elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

İTÜ'ye Dünya Devinden Destek

Dünya ikincisi İTÜ Güneş Teknesi Takımı'nın tasarım ve teknoloji sponsoru Solidworks oldu.A- A+
23.11.2010 tarihli yazı 3877 kez okunmuştur.

Üniversiteler arası dünya güneş enerjili tekne şampiyonası Solarsplash'te bir seferde en fazla ödül alarak yarışma tarihine geçen ve dünya ikinciliği gibi başarılara imza atan İTÜ Güneş Teknesi Takımı, dünyanın en çok kullanılan 3 boyutlu yazılımı SolidWorks desteği ile 2011'e daha güçlü bir şekilde hazırlanıyor.

1994 yılında ilk kez düzenlenen Solarsplash Üniversitelerarası Dünya Güneş Enerjili Tekne Şampiyonası 2011'de Kuzey Iowa Universitesi'nde gerçekleştirilecek. Dünya şampiyonasında Türkiye'yi temsil edecek İTÜ Güneş Teknesi Takımı ise bu şampiyonada oldukça başarılı. Takım, 2008 yılında dünya ikincisi oldu ve 10 farklı ödülle bir seferde en fazla ödül alarak yarışma tarihine geçti.

2004 yılında, Gemi İnşaatı ve Deniz Bilimleri Fakültesi'ne bağlı bir proje ekibi olarak kurulan takımın üyeleri Gemi İnşaat Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Kontrol Mühendisliği ve Endüstriyel Tasarım gibi bölümlerde okuyor.

Enerjisini sadece güneşten alan teknelerin yarıştığı, zorlu mühendislik problemleri ile farklı etapların ve farklı değerlendirme kriterlerinin olduğu Solarsplash Şampiyonası'na ilk kez 2007 yılında "Nusrat" projesi ile katılan takım, dünya 3.sü oldu ve farklı 6 kategoride ödüller aldı.2008'de "Muavenet" teknesiyle yarışmaya katılan ekip, dünya 2.si oldu ve kazandığı 10 ödülle rekor kırdı. İTÜ Güneş Teknesi Takımı, 2011 için çalışmalarını tam gaz sürdürüyor.

SolidWorks Türkiye Bölge Yöneticisi Murat Tüzüm sponsorlukla ilgili, "Geleceğin mühendislerine ve tasarımcılarına destek olabilmek prensibi ile sosyal sorumluluk projelerini değerlendiriyoruz. İTÜ takımının güneş enerjili teknelerini SolidWorks kullanarak tasarladığını öğrenince bu projenin bizim için doğru bir sosyal sorumluluk projesi olacağına karar verdik." şeklinde konuştu.


Aktif etkinlik bulunmamaktadır.