elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Bilim Adamları |
Çocuklar için Elektrik

"Çocuklar için Elektrik" yazı dizimizde, şimdi ise zamanı geri alarak elektrik tarihinde önemli buluşlar yapmış bilim adamlarına bakmaya geldi. Kim ne yapmış? Dünyayı değiştiren buluşlar kime ait? Şu anda kullandığımız cihazları kimler sayesinde kullanıyoruz? Elektrik tarihine geçen bilim adamlarını haberimizde bulabilirsin.A- A+
30.12.2013 tarihli yazı 53913 kez okunmuştur.

James Watt (1737-1819)James Watt, 1700'lerin sonunda buhar makinesini geliştiren İskoç bilim adamıdır. Kısa sürede fabrikalar ve maden firmaları Watt’ın geliştirdiği buhar makinesini kendi makineleri için kullanmaya başladı. Bu makinenin önderliğinde, 1800'lerin başında yeni icat edilen birçok makinenin görülmesine ve fabrikaların sayısında meydana gelen artışın bulunduğu dönem olan "Sanayi Devrimine" yardımcı oldu. Ölümünden sonra Watt'ın ismi elektrik güç birimi olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Alessandro Volta (1745-1827)

 

Çinko, bakır ve karton kullanarak ilk pili üreten İtalyan profesördür. Volta’nın pili güvenilir ve kararlı bir akım üretir. Voltaj birime, Volta’nın adı verilmiştir.

André-Marie Ampère (1775-1836)André-Marie Ampère, Fransız fizikçi ve matematikçidir. Elektromanyetizmayı ilk bulan kişiler arasında gösterilir. Elektrik akımı birimi Amper onun adına ithafen verilmiştir.

Georg Ohm (1787-1854)Alman fizikçi ve öğretmen Georg Ohm gerilim, akım ve direnç arasındaki ilişkiyi araştırdı. 1827 yılında, Georg Ohm bir madde ile elektrik akımının miktarının dirence bağlı olarak değiştiğini kanıtladı. Bu, Ohm Kanunu olarak bilinir.

Michael Faraday (1791-1867)


Michael Faraday, bir İngiliz fizikçi ve kimyagerdir. Manyetik alan etrafında bir bakır tel hareket ettirerek, telin üzerinde elektrik oluştuğunu keşfeden ilk bilim adamıdır.


►İlginizi Çekebilir: Zamanın Ötesindeki Dahi: Nikola Tesla

Henry Woodward (Doğum ve ölüm tarihi tam olarak bilinmiyor)Henry Woodward, Kanadalı bir tıp öğrencisi, elektrik ampul geliştirilmesinde önemli bir rol oynadı. 1874 yılında, Woodward ve Mathew Evans adlı bir arkadaşı bir cam ampul içinde ince bir metal çubuk yerleştirilir. İlk elektrik lambasını oluştururken, elektrik akımı üzerinden geçtiği zaman çubuk ışıldıyordu. Ne yazık ki, Woodward ve Evans fikirlerini daha da geliştirmek için paraları yoktu. Bu yüzden 1889 yılında, Thomas Edison’a patentlerini sattılar.

Thomas Edison (1847-1931)Amerikalı mucit Thomas Edison, Henry Woodward’dan satın aldığı patenti ve fikri geliştirmek için çalışmaya başladı. Cam küre içindeki tele ince kağıt iplik(lamba teli) ekledi. Lamba teli parladı ve ışık üretilmeye başlandı. Bu ilk akkor ampul oldu. İnce, demir tel daha sonra kağıt lamba tellerinin yerini aldı.
 

Nicola Tesla (1856-1943)Nikola Tesla isimli Sırp mucit Thomas Edison'un jeneratör üzerindeki elektrik akışını tersine çevirerek ilk elektrik motoru icat etti. 1885 yılında, Nikola Tesla, Westinghouse Electric Company başkanı olan bir Amerikalı işadamına patent haklarını sattı. 1893 yılında, şirket Chicago Dünya Fuar’ını aydınlatmak için Tesla’nın fikirlerini kullandı.


Sir Adam Back (1857-1925)1900'lü yılların başında, üretici ve politikacı Sir Adam Beck özel elektrik enerji şirketlerinin çok fazla müşterisi olduğunu belirtti. Sir Adam Back tüm vatandaşların ucuz elektrik kulanma hakkına sahip olduğuna inanıyordu. Bu yüzden Ontario hükümeti 1910 yılında Hidro-Elektrik Komisyonu oluşturmak için çalıştı. Birçok Ontario kasabası ve şehirleri için ucuz elektrik sağlamak için komisyon yola koyuldu. Bunu yapmak için, komisyon büyük üretim istasyonları inşa etti. Ontario genelinde Niagara Şelalesi’nden şehirlerarası enerji taşınan nakil hatları kuruldu.
 


Kelime Dağarcığımızı Genişletelim…

Güç: Bir şeyi çalıştırmak için gerekli olan enerji
Elektromanyetizma: Elektrik akımının oluşturduğu elektrik alan
Elektrik akımı: Elektrik devrelerindeki elektrik akışı
Manyetik alan: Mıknatısın etrafında oluşan ve cisimleri iten veya çeken alan
Jeneratör: Elektrik üreten bir makinedir.
Hidro-Elektrik: Baraj ve nehirlerden elektrik üretmek için bilinen bir kaynaktır.

Kaynak  

saveonenergy.ca


Engin Gülgör Engin Gülgör Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırAktif etkinlik bulunmamaktadır.
ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar