elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Uluslararası Kaynak Mühendisi Olmak İster misiniz ?

Bazı fabrika ve atölyeler için olmazsa olmaz olan kaynak işini gerçekten bilip, anlayanların el üstünde tutulduğunu biliyoruz. Hatta bazen ufak bir kaynak işi için bile kilometrelerce uzağa gidip, işten anlayan bir usta bulma çabalarını duymuşsunuzdur. Artık ustadan çırağa geçen bu işin profesyonel eğitimi alınarak ''Kaynak Mühendisi'' ünvanı da alınabilecek.A- A+
07.02.2015 tarihli yazı 34628 kez okunmuştur.
Sektörün sıkça ihtiyaç duyduğu kaynak işleri konusunda vasıflı eleman yetiştirmek adına; İnşaat, Makine, Elektrik-Elektronik, Metalurji ve Malzeme, Gemi İnşaatı ve Uçak Mühendisliği gibi 4 yıllık lisans eğitimini tamamlayarak üniversitelerin mühendislik bölümlerinden mezun olmuş, ''Mühendis'' ünvanına sahip kişiler başvurabiliyor. Yaklaşık 500 saatlik bir eğitim sonucu tüm dünyada geçerliliği olan ''Kaynak Mühendisliği'' ünvanına sahip olmak mümkün.
 


Uluslararası işlerde, ihalelere katılan firmaların kalite güvence sistemine göre vasıflı işçi çalıştırma zorunluluğu bulunmakta ve bu koşulu yerine getirmeyen firmaların ürettikleri ürünlerin satış ve kabullerine izin verilmemektedir. Bundan dolayı Türk endüstrisinin gelişip, uluslarası arenada gücünü göstermesini sağlamak için bu tip vasıf kazandırma çalışmaları büyük önem arz etmekte. 
 


 
Eğitim süreci tamamen Uluslarası Kanak Enstitüsü IIW' nin yönergelerine uygun yürütülmektedir. Eğitim 3 bölüm şeklinde ve yaklaşık 500 saat sürmektedir. Kurs sonunda yapılan sınavda başarılı olanlara IIW-Uluslararası Kaynak Enstitüsü tarafından ''Uluslararası Kaynak Mühendisi'' diplomaları verilmektedir.
 

Teorik Eğitimin İçeriği:


Kaynak Yöntemleri

Gaz kaynağı, elle ark kaynağı, TIG Kaynağı, MIG/MAG kaynağı, Plazma kaynağı, Tozaltı kaynağı, Elektrik direnç kaynağı, Termik kesme, Sert ve yumuşak lehimleme, Metal püskürtme, Plastikler için birleştirme yöntemleri, Özel kaynak Yöntemleri.

Malzemeler ve Kaynak Esnasındaki Davranışları

Çelik, Alüminyum, Bakır, Nikel, Titanyum; Alaşımları ve faz diyagramları, Karışık bağlantılar, Ana malzeme kaynaklı bölgelerin ısıl işlemi ve iç yapısı, Korozyon etkisi, Diğer malzemeler ve alaşımları, Farklı malzemelerin birleştirilmesi, Metalografik inceleme.

 
Konstrüksiyon, Tasarım ve Hesaplamalar

Kaynak tasarımının temelleri, Kaynak ağzı tasarımı, Statik ve dinamik yük altındaki yapı elemanlarının tasarımı ve hesapları.

Üretim, Kalite Güvencesi

Kaynak denetim personelinin görevleri, Uygunluk belgeleri, Kaynakçı sınavı, Kaynaklı yapı elemanlarında çarpılma ve iç gerilimler, Kaynak planı, Tahribatlı ve tahribatsız kaynak dikişi muayenesi, İş güvenliği, Kaynakta ekonomiklik.
 
Çağdaş Ozan Pamuk Çağdaş Ozan Pamuk Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırAktif etkinlik bulunmamaktadır.
ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar