir. MCM, aynı zamanda arızanın yeri, arızaya kalan süre ve arızanın giderilmesi için yapılması gereken bakım aksiyonlarını da bir rapor olarak üretir. Artesis MCM, SCADA ya da Bakım Yönetim yazılımlarıyla entegre çalışabilen, bir durum izleme/erken uyarı sistemidir.


 
 
Prof. Dr. Ahmet Duyar'ın E-Tohum Kampında Artesis Hakkında Yaptığı Konuşma


Sistemin İlk Uygulamaları

ABD Uzay Mekiği Ana Motorunda

Helikopter ve Uçak Motorları

Ülkemizdeki ilk uygulamalar Arçelik desteği ile elektrik motorları üzerinde gerçekleşmiştir.

 
 

Bugünkü Dünyaya Yayılmış Bazı Örnek Uygulamala Alanları

Amerikan Deniz Kuvvetleri ve İngiliz Kraliyet Donanması'nda atış sistemlerini soğutan pompaların izlenmesi

Londra Heathrow Havaalanı'nda yürüyen merdiven ve bagaj konveyörlerinin izlenmesi

Shell, Chevron, Saudi Aramco Rafineleri'ndeki fan ve pompalarda

İngiltere’deki 2 nükleer santralde, insan erişiminin sınırlı olduğu pompalarda

İngiltere'de su dağıtım tesislerinde özellikle derin kuyu pompalarında
 

 
 
ABD Deniz Kuvvetleri'ne ait USS Paul Foster Gemisi, Artesis teknolojisinden yararlanmaktadır.

 
 
General Electric (GE) ile Başlayan Ortaklık

Artesis'in bu başarısı dünya devlerinin de ilgisini çeker. Avrupa'daki konumunu güçlendirmek isteyen General Electric Artesis'e ortak olur. Bently Nevada markasıyla vibrasyon analiz sistemlerinde dünya lideri olan GE, kendi ürettiği teknolojiye alternatif Artesis MCM'i de bünyesine katarak ürün çeşitliliğini arttırır.
 Şu an Artesis MCM cihazı dünyada GE markası ve AnomAlert (Motor Anomaly Detector) ismiyle kullanıma sunulmuştur.
 


 

Artesis’in Kazandığı Bazı Ödüller

Kestirimci Bakım’da Yaratıcılık ve Basitlik” sağlaması sebebiyle İngiltere’de "The Institution of Engineering and Technology" kurumu tarafından verilen  "Innovation in Engineering Awards 2007 – The IET" ödülü

ABD’de yayınlanan Control Engineering dergisi tarafından en iyi 40 ürün ödülü

TÜBİTAK-TTGV-TÜSİAD Teknoloji Büyük Ödülü 
 

Artesis'in geliştirdiği ve arızaları önceden bildirme özelliğine sahip MCM ürünü, İngiltere’de The Institution of Engineering and Technology kurumunun vermiş olduğu “ Innovation in Engineering Awards 2007 – The IET ” ödülünde “Kestirimci Bakımda Yaratıcılık ve Basitlik” sağladığı gerekçesiyle innovasyon büyük ödülünü almıştır.Kaynak:

 

►   


Aktif etkinlik bulunmamaktadır.
ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar