elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Breadboard Nasıl Çalışır? |
Elektrikport Akademi

Breadboard elektrik ve elektronik için vazgeçilmez bir araçtır.Türkçe’ye deneysel devre tahtası olarak çevirilebilir. Elektronik devreler tasarlanmadan önce devre elemanlarının çalışıp çalışmadığını ya da bağlantıların yanlış olup olmadığını kontrol etmek amacıyla kullanılır.A- A+
01.02.2013 tarihli yazı 51473 kez okunmuştur.

NASIL ÇALIŞIR?Resimdeki küçük deliklerin içinde metal kıskaçlar bulunur. Tel veya metal çubukları soktuğunuzda sıkıca tutarlar. Genellikle çalışmalarda kolaylık olması ve daha planlı çalışılmasına imkan vermek için mavi ve kırmızı çizgileri takip eden delik numaraları, ve iki uçta da harfler bulunur. Delik aralıkları standarttır ve piyasadaki sensör, mikroçip, soket gibi elemanların ayak aralıklarına göre ayarlanmıştır.

 

Bağlantılar


  
►Kırmızı ve mavi çizgi arasında kalan ikili hatlar sütun boyunca  biribine bağlıdır.(+,-)

►Her bir satır da a,b,c,d,e  noktalarının birleşiminden oluşur ve bu noktalar da kendi aralarında bağlıdır. 


Gelelim elektronikle ilgilenen ya da öğrenmek isteyenlere sunduğu avantajlara;

►Elektronikte henüz devre elemanlarının işlevlerini tam olarak bilmiyorsanız, breadboard üzerinde devre elemanları  ile denemeler  yapabilirsiniz. Bu da yeni başlayanlar için devre elemanlarını ve bağlantı çeşitlerini öğrenmede çok işe yarıyor.

►Lehim yapma, kabloları birbirine sarma gibi zahmetli işlerden kurtuluyorsunuz.

►İlerledikçe ve öğrendikçe kullanacağınız devre elemanları çeşitlenip dallanıp budaklanacaktır, ileriki seviyelerde üzerinde  sensörler, entegreler ve hazır çipler de kullanabilirsiniz. Çünkü delik aralıkları standarttır ve piyasadaki entegre, sensör gibi elemanların ayak aralıklarına göre imal edilir.


 


Bu resimde radyo frekanslı alıcı-verici devresi görüyorsunuz, yeri geldiğinde uzaktan kumanda yapımında bile kullanılabilen çok yayarlı bi gereç. Bence her enerji sistemleri ve makine gibi mühendislik öğrencilerinin elinin altında bulunması faydalı olur.

 

Breadboard ' un İç Yapısını daha iyi anlamak için buraya tıklayabilirsiniz ?

İhsan Eray KETENCİ İhsan Eray KETENCİ Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırAktif etkinlik bulunmamaktadır.
ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar