elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Asfalt Artık Ağlamayacak !

Erzurum Atatürk Üniversitesi Kazım Karabekir Eğitim Fakültesi Orta öğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ahmet Gürses ve 2 öğretim üyesi ile 5 öğrencisi, 4 yıllık çalışmaları sonunda 'Kil Mastik' adını verdikleri, kardan, sudan ve güneşten etkilenmeyen asfalt üretti.A- A+
11.12.2012 tarihli yazı 9411 kez okunmuştur.
Prof. Dr. Gürses, elde ettikleri asfaltın, karayollarında kullanılan asfalttan 2 kat daha sağlam olduğunu deneylerle tespit ettiklerini, üzerinden tank gibi ağır tonajlı araçlar geçtiğinde palet ya da teker izi oluşmadığını söyledi. Kil bazlı ve suyu sevmeyen kaplama malzemesinin, yollardaki bozulmalara bir son vereceğini kaydeden Gürses, üretttikleri yol kaplama malzemesi için Türkiye Patent Enstitüsü'ne başvurduklarını belirtti.

Prof. Dr. Gürses sözlerini şöyle sürdürdü:"Bölgeden temin ettiğimiz kil örneklerine çeşitli kimyasal katkılarla nano teknolojik metotlar kullanarak yeni bir hibrit malzeme ürettik. Bu malzeme, özellikle kışın kar ve buz, yazın da, su ve sıcak havalar yüzünden meydana gelen asfalt bozulmalarını ortadan kaldırıyor. Asfaltı deneme amaçlı olarak geçen Temmuz ayında Atatürk Üniversitesi kampüsünün girişinde mevcut asfaltı keserek 1 metrekarelik alana uyguladık. Yaptığımız gözlemler ve ölçümler sonucunda uygulamada hemen hemen hiçbir değişimin olmadığı gibi herhangi bir tekerlek izine de rastlanmadı. Normal asfalt kaplamaya göre yüzde 30 daha pahalı. Ama en az 10 yıl süre ile bozulmayacağını hesap edersek çok daha ucuz olduğunu söyleyebiliriz."


''Asfalt Ağlayamacak da donmayacak da''


Çalışmayı Doç. Dr. Çetin Doğar, Yard. Doç. Dr. Metin Açıkyıldız, doktora öğrencisi Tahsin Barkın Barın ve Kimya eğitimi lisans öğrencileri Özlem Yurdakul, Celal Türkmen, Kerim Burak Çağlayan, Kenan Çakmak ve Muammer Sönmez'le birlikte yaptıklarını anlatan Prof. Dr. Ahmet Gürses, "Şu an üzerinde çalıştığımız projelerden birisi yol kaplama malzemesinde katkı maddesi olarak kullanılacak organo kilin hazırlanması. Organo ya da nano kilin patentini aldık. Çalışmamız Atatürk Üniversitesi tarafından birincilikle ödüllendirildik. Ürettiğimiz organo kilin yolkaplamalarında aşınma tabakası olarak kullanımı üzerinde çalışıyoruz. Bir uygulama alanı olarak organo kili yol kaplamasında kullandığımız da eksi 30 artı 90 derecedeki iklim koşullarından etkinlenemeyen bir aşınma tabakası dizayn ettik. Organo kilin sağladığı avantajdan dolayı yüzeyinde kar tutar ama içerisine su giremez. Suyun asfalt kaplamanın içine nüfuz etmemesi donma, çözülme sonucunda ortaya çıkan asfalt bozulmalarının ortadan kalkacağı anlamına gelmektedir. Yüksek mukavemetinden dolayı ağır tonajlı taşıtlar yolu kullandığında ortaya çıkabilecek göçme, yüzey bozulmaları olmayacak. Özellikle ağır kış şartlanının yaşandığı yörelerde kesinlikle mevcut asfalta göre çok büyük avantajlar sağlayacak. Bu asfaltın üzerinde fren emniyeti daha yüksek. Sıcak iklim bölgelerinde asfalt erimesi diye tabir edilen durum bu uygulamadan sonra gözlenmeyecektir" dedi.

 

''Her Yıl Asfalt Yenilemeye Gerek Kalmayacak''


 
'Kil Mastik'in mevcut asfalt plentine ilave bir silo eklenmesi ile uygulanabilme potansiyeline sahip olduğunu ifade eden Gürses, "Pilot uygulamayı yaptık. Artık her yıl asfalt yenilemekten kurtulacağız. Asfaltta oluşan bozulmaların ortaya çıkardığı trafik kazalar, ölümler, yaralanmalar ve mal kayıpları da en aza indirilecek. Bunların hepsi uygulamanın önemini ortaya koyan ekonomik anlamda birer katma değerdir" diye konuştu.

Kaynak: DHA
Çağdaş Ozan Pamuk Çağdaş Ozan Pamuk Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırAktif etkinlik bulunmamaktadır.