elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

1. Uluslarası Semantik Ağ ve Üst Veri Sistemleri Konferansı

21. yüzyılda bibliyografik erişimin geleceğini tartışmak için çeşitli disiplinlerden uzmanları bir araya getirmeyi amaçlayan, 1. Uluslararası Semantik Ağ ve Üst Veri Sistemleri Konferansı 07-08 Mart 2013 tarihleri arasında İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü ev sahipliğinde, Kütüphane Gösteri Merkezi’nde yapılacaktır.A- A+
27.02.2013 tarihli yazı 8215 kez okunmuştur.
Ülkemizde bu alanda yapılan ilk toplantı olma özelliğini taşıyan konferansta; bilgi ve bilgisayar bilimciler ile yayıncılar ve ontoloji geliştiriciler, kullanıcı ortamında semantik ağ ve üst veri sistemlerinin değişen rolü üzerine görüşlerini paylaşacaklar (çevrimiçi kataloglar, meta-arama, bulma araçları vs). Konferans programı kapsamında; özellikle RDA (Resource Description and Access) “Kaynak Tanımlama ve Erişim”  konusunda Türkiye’de 2 yıl önce başlayan çalışmaların geldiği nokta hakkında bilgiler verilerek, Dünya’daki en son gelişmeler ve somut uygulama örnekleri yer alacak ve ülkemiz için bir yol haritası belirlenecek.
 
Konferansa Amerika Birleşik devletlerinden iki  davetli konuşmacı katılacak: Bibiliyografik erişim konusunda dünyaca ünlü uzman ve düşünür, Berkeley’deki Kaliforniya Üniversitesinden (ABD) Profesör Michael Buckland,  “Gelecek Nesil Kütüphane ve Bilgi Hizmetleri” isimli sunumu ile açılış konuşmasını yapacak. Profesör Buckland konuşmasında; Semantik ağ ve Üst veri Sistemlerinin kütüphanecilerin, arşivcilerin ve araştırmacıların çalışma uygulamalarına getirdiği fırsatları irdeleyecek. Diğer davetli konuşmacı Sevim McCutcheon, Kent State Üniversitesi’nde (ABD) Katalog Kütüphanecisi olarak görev yapıyor. McCutcheon’un konuşması  FRBR,  RDA, RDA ve AACR2 kayıtlar arasında önemli farklılıklar,  Kent State Üniversitesi süreci, USA uygulamaları, otomasyon sistemlerinin bu sürece uyumlu hale gelmesi gibi konunun tüm yönleri ile anlatılacağı bir sunumu içeriyor.

Konferansın web sitesi bu link üzerinden ulaşabilirsiniz.

 
Çağdaş Ozan Pamuk Çağdaş Ozan Pamuk Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırAktif etkinlik bulunmamaktadır.