elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Breadboard' un İç Yapısı

Breadboard, elektronik devreleri pratik olarak kurmak ve test etmek için kullanılan kullanışlı bir ekipmandır. Bu yazıda breadboard'un iç yapısını inceliyoruz.A- A+
11.05.2011 tarihli yazı 24487 kez okunmuştur.

Breadboard, elektronik devreleri pratik olarak kurmak ve test etmek için kullanılan kullanışlı bir ekipmandır. Breadboard üzerinde devre kurarken bağlantı kablolarını ve komponentleri birbirine lehimlemek zorunda kalmazsınız. Komponentleri birbirine ve iletkenlere bağlamak oldukça kolaydır. Lehimleme gerekmediği için komponenetleri rahatça sökebilir ve tekrar bağlayabilirsiniz. Bu sayede elemanlar ve breadboard hiçbir zarar görmez.


Breadboard'ın Yapısı

Breadboard, plastik bir kasanın içine dizilmiş ve birbirilerinden yalıtılmış iletkenler dizisidir. Breadboard'un üzerinde belirli sayıda delikler vardır ve komponentler bu delikler aracılığıyla iletkenlere temas ederler.

Breadboard tipik olarak iki çeşit iletken dizimi içerir. Bus dizisi ve soket dizisi. Bus dizisi genellikle devreye sağlamak için kullanılır. Yatay olarak sıralanmış iki adet bus dizisi vardır. Bunlardan birisi devreye gerilim bağlamak için kullanılır, diğeri ise güç kaynağının nötrü içindir.

Soket dizisi breadboard'un üzerinde dikey olarak sıralanmıştır. Uygulamaya göre değişmekle beraber tipik bir breadboard'da 5 ayrı delikten oluşan, 64 soket sütunu bulunur. 5'li sütundaki soketler biribirine bağlıdır ancak farklı sütunlar birbirinden izoledir.Yukarıdaki resimde genel amaçlı bir breadboard'un üst yüzeyi görülmektedir. Aşağıdaki resimde ise alt yüzeyi görülüyor.Alt yüzey iletken dizilerini korumak için yapıştırıcı ile tutturulmuş kalın bir kağıt ile kaplanmıştır. Kağıdı kaldırdığımızda aşağıdaki gibi görünür:Alttaki resimde breadboard'un iç yapısı açıkça görülüyor. Metal iletken dizileri için genellikle iletkenliği, korozyona karşı dayanıklılığı ve esnekliği sayesinde nikel-gümüş tercih edilir.Metal iletken dizilerinin görünümü aşağıdaki gibidir:İletken soketleri esnektir ve komponentlerin bacaklarının sabitlenmesini sağlayacak yapıdadır.
 


Açılmış bir soket, aşağıdaki gibi görünür
  

 

Breadboard Nasıl Çalışır ? adlı makalemiz için buraya tıklayabilirsiniz ...
 

Kaynak: Engineers GarageAktif etkinlik bulunmamaktadır.
ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar