elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Step 7 Simatic Manager Yeni Proje Oluşturma |
1. Bölüm

Endüstriyel otomasyon ve kontrol sistemlerinde yoğun olarak kullanılan Siemens S7 300 PLC ' nin bilgisayar ile haberleştrilmesi ve yeni proje oluşturulması hakkında detaylı bir makaleyi sizlere sunuyoruz.A- A+
02.02.2013 tarihli yazı 34256 kez okunmuştur.
PLC (Programmable Logic Controller & Programlanabilir Kontrol Cihazı) algılayıcılardan aldığı bilgiyi kendine verilen programa göre işleyen ve iş elemanlarına aktaran bir mikroişlemci tabanlı bir cihazdır.
 

Bu bağlamda sizlere adım adım Step 7 Simatic Manager üzerinde yeni bir proje oluşturma ve PLC' nin PC (PG) ile haberleştirilmesini işleyeceğiz. 
 

Proje Oluşturma


 simgesine tıklayarak program açılır ve karşımıza aşağıdaki gibi bir pencere açılır.


 
► Yeni bir PLC projesine başlamak için “File → New “ ya da klavyeden “Ctrl+N tuşlarına basarak yeni bir proje açıyoruz. Kolaylık olması açısından “File → New Project Wizard” ı seçerek de işlem yapabiliriz.


 
►Projemizin ismini “Name” bölümüne yazıyoruz. “Browse” tuşuna basarak ya da klasör yolunu “Storage location (path)” bölümüne yazarak projemizin kayıt olacağı klasörü seçiyoruz.
 

İstasyon Oluşturma

 

 

►“Insert → Station → Simatic 300 Station” ile projenin içerisine bir S7-300 istasyonu yerleştirin.
 

Donanım Yapısını Oluşturma 

►Açılan pencerede “Hardware” çift tıklanarak “HW Config” programı açılır.

S7-300 PLC ailesi farklı otomasyon uygulamaları için farklı farklı giriş çıkış arabirimlerine sahiptir. Bu tercih edilen çevre birimlerine ait giriş ve çıkışları kullanmadan önce ilk olarak CPU’ nun hafızasına yüklemek gerekir. Bunun için STEP 7 ile beraber gelen HW Config programı kullanılır.
 

 

►İlk olarak katalogdan PLC’ nin üzerinde yerleşeceği askı “SIMATIC 300 → RACK-300 → Rail” çift tıklanarak seçilir. Bir excel tablosunu andıran yapıda gösterilen her bir satır, askı üzerindeki yarıkları sembolize eder.

1 numaralı yarık güç kaynağı için ayrılmıştır. 2 ve 3 numaralı yarıklar CPU ve sonrakiler ise haberleşme, işaret ve fonksiyon modülleri için ayrılmıştır. 

►1 numaralı yarık işaretlendikten sonra katalogdan PS başlığı altından verilen özelliklere sahip olan güç kaynağı seçilir.

Bizim kullandığımız PLC’ nin güç kaynağı 2A’ lik güç kaynağı olduğu için “SIMATIC 300 → PS-300 → PS 307 2A” güç kaynağını seçiyoruz.
 


 

►Arkasından 2 numaralı yarık seçilir ve CPU-300 başlığı altından uygun işlemci tercih edilir.

Bizim kullandığımız PLC’ nin işlemci özelliklerini gösteren “SIMATIC 300 → CPU-300 → CPU 315-2 DP → 6ES7 315-2AF03-0AB0 → V1.2” işlemcisini seçiyoruz.

Daha sonra Giriş (Input) ve Çıkışlarımızı (Output) sırasıyla askıya yerleştirmemiz gerekiyor. Fakat 3 numaralı yarığı fiziksel olarak CPU doldurduğundan burası boş bırakılarak 4 numaralı yarık seçilir.

Girişin ya da Çıkışın özelliğine göre Giriş ve Çıkışlar seçilir.


 

►Bizim kullandığımız girişin özelliklerini gösteren giriş modülü “SIMATIC 300 → SM-300 → DI-300 → SM 321 DI32xDC24V” seçilir. Daha sonra diğer giriş ve çıkışlar PLC üzerindeki sırayla aynı olmak üzere eklenir.


 

►Kullandığımız çıkış modülü “SIMATIC 300 → SM-300 → DO-300 → SM 322 DI32xDC24V/0.5A” eklenir.
 

 

►Kullandığımız Giriş/Çıkış Modülü

SIMATIC 300 → SM-300 → DI/DI-300 → SM 323 DI8xDO8xDC24V/0.5A” seçilir.


 
►Bütün giriş çıkışlar eklendikten sonra ayarlar “Station → Save and Compile” tıklanarak kaydedilir. Ve HW Config programı kapatılır.

PLC ve Bilgisayar Arasında Bağlantı Kurulumu için ikinci bölümümüzü inceleyebilirsiniz.


Emre EMNİYET & Cumali ÖZEL
Cumali ÖZEL Cumali ÖZEL Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırAktif etkinlik bulunmamaktadır.
ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar