elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Dünya Devi Şirketlerin Başındaki Türk Yöneticiler

Coca-Cola' nın CEO' su Muhtar Kent' i hepimiz tanıyoruz. Peki ya Nvidia, Bosch, Philips, Western Union, Unilever, BP, Roche... ya bu şirketlerdeki Türk Yöneticilerin kaçının adını duydunuz ?A- A+
08.12.2012 tarihli yazı 8157 kez okunmuştur.
Belki sizinle aynı şehirde büyümüşlerdir. Belki de aynı ağaca tırmanmışsınızdır ya da yıllar önce onların okuduğu sıralarda okumuşsunuzdur. Hadi biraz daha abartayım belki de sizin sizin çocukluğunuzun geçtiği mahallede mahallede yıllar önce onlarda çocuk olmuşlardır.


’Muhtaç olduğun kudret damarlarındaki asil kanda mevcuttur.


Atatürk’ ün gençliğe hitabesini hepimiz ezbere biliriz. Bu kudrete inanarak Dünya'nın dev şirketlerinin başına geçen ‘’Türk Yöneticiler’’ in kaçından haberdarız ?


Başlıyoruz…
 

Muhtar Kent: Coca-Cola şirketinin yönetim kurulu başkanı ve CEO’ su. Dünya devi bir şirkette en üst noktaya ulaşan ilk Türk.  Coca-Cola’ nın dünyadaki tüm operasyonlarından sorumlu.

Hikmet Ersek: Western Union’ un başkanı ve CEO’ su. 12 milyar dolar piyasa değerine sahip şirketin tüm dünya planlamasından sorumlu.

Ahmet C. Bozer: Coca-Cola’ nın Asya ve Afrika Grup Başkanı. Ocak 2013 yılında ise Amerika hariç tüm uluslar arası faaliyetlerin yürütüleceği Coca-Cola International’ ın Başkanı olması bekleniyor.

Ümran Beba: PepsiCo Asya Pasifik bölgesinin başkanlığını yapmakta. 28 Pazar ve 6000’ den fazla çalışanın olduğu bölgede satın alma sürecinden sorumlu.

Tufan Erginbilgiç: BP’ nin Avrupa, Afrika ve Avustralya-Asya akaryakıt grubu başkanlığını yürütmekte. Cirosu 300 milyar dolar olan BP’ nin rafineri ve pazarlamasını yöneten 5 kişilik yönetim ekibinde.

Y. İrfan Sağnak: Sealed Air şirketinin Asya, Ortadoğu, Afrika ve Türkiye bölge başkanı. 1 milyar dolar yaratılan bu geniş coğrafyada şirketin yol haritasını belirleyen isim.

Tuygan Göker: Roche’ un Orta ve Doğu Avrupa, Orta Asya, Ortadoğu, Afrika ve Hindistan Bölgesi Başkanlığını yürütmekte. Şirketin bu bölgedeki cirosu 3,5 milyar İsviçre Frangı.

Mehmet Altınok: Unilever şirketinin en büyük pazarı olan Çin operasyonları başkanı. Unilever’ ın ilk 100 yöneticisi arasında olan Mehmet Altınok, 15 bin kişilik bir ekibi yönetiyor.

Bülent Atlığ: Phzer gibi dünya devi bir ilaç firmasının Afrika ve Ortadoğu’ dan sorumlu global üretim grubu başkan yardımcısı.

Tankut Turnaoğlu: P&G çamaşır deterjanlarını kapsayan bakım alanında Çin hariç tüm Asya ülkeri ve Avustralya genel müdür olarak Singapur’ da görev yapıyor.

Taner Çelik: Merkezi Amerika’ da bulunan Nvidia gibi teknoloji ve tasarım devi şirketin CEO görevinde. Daha önce de Sony’ de en genç başkan yardımcısı olan isimdi.

Bülent Atlığ: Phzer gibi dünya devi bir ilaç firmasının Afrika ve Ortadoğu’ dan sorumlu global üretim grubu başkan yardımcısı.

Sıddık Tetik: 2 ay önce Bacardi’ nin Asya Pasifik başkanı oldu. Avustralya, Yeni Zelanda, Çin, Hindistan ile Kuzey ve Güneydoğu Asya’ daki 19 ülkenin yönetimi ona bağlandı.

Gürcan Karakaş: Bosch Automotive Aftermarket İşkolu’ nda kıdemli başkan yardımcısı. 145 ülkeyi içine alan 60’ ın üzerinde Bosch bölgesel kuruluşu kendisine raporluyor.

Özlem Fidancı: Philips şirketinin cirosunun önemli bir bölümünü oluşturan tüketici ürünlerinin Ortadoğu, Türkiye ve Afrika bölgesi genel müdürü olarak geniş bir coğrafyada söz sahibi.

KaynakCapitalÇağdaş Ozan Pamuk Çağdaş Ozan Pamuk Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırAktif etkinlik bulunmamaktadır.