elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

İstanbul Teknik Üniversitesi |
Tercih Rehberi 2. Bölüm

Üniversite tercihlerini yapacak öğrenciler için, İstanbul Teknik Üniversitesi hakkında genel ve gerekli bilgileri sizler için derledik. Editör kadromuzun deneyimleri ile hazırlanmış bu rehber haricinde merak ettiğiniz soruları #tercihrehberi hashtag'i ile de iletebilirsiniz.A- A+
07.07.2015 tarihli yazı 18629 kez okunmuştur.

Yurtlar

İTÜ öğrencilerinin yaklaşık yüzde altmışı şehir dışından geliyor. Birde buna İstanbul'un kalabalığı eklenince barınma sorunu ortaya çıkıyor. Tek, iki ve üç kişilik eşyalı, banyolu odalar, çalışma mekanları, çamaşır ve ütü odaları, TV, telefon, internet, kafeterya, güvenlik ve temizlik olanaklarına sahip İTÜ yurtlarının isimleri, yerleri, kapasiteleri aşağıda görebilirsiniz.Eğer yurtta kalmak istemezseniz İTÜ'nün bütün kampüslerine yakın olan Beşiktaş'ta ev tutabilirsiniz. Kiralar 750-1250 TL arası değişiyor. Ev bulma sıkıntısı da Beşiktaş'ta yok diyebiliriz. Ayrıca Beşiktaş'ta Balık Pazarında ikinci el ev eşyaları da bulabilirisiniz.Ulaşım

Maçka, Gümüşsuyu ve Taşkışla Kampüsleri aynı güzergahta yer alır Bu kampüslere ulaşım sıkıntısı yok denecek kadar azdır. Ayazağa Kampüsü de gelen metro ile ulaşım sıkıntısını büyük ölçüde atlatmıştır. Ayrıca Metrobüs İstanbullulun son yıllarda kurtarıcısı konumunda. Nerede oturursan otur, Şişli/Metrobüs durağında inip, metro ile İTÜ kampüslerine dağılabilirsin.

Laboratuarlar

İTÜ laboratuarlar açısından zengin bir üniversitedir. Bu konuda  bir çok ilke imza atmıştır. Ancak lisans seviyesinde laboratuarlar çok da aktif kullanılmıyor. Özellikle 1. ve 2. sınıfta laboratuarlar dersleri çok da anlam ifade etmeyen dersler. Son sınıflarda daha yararlı laboratuar dersleri alacaksınız. Eğer meraklı iseniz laboratuarlar size her zaman açık. İstediğiniz gibi çalışabilirsiniz. 

Kütüphane

Her fakültenin kendine ait bir fakültesi bulunur. Ayrıca merkez kütüphane Mustafa İnan Kütüphanesi bulunur. Mustafa İnan kütüphanesi ülkemizin ilk 7/24 açık kütüphanesidir. Oldukça modern imkanlara sahip bu kütüphane final dönemlerinizin kurtarıcısı olabilir. Ancak final dönemimde yer kapmanız önerilir.

 
Final Döneminde Mustafa İnan Kütüphanesin'den Bir Kare
Eğlence

İTÜ'nin merkezi konumu itibariyle eğlence yerlerine de otomatik olarak yakın oluyorsunuz. Ayrıca öğrenci kluplerinin düzenlediği bir çok aktivite de var, bunlara katılabilirisiniz. Gelenekselleşmiş İTÜFestide unutmamak lazım. İstanbul'daki en iyi öğrenci konser organizasyonlarının başında gelir. 


 

İTÜ Mezunu Ünlüler


240 yıllık birikim bir çok başarılı ve ünlü mezun da vermiştir. Bunlardan bir kaçı şöyledir.

►Turgut Özal
►Sülayman Demirel
►Necmettin Erbakan
►Mustafa İnan
►Oğuz Atay
►Tarhan Erdem
►Binali Yıldırım
►Taner Yıldız
►Üzeyir Garih
►Volkan KonakÜniversiteler Hakkındaki Sorularınızı, Bizlere " #TercihRehberi " Hashtagi ile İletebilirsiniz
 

Kaynak:
►İstanbul Teknik Üniversitesi

Aktif etkinlik bulunmamaktadır.