elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Telefon Kabloları ve Çeşitleri

Telefon kabloları kullanıcıların birbirleri arasında iletişim kurmaları için özel olarak tasarlanmış kablolardır. Telefon, birbirinden uzak olan kişilerin bilgi alışverişini sağlayan, ses alıp vermeye yarayan bir sistemdir. Bu iletişimi sağlayan ise telefon kablolarıdır.A- A+
22.10.2013 tarihli yazı 28753 kez okunmuştur.
Telefon kabloları evin dışında bulunan telefon ağ kutusuyla evde bulunan telefonunuzu bağlamak için kullanılır. Telefon şirketleri bina dışındaki kablolamalardan sorumludur. Yani telefon şirketleri evinizin içindeki telefona kadar bağlantı sağlamaz. Santralden bina girişine kadar getirilir. Evin içinde herhangi bir odaya telefon kablolarını taşıma ise ev sahibinin sorumluluğundadır. Kendi istediği şekilde ayarlayabilir.


Evimizin her odasında ya da şirket odalarında telefon olabileceği için her odada telefon prizi olmalı ve yaklaşık olarak yerden yarım metre yükseklikte olması iyi bir tercih olacaktır. Fakat bunlara istisna olarak banyo ve mutfaklarda göz hizasının altında olması odaların dekorunu bozmamak için güzel olabilir.
 
Telefon kabloları kurulumunda yapmamız gereken ilk adım priz için duvarda uygun yerde delik açmaktır. Duvarın içinde kalan kabloları korumak için koruyucu ruloların içinden geçirilmelidir. Kablonun çok sıkı olmamasına dikkat edin, gevşek bırakmaya çalışın. Bu sizin çalışmalarınızda kolaylık sağlayacaktır.  Yerel dağıtım şebekesi, santrallerden başlayıp evimize ulaşan kısımdır. Yerel dağıtım şebekesi fiziksel altyapılardan oluşmaktadır. Yerel dağıtım şebekelerinin boyutlarını belirleyen temel unsur ise abone sayısıdır. 


Yerel dağıtım şebekesi temel blok diyagramı

Telefon Kablo Çeşitleri

PDV, PDV-KSantral ve abone dağıtım kablosu olarak kullanılır. 

VBV, VBV-KTS 2814 standardına uygun olarak üretilen kablo Santral ve abone dağıtım kablosu olarak kullanılır.

HBH, HBH-K
 İlginizi Çekebilir :CCTV Nedir? Nerelerde Kullanılır?

TS 2814 standardına uygun olarak üretilen kablo, yangına karşı dayanıklıdır. Ayrıca yandığında zehirli gaz üretimi çok azdır, düşük duman yoğunluğuna sahiptir. İnsan yoğunluğunun fazla ve önemli olan yerlerde kullanılır.

 VBAPV, VBAPV-KTS 2814 standardına uygun olarak üretilen kablo, AL-PES folyo ile ekranlanmıştır. Abone dağıtım kablosu olarak kullanılır.

J-Y(St)Y...Lg, J-H(St)H...LgBina içi tesisatlar da sinyal ve veri iletim kablolarıdır. Dahili telefon sistemlerinde tercih edilir. Ekranlı olduğu için dış etkilerden korunarak sinyal kaybı önlenir ver kalite korunur.

LIYCY


Genellikle haberleşme kablosu olarak kullanılır. Örgü şeklindeki ekranlama ile dış elektriksel etkilerden koruma ve iletimdeki kalitenin bozulmamasını sağlanır.


Kaynak: 2M KabloEngin Gülgör Engin Gülgör Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırAktif etkinlik bulunmamaktadır.
ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar