elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Endüstriyel İşletmelerde Proses Takibi

Endüstriyel tesislerde veya işletmelerde otomasyon merkezli otomatik çalışma sistemleri giderek yaygınlaşmaktadır. Bir tesiste üretimin hatasız ve sürekli olması için kontrol edilebilir bir düzenin işlmesi gerekir. Bu yazımızda tesislerde çalışan cihazların ve ekipmanların kolay bir şekilde nasıl kontrol edilebileceğinden bahsedeceğiz.A- A+
27.05.2015 tarihli yazı 11935 kez okunmuştur.


Artan teknolojik cihazlarla birlikte üretim tesisleri ve endüstriyel işletmeler bütün bu çalışma sistemlerini de düzenli bir şekilde kontrol etme gereksinimi ortaya çıkmaktadır. İşletmenin karmaşık bir düzende işlemesi daha sonra üretimde veya çalışmada aksaklıklara yol açabilir. Bu nedenle Phoenix Contact firması geliştirdiği çözüm ile işletmelere tesislerini kolay ve hızlı kontrol etme imkanını sağlayarak ekipmanlar ve proses arasında kullanışlı bir bağlantı kurmaktadır. Böylelikle tesis işleyişi kolay ve kontrol edilebilir bir yönetim standardı oluşturmaktadır.

  Şekil 1: Üretim tesisleri ve endüstriyel işletmlerde çalışma sisteminin takibinin yapıldığı kontrol ekranı kullanıcılara kolay erişim ve hızlı takip imkanı sağlayarak sürecin daha verimli işlemesini sağlamaktadır.

 

KOLAY TESİS YÖNETİMİ


Otomatikleştirilmiş üretim sistemlerinin sanayi sektöründe kullanıldığı yerlerde tesis içi işletim ve proseslerin görselleştirilmesi giderek artan bir önem kazanmaktadır. Bununla birlikte, doğrudan makine/sistem üzerine monte edilen konseptlerin kullanımı ve aynı zamanda büyük ölçekli uygulamalar veya üretim hücreleri için tipik çok istasyonlu işletim, kullanılan donanım ve yazılım (kılavuz görüntü) konusunda artan talepler oluşturmaktadır.  

 
Bu yüzden, zor endüstriyel koşullara dayanma yeteneğiyle birlikte görüntü öğelerini ve kontrol esnekliğini yapılandırmak da mümkün olmalıdır. Ayrıca, donanım ve yazılım ekonomik olmalı, az yer tutmalı ve güvenilir şekilde çalışmalıdır. Son derecede önemli bir konu ise, işletimi basit ve eğitim gerekliliklerini asgari düzeyde tutmak için uniform görselleştirme gereklidir. Phoenix Contact, Ethernet-tabanlı masaüstü iletim çözümü Portico ile, esnek işletim konseptlerini mümkün kılan ve aynı zamanda görüntü verisinin iletimi için  düşük maliyetli standart donanım ve IP-tabanlı protokoller kullanan bir yazılım sağlamaktadır. Tamamen kapalı bir muhafazaya (IP65 koruma sınıfı), cazip bir tasarıma, yüksek performanslı donanıma ve çoklu dokunma desteğine sahip, Designline ürün ailesinden endüstriyel PC'lerle birlikte, işletim ve görselleştirme için sezgisel çözümler doğrudan makine üzerinde uygulanabilmektedir. 

 
 Şekil 2: Sistem sade ve anlaşılır arayüzü ile işletme içerisindeki proses kontrolünün kolay bir şekilde yapılmasını sağlar. Tesis içerisindeki her sistem, makine veya cihaz buradan kontrol edilerek izlenebilmektedir.


Bununla birlikte, endüstriyel uygulamalar durumunda, makineyi veya sistemi aynı zamanda işleten birkaç kullanıcı olmaması sağlanmalıdır. Müstakil işletim istasyonlarının birbirlerinin görüş alanı dahilinde olmamaları halinde bu durum bilhassa önemlidir. Bu amaç için, Portico'daki bir uzlaştırma programı, herhangi bir verili zamanda bir Client PC tarafından sadece bir cihazın işletilmesini sağlar. Diğer Client PC’ler, işletim izinlerini etkin Client PC’den istemelidir. Bu durumda bu Client PC, izinleri verme veya isteği geri çevirme kararı alabilir. İlave olarak, sunucu PC'ye örneğin bakım amaçları için menü ayarları yoluyla özel işletim izinleri de verilebilir.  

  Şekil 3: Phoenix Contact'ın geliştridiği bu sistem tesisinizdeki bütün ekipmanlarla entegre olarak çalışır ve yazılımsal olarak mevcut sisteminize uyum sağlayarak bütün bilgilerinizi tek bir panelde toplar.
 
 
Tüm menü ayarları, hem Client PC hem de sunucu PC üzerinde bir parolayla emniyete alınabilir. Bu, kurulan bağlantıların korunmasını ve işletim izinlerinin değiştirilmemesini mümkün kılar. İstemci PC'lerin yapılma şekilleri nedeniyle, kullanıcı gerçekte sunucu PC'nin masaüstünde olduğunu fark etmez. Diğer taraftan, ilgili bağlantı yoluyla üretim kontrol seviyesinden itibaren alan seviyesine kadar tam erişime sahip olur.

 
► İlginizi Çekebilir: Kablolarda Hızlı Bağlantı Tekniği

 

SİSTEMİN BAĞLANTI VE HABERLEŞME TEKNOLOJİSİ

 
Doğrudan makine üzerinde işletim, donanım konusunda özel talepler yaratır. Örneğin, ağır titreşimler oluşursa, korunmuş bir alanda gerçek kullanıcı arayüzünden ayrılmış bir kutu PC kurulumunu gerektiren uzak çözümler sıklıkla kullanılır. Bununla birlikte, kutu PC ile kullanıcı arayüzü arasında maksimum köprülenebilir mesafeye riayet edilmelidir. Hem VGA veya DVI yoluyla geleneksel görüntü iletimi hem de USB yoluyla temas iletimi birkaç metreyle sınırlandırılır; bu nedenle bu görev için uygun değillerdir. 

   Şekil 4: Sisteminizle ilgili tüm uygulamalara ve donanımlara erişim sağlayarak size farklı çalışma seçenekleri sunar ve proses kontrolünün sorunsuz işlemesi için büyük bir avantaj sağlar.

 
İletim yazılımının birçok avantajı, zaten IP65 (önyüzey) koruma sınıfına sahip yeni Panel PC Valueline  serisinin geliştirilmesinde kullanılmıştır. Mevcut birçok konfigürasyon opsiyonu sayesinde, eğer sadece bir uzak işletim istasyonuna ihtiyaç varsa, endüstriyel PC'ler ince Client PC çözümleri şeklinde birleştirilebilirler. Sunucu PC'leri olarak yapılandırılmaları halinde, kullanıcı ilgili tüm uygulamalara erişime sahiptir. Designline PC'ler, kullanıcıların, kendi mevcut uygulamaları henüz hareket kontrolünü desteklemese bile, yeni çalışma modlarını destekleyen donanımları kullanabilmeleri için hem tekli hem çoklu dokunmatik ekran sunmaktadır. Bu, hem planlama doğruluğunu artırmakta hem de hareketlere bağlı olarak çalışma modlarını geliştirmek için gereken zamanı sağlamaktadır.
  

SİSTEM MONTAJI VE BAKIMI KOLAY 

 
Valueline  ürün ailesindeki dokunmatik paneller aynı zamanda IP65 (Ön yüzey) sınıfı, alüminyum muhafaza ile donatılmış olup, bundan böyle makine üzerine ilave bir muhafaza veya kontrol panosu monte edilmesi gerekmemektedir. Cihazların arkasında, örneğin, bir destek koluna veya doğrudan makine veya sistem içindeki bir desteğe bağlanmalarını mümkün kılar. Endüstiyel  PC'lerinin ilave bir avantajı da küçük boyutlarıdır. Bu serideki ürünler sadece 60 milimetre derinliğe sahiptir. Sonuç olarak, büyük yerleşik muhafazalar ve iki çalışan tarafından montaj bundan böyle gerekli değildir ve böylece montaj maliyetleri büyük ölçüde azaltılmaktadır.  

  Şekil 5: Kontrol sisteminin ethernet ve USB port bağlantıları mevcut olduğundan dolayı kolay ve hızlı erişim sağlayabilmektedir. Sistem içerisindeki veriler ise 3. kişilere karşı özenle korunmaktadır.

 
İlave olarak, Valueline cihazları özellikle Intel'in uzun vadeli yol haritasına ait yüksek verimli işlemcilerle çalışır. Bu, uyumlu fonksiyonlara sahip bir endüstriyel PC'nin birkaç senelik bir sürede teslim edilebilmesini sağlar. Sonuç olarak, ekipman modifikasyonları nedeniyle sürekli yazılım ayarlamaları artık gereksizdir. Bununla birlikte, beklemede olan bir görüntü güncellemesi veya başka değişiklikler varsa, monitör gerekli tüm montaj ve bakım ölçümlerini iki servis kapağı yoluyla yapabilir. Alt tarafta yer alan bir kapak, örneğin, Ethernet veya USB portu gibi arayüzlere erişim sağlar. Eğer servis gerekirse, veri belleği ve CMOS bataryası ikinci kapak yoluyla kolayca ve hızlı bir şekilde değiştirilebilir. Veriyi üçüncü taraflarca çalınmaya karşı korumak için, veri belleği aynı zamanda özel bir anahtar kullanılarak da kilitlenebilir. 


Kaynak:

 

Aktif etkinlik bulunmamaktadır.
ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar