elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

ENTES A Serisi Alçak Gerilim Akım Trafoları

Akım trafoları, devreden geçen akımı ölçmek için kullanılan ölçü transformatörleridir. En son teknoloji ile ENTES tarafından üretilen “A Serisi” Akım Trafoları, kalite anlayışını ölçümün başladığı en uç noktaya taşıyor. A Serisi akım trafosu modelleri A30, A40, A60 ve baralı tip AB serileri şimdi Class 0.2 ve Class 0.2S versiyonları ile yüksek ölçüm doğruluğunu destekleyen çözümler sunuyor. Detaylar içeriğin devamında...A- A+
19.09.2023 tarihli yazı 8628 kez okunmuştur.
Bilindiği üzere elektrik akımı, elektriksel yük taşıyan parçacıkların bir noktadan diğerine hareketidir. Elektrik enerjisi, iletken kabloların içerisinde hareket eden elektronlar ile taşınır. Elektriğin taşınması sırasında akımın ölçülmesi büyük önem taşır ve bu aşamada devreye akım trafosu girer. 


Akım Transformatörü Nedir?

Akım transformatörü, bağlı oldukları devredeki akımı, belirli değerlere indirgeyerek, sekonderine bağlı olan ölçü aletlerine ölçüm için gerekli olan (Genel olarak 1A ve 5A) akımı ve izolasyonu sağlayan bir ölçü transformatörüdür.

Devreye seri olarak bağlanan akım transformatörleri, normal çalışma koşullarında primer akımı ile sekonder akımı arasında faz farkı yaklaşık sıfır olması en önemli özelliklerinden biridir.

Akım transformatörleri, özellikle orta ve yüksek gerilim devrelerinde primerindeki akımın manyetik bir kublaj ile küçültülmesiyle sekonder tarafında daha küçük bir akım elde edilir ve bu akım, makinenin sekonder tarafına bağlı olan cihazların, ölçü aletlerin yüksek gerilimden etkilenmesini önler.

 

"Akım transformatörleri bağlı olduğu devreye seri bağlanan ve sekonder devresindeki cihazları ve ölçü aletlerini yüksek gerilime karşı izole eden bir ölçü transformatör çeşididir."
 

 

ENTES Kalitesi, Yeni “A Serisi” Akım Trafoları ile Ölçümden Başlıyor.


En son teknoloji ile ENTES tarafından üretilen “A Serisi” Akım Trafoları, kalite anlayışını ölçümün başladığı en uç noktaya taşıyor.

Tesislerdeki akım değerlerini en yüksek doğruluk oranları ile ölçümlemek üzere geliştirilmiş olan ENT A30, A40, A60, A80 ve A100 serisi akım trafoları, 5A sekonder akım değerleri ile hem Kompanzasyon hem de Enerji Verimliliği ürün gruplarındaki ENTES donanımları ile birlikte güvenle kullanılabiliyor.

5A- 5000A primer akım aralığında farklı modeller
► 30x10, 40x10, 60x30, 80x30 ve 100x50 maksimum bara ölçülerine uygun tasarım
► Sınıf 0,5 ve Sınıf 1 ölçüm doğrulukları
► Uluslararası standartlara uygun üretim
► Mühürlenebilir modeller


ENT.A Serisi Akım Trafoları Data Sheet incelemek için tıklayın.


 

Aynı bara ölçülerine sahip klasik A serisinden daha küçük ürün boyutlarının da olduğu MN serisi ve Dar Yanaklı T serisi ürünlerde mevcuttur.

 

Akım Transformatörünün Yapısı ve Çalışma Prensibi?


Normal bir transformatör çalışma prensibinde olduğu gibi; primer sargısına gelen alternatif akım, bu sargıda bir gerilim endükler ve manyetik akı oluşturur. Manyetik nüve yardımıyla primer sargısının oluşturduğu akı sekonder sargısına iletilir. Değişken alternatif akı, sekonder sargısında bir gerilim endüklenmesine neden olur ve bu gerilim trafonun sekonder devresinde bir akım akmasına sebep olur.

 
Akım trafoları temel olarak manyetik demir bir nüve, bu nüve üzerine sarılmış primer bir sargı ve bu primer sargıya ters yönde sarılmış sekonder sargı olmak üzere üç bölümden oluşur.

 
Akım transformatörlerinde primerden akan akım, transformatör dönüştürme oranına göre sekondere manyetik yol ile iletilir. Primer sargılarında yüksek gerilim olduğu için sargılar kalın ve az sarımlı, sekonder sargılarında daha küçük gerilimler bulunduğundan sargıları daha ince ve çok sarımlıdır.

Akım transformatörlerinin en önemli özelliklerinden birisi de sekonder devresinin kısa devre durumunda çalışmasıdır. Eğer sekonder sargı uçları açık bırakılırsa, sekonder sargılarının oluşturduğu, primer sargılarının manyetik akısının azaltıcı yöndeki manyetik akının ortadan kalkmasına sebep olur. Bu durumda açık bırakılan sekonder sargı uçlarında aşırı bir gerilim oluşur ve bu durum sargıların ve nüvenin ısınmasına sebep olur. Yine bu durumda sekonder uçlarında daha çok gerilim endüklenir ve cihazlar ve ölçü aletleri zarar görebilir. Bu yüzden sekonder uçları kısa devre edilmelidir.

Ayrıca akım trafolarının sekonder uçları mutlaka topraklanması gerekmektedir. Bunun nedeni primer sargı ile sekonder sargı arasında oluşabilecek olası bir kısa devre durumunda primer sargısındaki yüksek gerilimin sekonder devresinde toprak üzerinden kendini tamamlamasıdır. Eğer trafonun sekonder ucu topraklanmazsa, primer ve sekonder sargıları arasındaki kısa devrede primerdeki yüksek gerilim sekonder devresine bağlı olan tüm cihazları ve ölçü aletlerine zarar verir.

 

►İlginizi Çekebilir: Akım Harmoniği Nedir? Şebekeye Etkileri Nelerdir?

A Serisi akım trafosu modelleri
A30, A40, A60 ve baralı tip AB serileri şimdi Class 0.2 ve Class 0.2S versiyonları ile yüksek ölçüm doğruluğunu destekleyen çözümler sunuyor.


► Standart ve baralı versiyonlar
► 15-1250A primer akım aralığında geniş model çeşitliliği
► 5A sekonder akım değeri
► Standartlara uygun, yüksek ürün kalitesi
Akım Trafosu Kullanım Alanları ve Çeşitleri

Akım trafoları temel olarak ölçüm amacıyla kullanılırlar. Akım trafosu kullanılmazsa yüksek akım değerlerini ölçmek için büyük boyutlu ölçü aletlerinin kullanılması, daha büyük boyutlu koruma rölelerinin imal edilmesi gerekir. Bu hem yüksek maliyetli hem de son derece tehlikeli bir seçimdir. Akım trafosu kullanılması daha küçük boyutlu ölçü aletlerinin ve koruma rölelerinin kullanılmasına imkan verir. Bu çok daha ekonomik bir çözüm sunarken güvenli çalışmaya da imkan sağlar. Çünkü sekonder uca bağlanan ölçü aletleri ve koruma rölelerini primer gerilimden izole edilmiş olur.


ENTES Akım Trafoları, geniş ürün yelpazesi ile enerjinin olduğu her yerde altyapı, bina ve endüstrinin özel ihtiyaçlarına çözümler sunuyor.

► ENTES O.G. Uyumlu Akım Trafoları
► ENTES Alçak Gerilim Akım Trafoları
► ENTES Ayrılabilir Akım Trafoları
► ENTES Clamp Tip Ayrılabilir Akım Trafoları
► ENTES 3 Fazlı Akım Trafoları
 

Akım Transformatörü Seçimi


İster kompanzasyon isterse ölçüm amaçlı olsun, yeni bir sistem tasarlanırken akım trafosu seçimi dikkat edilmesi gereken konuların başında gelir. Çok fazla önem verilmese de akım trafoları işletmeler için çok önemlidir. Yanlış ürün seçimi, ölçümlerin yanlış olmasına ve tüm sistemin bu durumdan etkilenmesine neden olabilir.

Akım trafoları incelendiğinde temel yapılarında primer sargı, sekonder sargı, manyetik nüve ve yalıtım malzemesi olduğu göze çarpar. Bu içerik bazı türlerde daha farklı olabilir. Ek aparatların eklenmesi ve bu yol ile farklı türlerin ortaya çıkması da mümkündür. Burada dikkat edilmesi gereken temel nokta akım trafosu seçimidir.

 

►İlginizi Çekebilir: MPR-47SE Ethernet Haberleşmeli Şebeke Analizörleri

 

Akım Trafosu Seçimi İçin Bu Noktalara Dikkat


Akım trafosu seçimi esnasında dikkat edilmesi gereken temel nokta ürünün türüdür. Örnek verecek olursak O.G uyumlu akım trafoları genel olarak orta gerilim değerlerinde kullanılır. Aynı zamanda bu ürünler reaktif güç kontrol röleleri ile beraber kullanılır. Diğer bir ürün ise alçak gerilim akım trafolarıdır. Bahsi geçen ürünler ise devreye seri bağlanır. Bu iki tür sunduğu avantajlar sebebiyle birçok işletme tarafından tercih edilmektedir. Diğer bir ürün türü ise ayrılabilir akım trafoları olarak karşımıza çıkmaktadır. Ayrılabilir akım trafoları genel olarak kolay monte edilmeleri sebebiyle tercih edilir. Eğer çalışma ortamında montaj sorunları var ve ürünün çıkarılması sonrasında tekrar takılması gibi durumlar gerekiyor ise bu ürün türü seçilebilir. Panolardaki enerjiyi kesmeden montaj yapılmak istendiği durumlarda ise clamp tip ayrılabilir akım trafoları tercih edilebilir.

 

Doğru Akım Trafosu Seçimi Yapılmalıdır


Akım trafosu seçimi yapılırken her ürünün sunduğu ek avantaj detaylı olarak incelenmelidir. Tüm ürünler genel olarak aynı prensiple çalışır. Fakat bazıları orta gerilim için uygundur. Bazıları ise alçak gerilim için yüksek doğruluk sunar. Bu nedenle, ürün seçiminde türüne ve ürünlerin sundukları avantajlara önem vermek gerekir. Diğer bir önemli nokta ise tabi ki ürün kalitesidir. Kaliteli ürünler uzun kullanım ömrü sunacaktır. 


ENTES Akım Trafolarını detaylı incelemek İçin tıklayın.


Kaynak:


Aktif etkinlik bulunmamaktadır.
ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar