elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Termal Kamera İle Tesis Bakımı |
Her Tesis Düzenli Bakım İster

Tesislerin beklenmeyen arızalar nedeniyle anlık duruşlar ve aksamalar yaşamaması için, her tesis düzenli olarak bakıma alınmalıdır. Bu bakım uygulamalarının başında ise termal kamera ile bakım çalışmaları gelmektedir. Termal kamera ile bakımın nasıl ve hangi adımlarla yapıldığını yazının devamında bulabilirsiniz.A- A+
29.05.2014 tarihli yazı 20623 kez okunmuştur.

Termal Kamera Nedir?

Termal Kamera, çeşitli sektörlerde kullanılan, ısıl değişkenlerin bulunduğu alanların ya da parçaların normalin üzerindeki sıcaklıklarını ya da soğukluklarını ölçebilen ölçüm cihazıdır.
 

  Şekil 1: Termal Kamera ile sıcak hava, gaz ve buhar taşıyan sistemlerin planlı bakımlarının yapılması için kestirimci bakım uygulamaları uygulanabilir
 
Güç sarfiyatı yapan veya ileten tüm ekipmanlar arızalanmadan önce ısınırlar ve infrared enerji (ısı) yayarlar. Temassız ölçüm cihazları olan termal kameralar nesnelerin yaymış oldukları bu görünmez infrared enerjiyi algılayarak elektronik sinyale dönüştürdükten sonra, kamera ekranında termal görüntü şeklinde gösterirler.
 

Termal Kamera ile Tesislerde Bakım Yapılmasının Avantajları Nelerdir?


 Termal kameralar, tesislerde gözle görülmesi mümkün olmayan problemlerin kolaylıkla ve anında tespit edilebilmesini sağlayarak beklenmedik duruşların önlenmesine yardımcı olur.

 Bu tespitler, işletmelerin üretim kayıplarını azaltır. Yapılan bakım kalitesini artırır.

 Orta ve uzun vadede ortaya çıkabilecek yüksek onarım maliyetlerini önler.

 Tesisteki enerji kayıplarının fazla olduğu noktaları tespit edebildiğinden, enerji tasarrufu sağlayarak maliyetlerin azaltılmasına yardımcı olur.

 İşletmelerdeki yangın riskini de erken teşhis edebildiğinden can ve mal güvenliğini de üst seviyeye çıkartmaktadır.

 

Termal Kamera Nerelerde Kullanılır? Neden Kullanırız?

 
Termal kameralar bizim gözümüzle göremediğimiz fakat çok ciddi problemlere neden olabilecek küçük problemleri net olarak görmemizi sağlar. Ayrıca gözle gördüğümüz bazı problemlerin ise çok aciliyetinin olmadığını düşünürüz fakat termal kameralar çok daha derin boyutta bilgileri bize vererek durumun ciddiyetinin yüksek olduğunu da gösterebilir.

Yılın her günü 24 saat çalışan sanayi tesislerinin sürekli çalışıyor olması gerekir. Bu durmaksızın çalışma şartlarında sizin için termal kameralar en iyi yardımcınız olacaktır. Sonuçları hızlı üreten, çok daha iyi, çok daha verimli ve çok ucuz olan bu cihazlar karşılaşacağınız problemler de sizlere çok daha hızlı çözüm şansı tanıyacaktır.


Bazen küçük bir elektrik problemi büyük yangınlara neden olabilir. Sizin fark etmediğiniz bir şekilde üzerinden fazla akım geçen bir kabloda ısınma meydana gelebilir ve kablolara yanabilir. Bu da büyük yangınlara neden olabilir. Unutmamak gerekir ki endüstriyel yangınların yaklaşık %35'i elektrik yangınları yüzünden olmaktadır. Bu da her yıl yaklaşık 300 milyar Euro’luk kayıp demektir.

Kısacası bizim için kullanması kolay ama önemi büyük olan termal kameralar ile çok ciddi olabilecek sorunları önleyebiliriz.

Termal Kamera ile Hangi Tür Arızalar Tespit Edilebilir?

 Sıcak su, sıcak hava, basınçlı gaz ve buhar taşıyan sistemlerde oluşabilecek kaçaklar,
 
 Enerji iletim ve dağıtım hatları, elektrik panoları, klemens ve bağlantı noktalarındaki korozyonlar ve kopukluklar, dengesiz yüklenen transformatörler vb. elektriksel sistemler,

 Elektriksel ve mekaniksel sistemlerin bir arada bulunduğu elektrik motorlarının rulman, stator ve rotor gibi bölümlerinin arıza tespiti,
 
 Bina, tesis ve fabrika gibi enerji tüketiminin olduğu yerlerde enerji enerji verimliliği çalışmaları için enerji kayıplarının belirlenmesinde termal kamera kullanılabilir.
 

Şekil 2: Şalt sahaları, enerji nakil hatlarının olağan harketlerini ve enerji değişimlerini herhangi bir temas gerekmeden termal kamera ile tespit edilebilir.
 Bakım Sürecinde Hangi Adımlar İzlenmelidir?

Termal Kamera ile görüntüleme de;

Cihaz, ölçüm yapılan ekipmana temas ettirilmemelidir.

 Sistemler aktif ve çalışır halde iken ölçüm yapılmalıdır.

 Elektriksel ve mekaniksel sistemlerin kontrolü uzman kişiler tarafından yapılmalıdır.

 Doğru görüntüleme yapıldıktan sonra uzman kişiler tarafından raporlama yapılmalıdır.

 Görüntüleme ve raporlamanın ardından bakım ve onarım işlemleri uzman personel tarafından yapılmalıdır.
 

   Şekil 3: Elektrik makinalarının ani duruşlarını engellemek ve bunlara bağlı sistemlerin iş akışını aksatmamak için termal kamera yardımı ile oluşabilecek arızaların önceden analizi yapılabilir.


Termal Kameranın Kullanım Alanlarından ÖrneklerŞekil 4: Motor kaplin ve rulman ısı seviyelerinin görüntüsü (solda) Tek faz transformatörün termal kameradaki görüntüsü (sağda)


Şekil 5: Bir elektronik devrenin termal kameradaki sıcaklık ölçümü


Şekil 6: Yüksek gerilim ayırıcılarının bağlantı noktalarında ki ısı kayıplarının termal kamera ile görüntülenmesi


Şekil 7: Güneş panellerinin termal kameradaki görüntüsü (solda) 3 bağlantı noktasının termal kameradaki görüntüsü (sağda)

Kaynak

Aktif etkinlik bulunmamaktadır.
ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar