elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Modüler Endüstriyel Tip Konnektör Seçimi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Heavycon serisi konnektörler, pano ve makine uygulamalarında iletimin zorlu çevresel koşullardan etkilenmez. Heavycon serisi konnektörler, toza ve suya karşı koruma sağlanarak yapılması için Phoenix Contact tarafından geliştirilen endüstriyel tip konnektör ailesidir. Heavycon serisi konnektörler hakkında detaylar makalenin devamında...A- A+
14.01.2022 tarihli yazı 9852 kez okunmuştur.
Phoenix Contact'un ürün ailesinde bulunan modüler tip kontaklar sayesinde güç, sinyal, data ve hatta hava iletimi için seçeceğiniz farklı iletim türüne ait kontakları çerçeveye, çerçeveyi de kullanım alanına uygun şekilde seçeceğiniz muhafazaya yerleştirerek sahada işinizi kolaylaştırabilirsiniz.
 

Nasıl mı? Biraz daha detaylandıracak olursak; data iletimi için RJ45 konnektör, güç iletimi için dairesel güç konnektörü ve sinyal iletimi için ise M12 konnektör kullanarak tek tek yapılacak bağlantı, kablolama ve işçilik yerine tek bir konnektör ara yüzü ile montajı, kontrolü ve bakım & arıza durumlarında gerçekleşecek müdahale aşamalarını kolaylaştırın. Ayrı ayrı konnektör alıp kablolaması, uygulaması, stok maliyeti ve onarımı ile vakit kaybetmenizi istemeyen Phoenix Contact, size endüstriyel tip konnektörleri  olan Heavycon modüler ailesiyle pratik tasarımlar sunuyor.


Seçim Aşamasında Hangi Yollar İzlenmeli?


İlk yapılması gereken, iletim türüne göre iç kontakları seçerek işe başlamaktır. 4A’den 200A’e kadar akım iletimi için sinyal & güç kontakları ve farklı ara yüz ve kullanım çeşitlerine yönelik data kontakları bulunmaktadır. Gerilim, akım değerleri ve kontak sayısını netleştirmek, tüm seçenekler arasında en doğru kontağı bulmanız için size yardımcı olacaktır. Her bir modüler kontağın çerçevede ihtiyacı olacak slotların karşılığı doğrultusunda çerçeve (2, 3, 4, ve 6 slot) ve çerçevenin denk geldiği muhafaza seçilerek seçim tamamlanmalıdır.

B6 Muhafaza : 2 slot
► B10 Muhafaza : 3 slot
► B16 Muhafaza : 4 slot
► B24 Muhafaza : 6 slot
 

 

Phoenix Contact'ın, gerilim, akım değerleri, kontak sayısı ve bağlantı çeşitleri ile birlikte seçebileceğiniz örnek kontakları nelerdir?
 

Güç ve Sinyal kontakları -:


► 200A, 1000V, 1 kutuplu ve Axial vida bağlantı, 2 slot
► 100A, 1000V, 2 kutuplu ve Axial vida bağlantı, 2 slot (**)
► 70A, 1000V, 2 kutuplu ve Axial vida bağlantı, 1 slot
► 40A, 830V, 2 kutuplu ve Push in bağlantı, 1 slot
► 16A, 400V, 5 kutuplu ve Push in bağlantı, 1 slot
► 16A, 500V, 6 kutuplu ve Push in bağlantı, 1 slot
► 16A, 500V, 20 kutuplu ve krimp bağlantı, 1 slot
► 10A, 250V, 12 kutuplu ve Push in bağlantı, 1 slot (**)
► 10A, 250V, 12 kutuplu ve krimp bağlantı, 1 slot
► 4A, 50V, 25 kutuplu ve krimp bağlantı, 1 slot
 
 


Data kontakları


1A, 50V, 9 kutuplu, DSUB konnektör, krimp bağlantı, 1 slot
► 5A, 50V, 8 kutuplu, CAT6A, DSUB konnektör, krimp bağlantı, 1 slot
► RJ45, soket/soket, 10Gbps, 1 slot
► RJ45 patch kablo için ara parça, 1 slot

*Farklı talepler için lütfen Phoenix Contact ile iletişime geçiniz.

Tasarımcının örnek olarak belirlediğimiz (**) kontakları seçmesi durumunda ilk aşamada 3 slotlu çerçeveler kullanılmalıdır. 3 slotlu çerçevenin denk geldiği ölçü B10 muhafaza olup, kullanılacak alan ve ihtiyaca göre seçim detaylandırılmalıdır.
 
 

Kablo muhafazası


Kablo giriş yönü üstten veya yandan olacak şekilde metal standart serisinde 2 seçenek bulunmaktadır. Kullanılacak kablo ölçülerinize göre seçeceğiniz farklı ölçülerde pg ya metrik alternatifler bulunmaktadır. Tek veya çift kilitleme opsiyonu da seçim yaparken belirlenmelidir. Kablo muhafazası tek veya çift kilitleme için seçiliyorsa, karşılığının da tek veya çift kilitlemeye sahip olması gerekmektedir. Titreşimin yoğun olacağı bir uygulama ise çift kilitleme sistemini tercih edebilirsiniz.

Kablo muhafazasının kablo giriş ölçüsüne göre metrik veya pg ölçüde rakor alınmalı ve burada iletimin çevresel koşullardan etkilenmesinin önüne geçmek isteniyorsa ekranlı rakor kullanılmalıdır.

EVO serisi tercih edilirse plastik veya metal kasa fark etmeksizin seçilecek muhafaza ölçüsüne uygun olarak tek bir sipariş kodu ile devam edebilirsiniz. Kablo giriş yönünü kullanıcı istediği şekilde 90° veya 180° açı ile değiştirilebilir. Standart seride kablo giriş ölçüsüne göre ürünü belirlerken, EVO serisinde her bir muhafaza ölçüsü için tek bir sipariş kodu ile ilerleyebilirsiniz. Böylelikle her ihtiyaç için tek bir kablo muhafazası + kablo giriş ölçüsüne göre seçilecek rakor ile tüm ihtiyaçlar için çözüm üretebilirsiniz. 

 

Montaj Tabanı 


Kablo muhafazasının karşılığında kullanılacak olan muhafazadır ve kullanım alanına göre 3’e ayrılmaktadır. Panel montaj tabanı, kullanıcının pano veya makine üzerinde kablo girişi için alana ihtiyaç duyduğu tabandır. Kutu montaj tabanı, kablo girişi için ekstra girişe ihtiyaç duyulmayan, muhafaza üzerinde bulunan girişler sayesinde işlemin yapıldığı muhafaza tipidir. Kuplaj bağlantı ise kablodan kabloya havadan bağlantı için tercih edilir.
 

Seçilecek tabanın da belirlenmesinin ardından uygulamanızda kullanacağınız modüler yapılı endüstriyel tip konnektör seçimi tamamlanır. Bu aşamadan sonra seçtiğiniz kontakların kablo montajını, kontağın muhafazaya yerleşimi ve son adımda da alana montajını tamamlayarak iletime hazır hale getirebilirsiniz.
 

Uygulamanız için siz de modüler endüstriyel tip konnektör seçimi yapmak isterseniz bu aşamaları izleyebilir, www.phoenixcontact.com.tr web adresini ziyaret ederek 7/24 erişebileceğiniz online konfigüratörü kullanabilir veya doğrudan Phoenix Contact ile iletişime geçerek kişiye özel hizmet alabilirsiniz.
 


Online Konfigüratöre ulaşmak için tıklayınız.

Heavycon Ürün serisine ulaşmak için tıklayınız.

 Push in bağlantı hakkında bilgi almak isterseniz,
aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.


 


Kaynak:
 
     

                                                        

                   

Aktif etkinlik bulunmamaktadır.
ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar