elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Trafo Merkezinin Otomasyon Gereksinimleri Nelerdir?

Bilindiği üzere trafo merkezleri, otomasyon sistemleri tarafından kontrol edilmektedir. Bu yazımızda trafo merkezlerindeki otomasyon sistemlerinin gereksinimlerinin belirlenmesindeki aşamaları inceledik.A- A+
24.03.2019 tarihli yazı 9630 kez okunmuştur.
Trafo merkezi otomasyonu oldukça karmaşık bir yapıya sahiptir. Bu karmaşıklığı çözebilmek için belirli adımları takip etmek gerekir. Bazı durumlarda merkezde bulunan mühendisler ile beraber, trafo merkezinin ekipmanlarını üreten firmalarla da ortak çalışmalar yapılmalıdır.
 
Yapılacak bu çalışmada nesne ve servis modellerinin ayrıntılı bir incelemesi gerçekleştirilmelidir. İncelemenin sonucunda hangi ayarlamaların yapılabileceği konusunda kesin kararlar verilebilir. Böylelikle kullanılan ekipmanların potansiyel faydalarından daha efektif bir biçimde yararlanılabilir. Ayrıca ekipmanlardaki eksiklerin tespit edilmesi yoluyla ar-ge çalışmalarına da bir katkı sağlanabilir.

Trafo merkezi otomasyonunun sağlıklı bir şekilde çalışması için uyulması gereken prosedürler aşağıdaki gibidir;
 

► İşlevsel Gereksinimlerin Belirlenmesi
► Mantıksal Düğüm ve Kullanılabilir Verileri Belirlenmesi
► Veri Değişimlerini Belirlenmesi ( Trafo Merkezi ve Harici Sistemlerde)
► Uygunluk Testinin Belirlenmesi
► Yapılandırma Araçlarının Belirlenmesi


Adım 1 - İşlevsel Gereksinimleri Belirleme

Trafo merkezinde çalışan mühendisler tarafından yapılması gereken en kritik adım fonksiyonel gereksinimleri belirlemektir. Bu adımdan sonra elde edilen sonuçlar daha etkili ürünlerin üretilmesi için firma üreticileriyle paylaşılabilir. İşlevsel gereksinimlerin geliştirilmesi, IEC 61850 gerekliliklerinin belirlenebilmesi için gerekli ilk adımdır.
 
Bu adım için gereksinimler şunlardır;

► Trafo merkezinin elektriksel açıdan düzenlenmesi

 
► Ekipman türlerinin tanımlanması (Akım-Gerilim Trafoları, Devre Kesiciler vb.)

► Hangi verilerin mevcut veya gerekli olduğunun belirlenmesi.Adım 2- Mantıksal Düğüm ve Kullanılabilir Verilerin Belirlenmesi

Trafo merkezi mühendisleri, IEC 61850 kılavuzunu takip ederek bu adımı hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirler. Bununla birlikte üretici firmalarda sonuçların doğruluğunu mühendislerle birlikte gerçekleştirebilir.
 


►İlginizi Çekebilir: Dijital Şalt Sahası Nedir?
 

Mantıksal düğüm belirleme şunları içerir:
 
► İşlevsel gereksinimlere göre, mantıksal düğümlerde hangi opsiyonel verinin öncelikli olarak işlenmesi gerektiğine karar verilmelidir.
 
► İşlevsel gereksinimlere göre, hangi aygıtlar için hangi mantıksal düğümlerin gerekli olduğunu belirlenmelidir. Firma üreticilerinin, farklı denetleyicilerde farklı mantıksal düğümler seçmesinde bir sıkıntı yoktur. Fakat mantıksal düğümlerin listesi ortak işlevsel gereksinimleri karşılamak için aynı olmalıdır.

 
Adım 3 - IEC 61850 Veri Değişimlerinin Belirlenmesi (Trafo Merkezinde)

 
Trafo merkezinde bulunan cihazlar arasında paylaşımı yapılacak veriler tanımlanmalıdır. (Özellikle de koruma cihazları ve devre kesicileri arasındaki) Ayrıca trafo merkezindeki kapalı-çevrim fonksiyonuna sahip diğer bölümlerdeki ekipmanlarında aynı şekilde tanımlanması sağlanmalıdır. Bu verilerde hem verimliliğin hem de sorunların çözümü için günlük olarak rapor edilmelidir.
 
Bu adım trafo merkezi çalışanları ve ekipman sağlayıcılarıyla birlikte ortak bir şekilde gerçekleştirilmelidir. Adım 1'de ki işlevsel gereksinimler, paylaşımı yapılacak  veri türlerini açıklar. Bu adım açık bir şekilde  hangi  veri öğelerinin gönderildiğini ve  istasyonun  hangi koşullar bulunduğunu tanımlar.
 

Adım 4 - IEC 61850 Veri Değişimlerinin Belirlenmesi (Harici Sistemlerle)

Modelleme tekniklerinin kullanılması, farklı sistemler arasındaki karmaşık etkileşimlerin belirlenmesinde büyük ölçüde yardımcı olabilir.
  
Bu aşamada aşağıdaki konular mutlaka göz önüne alınmalıdır;
 
İzlenen veriler:
 

► Hangi kullanıcılar hangi verilere ihtiyaç duyar?
► Bu verilerin kaynakları nelerdir?
► Birincil kaynaklar kullanılamıyorsa yedek veriler sağlanabilir mi?
► Veriler ne kadar kritik?
► Verilerde güç sistemi sorunu görünüyorsa ne yapılmalıdır?

Kontrol ve parametre ayarları:
 
► Kimlerin hangi cihazların ayarlarını değiştirmesine izin verilmeli?
► Ayar değişikliklerine ne zaman izin verilmeli?
► Bireysel kimlik doğrulaması kullanılmalı mı?
► Kontrol işlemi başarısız olursa ne yapılmalıdır?  ( Sistemin kapanması vb.)
 

Adım 5 - Uygunluk Testinin Belirlenmesi

Otomasyon sisteminin çalışabilirliğini sağlamak için ekipman üretici firmaların ürettikleri cihazlar IEC 61850 uygunluk testini geçmelidir. Uygunluk testinin prosedürleri 2004 yılında IEC 61860'ın 10. bölümünde standartlaştırılmıştır.
 

 

►İlginizi Çekebilir: Şalt Sahası Düzeni Nasıl Yapılır?


Adım 6-IEC 61850 Yapılandırma Araçlarının Belirlenmesi

Üretici firmaların, nesne modellemelerini, iletişim hizmetlerini, ağ yönetimini, ağ güvenliğini sağlamak ve yönetebilmek için kullanılabilecek ekipmanlar  sunması hayati derecede öneme sahiptir. 


Kaynak

electrical-engineering-portal.com
 
Ali Can ÇABUKER Ali Can ÇABUKER Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırAktif etkinlik bulunmamaktadır.
ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar