elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Japonların
"Cool" Çalışma Kampanyası

Fukushima nükleer santralinin yakın zamanda tsunami ve deprem gibi afetlere maruz kalması sonucu elektrik sıkıntısına giren Japonya elektrik tüketimini düşürmek için Süper “Cool” Çalışma kampanyasını yürütmeye başlamıştır. Bu kampanyanın çevresel ve ekonomik getirileri nelerdir?A- A+
30.06.2011 tarihli yazı 9704 kez okunmuştur.

Bilindiği üzere ofislerdeki giyim kuralları çerçevesinde takım elbise, gömlek ve kravat zorunlu tutulmaktadır. Bunun bir sonucu olarak da klima sistemlerinin daha çok çalıştırılması çalışanların sıcakta terlememeleri için zaruri görülmektedir. Japonya'da ofis çalışanlarının ve maaşlı çalışanların klima kullanımlarını düşürebilmek için devlet girişimlerde bulunmaktadır. Yakın zamanda deprem ve tsunami afetleri ile başa çıkmak zorunda kalan Japonya'nın çevre bakanı Ryu Matsumoto "Süper Cool Çalışma" kampanyasını başlattı.


Bu kampanyanın içinde moda şovları da bulunmakla beraber, bu kampanyanın ülkenin elektrik santrallerindeki yükün düşürülmesi planlanmaktadır. Yakın zamanda Fukushima'da meydana gelen felaketler sonucunda Fukushima santrali kullanım dışı kalmıştır ve bunun bir sonucu olarak ülkedeki diğer elektrik santrallerine büyük bir yük binmiştir. Yetkililerin yaptığı açıklamalarda, eğer enerji tüketimi düşürülemezse geniş çapta elektrik kesintilerine gidileceğinin altı çizilmektedir. Matsumoto'nun yaptığı açıklamada elektrik kesintilerinin önlenebilmesi için enerji tüketiminin 15% düşürülmesi gerekmektedir. "Süper Cool Çalışma" kampanyası şirketlerin üst düzeyden ofis çalışanlarına kadar en azından yaz süresince kıyafet seçimlerini değiştirmeye çağırmaktadır. Kıyafetler giyimi daha kolay, yalnız aynı zamanda ofis ortamına da uygun olabilir. Bunun yanında şirketlerin oda sıcaklıklarını 28 santigrat derecede tutmaları için girişimlerde bulunulmaktadır.


Takım elbiselerin, gömlek giymenin ve kravat takmanın çevreyi korumak için terk edilmesi yeni bir konsept değil. "Cool Çalışma" kampanyası Kyoto Protokolü imzalandıktan sonra 2005 yılında başlatılmıştır. O dönemin çevre bakanı Yuriko Koike, maaşlı çalışanların çalışırken kravat takmamalarını ve ceket giymemelerini tavsiye etmiştir. Bu sayede klima sistemlerinin daha az çalıştırılması ile Kyoto Protokolü doğrultusunda sera gazı salınımını 6%'lara varan oranla düşürmüşlerdir.


Japonya devletinin "Cool Çalışma" kampanyasının önüne "Süper" kelimesinin de eklenmesi ile; hali hazırda devam eden kampanyanın daha çok ilgi çekerek enerji tasarrufunun daha fazla olabilmesi hedeflenmektedir. Bunun yanı sıra çalışanlar için daha rahat kıyafet yönetmeliklerine geçilmesi planlanmaktadır.


Japonya devletinin sponsorluğunda çevreci bir grup Tokyo'daki alışveriş merkezlerinden birinde örnek kıyafetleri sergilemiştir. Yazın ofislerde giyilebilecek kıyafetler sergilenirken modellerin yanı sıra devlet görevlileri de moda şovuna katkıda bulunmuşlardır. Şu anki çevre bakanı Matsumoto ve önceki çevre bakanlarından üçü Yuriko Koike, Tetsuo Saito ve Sakihito Ozawa "Kariyushi" gömleklerini giymişlerdir. Bu gömleklere, Hawaii gömleklerinin Okinawa versiyonu da denilebilir. Okinawa'nın Japonya'nın diğer bölgelerine göre daha sıcak bir bölge olmasından dolayı, Kariyushi gömlekleri daha sıcak havalarda giyilmesine olanak sağlayan kumaştan üretilmiştir. Gömlekler üzerinde çiçek, shisaa tapınağı koruyucuları ve hatta geleneksel Okinawa eserlerinin desenleri bulunmaktadır.


Bu kampanya ile ofiste olsun olmasın sıcaktan korunmak için yaratıcı yöntemler de geliştirilmektedir. Matsumoto yemek yemenin ve içecek tüketmenin vücut üzerindeki soğutma etkilerine dikkat çekmiştir. Bunun yanı sıra eski bir deyiş ile "Yaz günlerinde, ekşi yiyeceklerin tüketilmesi vücudun soğutulması sağlar." Ayrıca, Japon restoranlarında sıkça karşılaşılan sıcak servis edilen kavrulmuş arpa suyu bulunmaktadır. Sıcak servis edilmesinin yanı sıra, Japonlar arasında büyük bir ilgi gören kavrulmuş arpa suyu vücut sıcaklığını düşürmesi ile tanınmaktadır.


Buna ek olarak Matsumoto, başağrısı, ateş ve acıyan kas ve eklemler için kullanılan ıslak havluların da kullanılmasını tavsiye etmektedir. Ve eğer çalışanlara yaz döneminde tatil imkanı tanınırsa, çalışanlar rahatlamak için bu zamanı kullanacaklardır.


"Süper Cool Çalışma" kampanyasının çevresel bir kampanya olmasının yanı sıra, muhafazakar kesim tarafından desteklenmemektedir. Çalışanların büyük bir kısmı ise diğer çalışma arkadaşlarından farklı görünecekleri korkusundan kampanyaya katılmamaktadırlar. Kampanyayı destekleyen bazı çalışanlar ise işe giderken yanlarında kravat ve ya bir çift pantalon getirmektedirler ve iş yerinde değiştirmektedirler. Ayrıca, Iwate yetkilileri ofis çalışanlarının kot giyerlerken ziyaretçilerin "rahatsız" hissettiklerini açıklamışlardır.


Bununla beraber, Matsumoto "Süper Cool Çalışma" kampanyasının yaz döneminde oluşacak potansiyel elektrik kesintilerinin önüne geçilebileceğini, ayrıca uzun vadede geleneksel yaşam şeklinin değiştirilerek daha çevreci bir yaşam stiline sahip olunacağını da belirtmektedir. Matsumoto konuşmasını: "Bu Japonya'nın sadece bu yaz dönemini sağ salim geçirebilmek için değil, gelecek için Japon halkının yaşam stilini değiştirebileceği büyük bir fırsattır." tümcesi ile sonlandırmıştır.


Mümin ÇENTEZ / Blog

 


Aktif etkinlik bulunmamaktadır.
ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar