elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Elektrikli Araç Teknolojisinde Kablosuz Şarj

Geleceğin enerji politikalarına yön verecek teknolojilerden biri olan elektrikli araçlar gün geçtikçe hayatımıza daha etkin bir şekilde entegre olmaya başladı. Akaryakıtla çalışan araçların devrinin kapanmaya başladığı bu günlerde elektrikle çalışan araçlara hizmet verecek birçok çalışma yapılmaktadır.A- A+
25.09.2012 tarihli yazı 133343 kez okunmuştur.

Kablosuz Elektrik İletiminde Rezenatörler için Tıklayın.


Bu araçlar için en önemli sorun teşkil eden şarj istasyonlarının yapılmasıdır. Her geçen gün ülkemizde de istasyonlar için adımlar atılmakta ve çalışmalara başlanmaktadır.

Çalışmaların başında ise Uluslararası Elektrik Komitesi (IEC) tarafında standartlaştırılmak üzere şarj fişi gelmektedir. Bu çalışma Almanya'da üretilmiş bir aracın Türkiye'de de şarj edilebilmesi bu sisteme en iyi örnek olabilir.

Elektriğin büyük bir enerji kaynağı olmasının yanısıra büyük tehlikelere de yol açabileceği aşikardır. Topraklama, kaçak akım, aşırı akım gibi sorunlar nedeniyle büyük tehlikeler meydana gelebilir.

Acaba hiç şarj sistemiyle temas etmeden, fişlerle uğraşmadan aracımızı şarj etmenin bir yolu olabilir mi? Bu düşünceden yola çıkan HalolPT adında bir İngiliz şirketi, elektrikli araçların şarj edilebilmesi için demo bir kablosuz araç şarj teknolojisi geliştirdi.

 

 

Teknolojinin temelinde aracın alt kısmında ve park alanında bulunan özel iletken pedler yatmaktadır. Bu pedler aynı hizaya geldiğinde elektromanyetik iletim sayesinde şarj olmaktadır.

 

 

 

 

Şirket tarafından yapılan açıklamada; sürücünün yapması gerek tek şey pedleri araç içinde bulunan göstergelerle birbirine hizalamak ve aracın şarj olduğunu unutmak.


Tehlikelere ve yangınlara dur diyen bu sistem hepimizin ilgisini az çok çekmiştir. Aslında araçların şarj fişlerinde kurtluması bir yana, şehir düzenlenmesi ve görselliği açısınından büyük ses getirebilecek bir teknoloji olacağı kesindir.

 

 

Ancak şöyle bir durumda ortaya çıkıyor ki, önemsenmeyecek kadar büyük bir sorun; milyonlarca aracın bulunduğu dünyada bir o kadarda şarj padlerimi olacak. Şirket tarafından araçların durdurulup bu şarj edilmesine gerek kalmadan ana yollarada, trafiğin yoğun olduğu caddelerde yol boyunca şerit padler yapılarak aracın hareket halinde şar edilebilmesi yönünde bir fikirde ortaya atıldı. Ancak uzun vade de kendini amorti edecek bu yatırım, elektrikli araçların yarattığı heyecanla dikkate alınabilir.
 

Kablosuz Enerji Aktarımı için Tıklayın.
KAYNAK:

Cumali ÖZEL Cumali ÖZEL Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırAktif etkinlik bulunmamaktadır.
ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar